Burze magnetyczne na czwartek, 30 marca
Czy tego dnia spodziewane są burze geomagnetyczne?
W czwartek, 30 marca magnetosfera Ziemi będzie w stanie wzbudzonym, ale nie oczekuje się żadnych znaczących burz magnetycznych. W ciągu ostatnich 24 godzin aktywność słoneczna była na wysokim poziomie. W ciągu ostatniej doby na Słońcu wystąpiło siedem rozbłysków klasy C i jeden rozbłysk klasy Х1,27.
Najpotężniejsze są rozbłyski słoneczne X-klasy. Takie silne rozbłyski nie zdarzają się często. W przypadku, gdy celują w Ziemię, takie rozbłyski i związane z nimi koronalne wyrzuty masy mogą powodować długotrwałe burze radiacyjne, które mogą uszkodzić satelity, systemy komunikacyjne, a nawet technologię naziemną i sieci energetyczne. Rozbłyski X-klasy mogą wywołać poważną (G4) lub ekstremalną (G5) burzę geomagnetyczną na Ziemi. Ponadto takie rozbłyski powodują dobrą zorzę polarną.
Przeczytaj także
Oczekuje się, że w czwartek pole geomagnetyczne będzie od spokojnego do aktywnego poziomu. Aktywność słoneczna będzie prawdopodobnie niska z niewielkim prawdopodobieństwem rozbłysku M-klasy.
Aktywność słoneczna na 30 marca:
- Prawdopodobieństwo małej burzy geomagnetycznej – 15%
- Prawdopodobieństwo dużej burzy geomagnetycznej – 1%
- Prawdopodobieństwo rozbłysku na Słońcu M-klasy – 15%
- Prawdopodobieństwo rozbłysku na Słońcu X-klasy – 1%
- Ilość plam słonecznych – 33.
Burze magnetyczne mogą negatywnie wpływać na zdrowie ludzi. Ostrzeżenia przed burzami magnetycznymi pomagają kontrolować czynniki ryzyka zawałów serca i udarów w dniach poprzedzających tego typu zjawisk słonecznych.