Wielka Brytania po raz pierwszy zatwierdza pigułkę na leczenie COVID-19

Wielka Brytania po raz pierwszy zatwierdza pigułkę na leczenie COVID-19 © Merck&Co/Reuters

Lagevrio to pierwszy doustny lek przeciwwirusowy na COVID-19


Według centrum prasowego Brytyjskiej Agencji Kontroli Leków i Produktów Zdrowotnych, po dokładnej analizie dostępnych danych, lek przeciwwirusowy okazał się bezpieczny i skuteczny.

Lek przeciwwirusowy Lagevrio (molnupirawir) jest bezpieczny i skuteczny w zmniejszaniu ryzyka hospitalizacji i śmierci u osób z łagodnym do umiarkowanego COVID-19, które są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju ciężkiej choroby, podała Agencja Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) .

Przeczytaj także

Wynika to z rygorystycznego przeglądu jego bezpieczeństwa, jakości i skuteczności przez brytyjski organ regulacyjny i niezależny ekspercki organ doradczy rządu, Human Medicines Commission, co czyni go pierwszym doustnym leczeniem przeciwwirusowym COVID-19, które zostało zatwierdzone.

Lagevrio, opracowany przez Ridgeback Biotherapeutics i Merck Sharp & Dohme (MSD), hamuje replikację wirusa. Zapobiega to namnażaniu się, utrzymując niski poziom wirusa w organizmie, a tym samym zmniejszając nasilenie choroby.

W oparciu o dane z badań klinicznych, Lagevrio jest najskuteczniejszy, gdy jest przyjmowany we wczesnych stadiach infekcji, dlatego MHRA zaleca stosowanie go jak najszybciej po pozytywnym teście COVID-19 i w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów.

Molnpirawir jest zatwierdzony do stosowania u osób z łagodnym do umiarkowanego COVID-19 i co najmniej jednym czynnikiem ryzyka ciężkiej choroby. Te czynniki ryzyka obejmują otyłość, podeszły wiek (>60 lat), cukrzycę lub choroby serca.

Lagevrio nie jest przeznaczony do stosowania jako substytut szczepionki przeciw COVID-19.

Średnia ocena to 4,2/5 na podstawie 20 recenzji

Pogoda w Polsce

+12°
Olsztyn
Poznań
+14°
Łódź
+14°
Lublin
+15°
Gorzów Wielkopolski
+14°
Warszawa
Kraków
+15°
Wrocław
+15°
Opole
+14°
Rzeszów
+12°
Białystok
+13°
Gdańsk
+14°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+14°
Szczecin
+13°
Bydgoszcz

Wideo

Prognoza w innych regionach

Warszawa
+14°
Kraków
+15°
Łódź
+14°
Wrocław
+15°
Poznań
+15°
Gdańsk
+13°
Szczecin
+14°
Bydgoszcz
+14°
Lublin
+14°
Katowice
+15°
Białystok
+12°
Częstochowa
+15°
Gdynia
+13°
Sosnowiec
+15°
Radom
+14°
Kielce
+14°
Toruń
+14°
Gliwice
+16°
Rzeszów
+14°
Zabrze
+16°
Wszystkie miasta