Wiadomości o pogodzie w Polsce i na świecie
Pogoda w twoim mieście

Kalendarz księżycowy ogrodnika i sadownika na kwiecień 2021 roku

T
6 kwietnia 2021, 23:37

Szczegółowy kalendarz ogrodnika i ogrodnika na drugi miesiąc wiosny

Kalendarz księżycowy ogrodnika i sadownika na kwiecień 2021 roku

W kwietniu każdego dnia ogrodnicy i sadownicy mają coraz więcej pracy. Konieczne jest przeprowadzenie niezbędnych cięć w ogrodzie i leczenie uszkodzeń drzew, które pojawiły się w okresie zimowym. Krzewy i drzewa przed otwarciem pąków należy opryskiwać specjalnym środkiem ochronnym przed szkodnikami i infekcjami grzybiczymi. Pod folią można wysiewać rośliny odporne na mróz, takie jak kapusta, marchew i rzodkiewka. Musisz także zebrać stare liście i kosić trawnik.

W ogrodzie przygotuj grządki do posadzenia rozsady. Możesz wysiewać rośliny odporne na mróz. W szklarniach kontynuuj posadzenie rozsady i dbaj o uprawach, które już rosną w szklarni lub pod osłonami.

Zwracamy twoją uwagę na kalendarz księżycowy ogrodnika i sadownika na kwiecień 2021 roku, który stanie się nieodzownym pomocnikiem i podpowie ci najbardziej korzystne dni miesiąca do pracy w sadzie i ogrodzie.

Kalendarz księżycowy ogrodnika i sadownika na kwiecień 2021 roku według dni miesiąca:

1 kwietnia. Nie wszystkie prace wolno wykonywać w tym dniu. Jeśli będziesz wysiewać rośliny teraz, one szybko wzrosną, ale zbiory nie będą obfite. Zaleca się przycinanie roślin w celu spowolnienia wzrostu młodych pędów, a także szczepienie i pielenie. Możesz zacząć wykopywać cebule i bulwy. Opryskaj rośliny, które rosną na działce, przed chorobami. Podlewaj i opryskaj uprawy przed szkodnikami i chwastami. W tym dniu nie zaleca się podlewania i cięcią, ponieważ rośliny teraz ostro reagują na uszkodzenia.

2 kwietnia. Siew w tym okresie przyczynia się do szybkiego wzrostu w górę, ale zbiory nie będą obfite. Dzisiaj możesz poświęcić czas na pracę z częścią nadziemną roślin. 2 kwietnia rośnie ciśnienie w dolnej części roślin, soki płyną do korzeni, odżywiając je. Rośliny w tym momencie odpoczywają i słabo rosną. Dozwolone jest sadzenie bulw ziemniaków, siew cebuli, czosnku, strączkowych, rzodkiewki, szparagów, mięty, chrzanu. Jeśli chodzi o sadzonki, to możesz posadzić winogrono, wiśnię, jabłoń, cytryniec. Dobrym pomysłem będzie przesadzanie roślin doniczkowych: świetnie będzie rosnąć cytryna, bambusy, fikusy. Jeśli klimat jest właściwy to możesz wysiewać trawę. Dzisiaj nie zaleca się podlewania i pielęgnacji roślin (przycinania, szczepienia, szczypania).

3 kwietnia. To jest dzień aktywnych działań w ogrodzie i sadzie. Dzisiaj masz szansę pozbyć się wszystkiego, co przynosi krzywdę. Zaleca się moczenie nasion dla szklarni i wysiew pierza czarnego, kapusty białej i innych odmian. Możesz przesadzić rozsadę, pikować siewki. Przydatne będzie również nawożenie roślin w szklarni. Możesz schować bulwy zawierające przydatne elementy, a także zioła lecznicze. Ponadto możesz zająć się przycinaniem drzew, szczepieniem, nawożeniem roślin. W tym dniu nie zaleca się przesadzania roślin bulwiastych i cebulowych, przycinania lub dzielenia korzeni.

4 kwietnia. Dzień nie jest korzystny dla aktywnych działań. Dzisiaj warto obserwować i oceniać prace, wykonane w sadzie i ogrodzie. Możesz nadal moczyć nasiona lub wysiewać je w celu uzyskania sadzonek Możesz także przesadzać warzywa, sadzić rośliny strączkowe, ziarna, sadzonki drzew i krzewów. W ogrodzie zaleca się przycinać drzewa, szczepić, szczypać, przygotować siewki. Ponadto możesz opryskać rośliny przed chorobami i szkodnikami. Nie wolno pracować z korzeniami i przesadzać bulwy.

5 kwietnia. Dzień ten ma wysoki ładunek energii i jest maksymalnie wypełniony aktywnością. Jest on uważany za korzystny dla każdej pracy z nadziemną częścią roślin. Zaleca się sadzenie i zbieranie owoców, które znajdują się w glebie: marchew, buraki, ziemniaki, rzodkiewki, rzepy itp. Możesz wysiewać zioła: bazylię, miętę, koper, chrzan, pietruszkę. Możesz także posadzić sadzonki agrestu, brzoskwini, śliwki, jabłoni, gruszek, wiśni. Ponadto możesz zająć się przycinaniem wąsów truskawek i wykopaniem roślin cebulowych. Staraj się unikać obfitego podlewania roślin i pracy z korzeniami.

6 kwietnia. Dzisiaj jest energicznie naładowany dzień związany z przebudzeniem sił przyrody i płodności. Ten dzień jest korzystny do pracy w sadzie i ogrodzie, ale lepiej pracować z częścią roślin, która znajduję się nad ziemią. Zaleca się przycinanie, szczepienie i szczypanie drzew. Możesz spróbować zająć się eksperymentalnym sadownictwem. W tym dniu nie zaleca się podlewania roślin, siewu lub sadzenia większości kultur. Nie warto również stosować nawozy.

7 kwietnia. Ten dzień jest korzystny do wykonania różnego rodzaju prac w sadzie i ogrodzie, ale działań pasywnych. Dzisiaj jest faza Księżyca ubywającego, procesy życiowe roślin ulegają pogorszeniu, rośliny zamierają, a ruch soków zwalnia. Prace te są dopuszczalne zarówno w szklarni, jak i na otwartym terenie. Dzisiaj możesz kopać glebę, okopywać uprawy, przerzedzać, usuwać chwasty. Warto również zająć się sprzątaniem w sadzie: usuwać zarośla, zwalczać grzyby, które mogą już atakować rośliny. Cięcie sanitarne i przycinanie wąsów truskawek nie będzie zbędne. Nie należy wykonywać prac związanych z żywotną aktywnością roślin, lepiej zrezygnować się z siewu i sadzenia. Nie zaleca się kiełkowania nasion i podlewania. Nawożenie również nie będzie przydatne dla roślin – lepiej wykonać ten zabieg w innym terminie.

8 kwietnia. Dzień pasywnych czynności. Dzisiaj możesz kupić nowe narzędzia niezbędne do wygodnego ogrodnictwa i sadownictwa. Cała siła życiowa, warunkująca wzrost roślin, jest skoncentrowana w korzeniach, rośliny odpoczywają, a ich wzrost jest powolny. Możesz śmiało sadzić dynię, ziemniaki oraz inne uprawy. Należy przesadzić rozsadę na miejsce stałe, wysiewać rośliny na kwietniku. Ponadto możesz spulchnić glebę, stosować nawozy mineralne. Podlewać i nawozić rośliny musisz ostrożnie, ponieważ te zabiegi mogą wywołać infekcje grzybowe. Możesz szczepić, uprawiać sadzonki, przycinać dzrewa i krzewy. Opryskiwanie roślin fungicydami oraz insekcydami lepiej wykonac w innym terminie. Konieczne jest przestrzeganie miary podczas podlewania i nawożenia.

9 kwietnia. Dzień nowej wiedzy, mądrości i intuicji. Ten dzień sprzyja pracy w sadzie i ogrodzie. Energia tego księżycowego dnia pozwala określić, które rośliny w ogrodzie warzywnym źle się czują, na przykład z powodu niewłaściwie dobranego miejsca sadzenia. Te rośliny należy przesadzić w najbliższym czasie. Możesz kontynuować sadzenie, jeśli czekasz na obfite zbiory. Można siać bakłażany, orzeszki ziemne, różne rodzaje kapusty, pomidory, boćwinę, marchew, paprykę, rzodkiewkę, ogórki. Jeśli chodzi o zióła, to warto wysiewać bazylię, rzeżuchę, szparagi, chrzan, szpinak, cykorię. Sadzonki agrestu, jabłoni, dzikiej róży, winogron będą dobrze rosły. Na kwietniku można siać goździki, lilię, szałwię i rośliny doniczkowe - rośliny akwariowe, fikusy ampelowe , pelargonie. Nie warto obficie podlewać i nawozić rośliny. Możesz robić szczepienia, okulizacji, szczypania, układać pryzmę kompostową. Nie wolno wykonywać zabiegów ochronnych za pomocą specjalnego sprzętu. Nie zaleca się sadzenia i rozmnażania upraw na materiał siewny lub w celu długotrwałego przechowywania.

10 kwietnia. Najbardziej spokojny i harmonijny dzień, pasujący do obserwowania i kontemplacji. W tym dniu księżycowym nie wolno wykonywać żadnych działań, związanych ze zniszczeniem. Nie wolno również sadzić wiele upraw – rośliny szybko wykiełkują, ale będą słabe, ich owoce nie będą dobrze zawiązywać, a zbiory będą źle przechowywane. Dlatego poświęć czas na robienie innych rzeczy na działce. Zaleca się siew, sadzenie i stosowanie nawozów. Możesz nawozić glebę i opryskać rośliny przed szkodnikami i grzybami. Dozwolony jest również siew kapusty pekińskiej, bazylii, musztardy, lucerny. Dzisiaj nie zaleca się piłowania drzew i wyrywania pni, cięcia kwiatów i ziół. Nie warto też obficie podlewać rośliny.

11 kwietnia. Dzień jest uważany za najtrudniejszy w cyklu księżycowym. Dzisiaj gleba przestaje oddychać, zamierają prawie wszystkie procesy, zachodzące w roślinach. Cała siła życiowa i energia roślin jest skoncentrowana w korzeniach i łodygach. Należy przycinać drzewa i krzewy w celu usuwania uszkodzonych, chorych i suchych gałęzi. Możesz zająć się opryskiwaniem roślin przeciw szkodnikom i chwastom. Dozwolony jest siew kapusty, cebuli, rzodkiewki, pietruszki, sałaty, musztardy. Możesz spulchnić grządki w szklarni i na działce. Nie wolno przycinać, pikować rozsadę, podlewać rośliny.

12 kwietnia. Dzisiaj układane są przyszłe zbiory, w wyniku czego ogrodnicy i sadownicy muszą przyśpieszyć swoją działalność. Należy posprzątać w sadzie i ogrodzie: usunąć suche i chore gałęzie, stare rośliny, uprawiać sadzonki. Dopuszcza się stosowanie środków ochrony roślin. Możesz również posprzątać w szklarni zimowej. Nie zaleca się usuwania i skracania pędów drzew i krzewów.

13 kwietnia. Soki i energia życiowa roślin przemieszczają się w górę, przyczyniając się do szybkiego wzrostu łodyg upraw. Jeśli chcesz uzyskać bogate zbiory, które są przechowywane przez długi czas, to wysiewaj rośliny teraz. Jest to również odpowiedni okres dla bylin, dlatego że łatwo tolerują zimowe mrozy i zmiany temperatur. Rośliny nadal aktywnie pobierają wodę z gleby, dlatego należy je podlewać częściej i częściej. Zaleca się sadzić, przesadzać i wysiewać szybko rosnące rośliny owocowe, zwłaszcza te, których część naziemna jest jadalna (warzywa liściaste, fasola, bakłażany, ogórki, cukinia, dynia, pomidory, kukurydza, melony, groch, zioła, papryka, kapusta, truskawki, słoneczniki itd.). Możesz zająć się sadzeniem, siewem kwiatów oraz ziół. Warto spulchnić glebę, przerzedzić sadzonki. Nie zaleca się przesadzania i okulizacji.

14 kwietnia. Soki i woda unoszą się w górę, co przyspiesza pęcznienie nasion roślin i sprzyja ich kiełkowaniu, a także aktywnemu wzrostowi pędów. Czwarty dzień księżycowy sprzyja energicznej pracy w ogrodzie i sadzie. Można siać cebulę, rośliny strączkowe, uprawy dyni, kukurydzę, kapustę, pietruszkę, sałatę, szczaw, szpinak. W ogrodzie można również sadzić śliwki, wiśnie, jabłka, dziką różę, a w sadzie wysiewać nagietki, hiacynty, nasturcje, irysy. Z roślin doniczkowych można siać ozdobną kwitnącą begonię, kalanchoe. Możesz również przeprowadzić niezbędne czynności związane z nasionami, zadbać o sadzonki. Warto zrezygnować z przesadzania, przycinania i okulizacji, a jeżeli spulchniasz glebę, rób to ostrożnie, aby nie uszkodzić korzenie.

15 kwietnia. Posadzone w tym okresie rośliny dobrze się rozwijają, łatwo tolerują niekorzystne warunki, wytwarzają wiele pędów, obficie kwitną. Zachwycają ogrodników bogatymi zbiorami, ale są podatne na uszkodzenia przez choroby i nie dają materiału siewnego bardzo wysokiej jakości. Sadzenie i przesadzanie jest zalecane, ponieważ dzisiaj korzenie są bogate w składniki odżywcze. Możesz zacząć sadzić rozsadę, rośliny będą dobrze rosły. Można także szczepić, podlewać i nawozić rośliny, ponieważ ich system korzeniowy jest bardziej skłonny do wchłaniania i zatrzymywania wilgoci. Dozwolone jest szczypanie i przycinanie roślin. Nie zaleca się przesadzania roślin i krzewów owocowych, a także ich przycinania.

16 kwietnia. Uprawy ogrodnicze nie przestają szybko rosnąć, a soki życiowe nadal pobierane są od korzeni do łodygi, odżywiając liście i owoce roślin niezbędnymi substancjami. Zaleca się siew lub rozmnażanie upraw, które nie posiadają mocnej i twardej łodygi (powojniki, pnącza, winogrono, rośliny strączkowe i melony), przerzedzenie sadzonek i usuwanie chwastów. Można również przeprowadzić chemiczne zabiegi przeciwko chorobom i szkodnikom, spulchnić glebę, okopywać rośliny i wykopać bulwy i cebulki. Możesz zbierać rośliny okopowe w celu długotrwałego przechowywania. Nie zaleca się nadmiernego podlewania, przycinania i pikowania.

17 kwietnia. To jest korzystny dzień dla sadownictwa. Energia, soki i składniki odżywcze nadal są skoncentrowane w owocach i liściach roślin. Na grządkach możesz wysiewać melony, truskawkę, fasolę, groszek. Możesz również posadzić winogrono, cytrynę, różę. Warto spulchnić suchą glebę, okopywać, odchwaszczać, przerzedzać rośliny na grządkach. Należy także opryskiwać rośliny środkami przeciw szkodnikom i chorobom. Nie zaleca się sprzątanie liści, przycinanie oraz pikowanie roślin.

18 kwietnia. Dzisiaj rośliny mają szansę uzyskać mocny impuls, który będzie pomagał im przez cały miesiąc. Księżyc nie przestaje rosnąć, więc witalność roślin też wzrasta. Rośliny pilnie wysysają wodę i minerały z podłoża. Ten dzień charakteryzuje się również niestabilną energią. Jest to etap pośredni między pierwszą a drugą fazą Księżyca, w wyniku którego dzień uznawany jest za niekorzystny do pracy w ogrodzie i sadzie. Zaleca się sprzątanie liści oraz podlewanie roślin. Nie zaleca się ukorzeniania, sadzenia, przesadzania, sadzonek warzyw, owoców, melonów i dyń, ziół, krzewów jagodowych, truskawek.

19 kwietnia. Dzień charakteryzuje się bujnym wzrostem roślin. Wszystkie soki przemieszczają się od korzeni do łodygi, wypełniając je sokami, witalnością i energią rośliny. To pomyślny dzień na wykonanie wszystkich prac ogrodniczych. Dziś możesz wykonać wszystkie możliwe prace na działce, ponieważ to jest bardzo produktywny znak. Nie wolno jedynie opryskiwać rośliny środkami chemicznymi. Możesz namoczyć nasiona do dalszego siewu, spulchnić ziemię, podlać rośliny i szczepić je. Należy stosować nawozy mineralne lub też organiczne - żywienie wiosenne jest bardzo ważne dla rozwoju uprawianych roślin. Polecamy również kompostowanie odpadów organicznych. Możesz siać rośliny strączkowe, melony, zboża, ogórki, pomidory, cebulę, zioła. Posadź sadzonki winogron, gruszek, róży, porzeczek, a na kwietniku wysiewaj aster, fiołek, chryzantemę, stokrotkę, posadź różę. Możesz także ukorzeniać i szczepić rośliny doniczkowe, z wyjątkiem roślin ampelicznych i pnączy. Jeśli opryskiwanie upraw jest konieczne, warto stosować narodowe, naturalne środki. Lepiej zrezygnuj z przycinania drzew owocowych.

20 kwietnia. Dobry dzień, aby poświęcić czas na pracę w ogrodzie. Cała siła życiowa roślin i soki przechodzą od korzeni do łodyg, owoców i liści, co korzystnie wpływa na ich wzrost, rozwój i dojrzewanie owoców. Ten okres jest korzystny do sadzenia drzew owocowych. Drzewa posadzone lub przesadzone w tym dniu zachwycą cię obfitymi zbiorami przez długie lata. Jeśli w szklarni są już pierwsze plony, można je zebrać i wysłać do przechowywania lub zebrać nasiona. Możesz ciąć kwiaty w celu ich transportu – będą atrakcyjnie wyglądać przez długi czas. Możesz także zająć się uprawami: odchwaszczać, okopywać, przerzedzać sadzonki. Można wysiewać walerianę, musztardę, niezapominajkę, nagietek, lewkonię, fiołek. Opróćz sadzenia innych upraw, warto zrezygnować się z nawożenia i przycinania drzew. Podlewanie też nie będzie pzrydatne.

21 kwietnia. Dzień, kiedy rośliny nabierają siły i osiągają swój maksymalny wzrost. Rośliny nadal aktywnie gromadzą składniki odżywcze w liściach i owocach. 21 kwietnia możesz wysiewać nasiona bezpośrednio do otwartego gruntu, a do tego czasu niektóre rośliny już wykiełkują. Dlatego można je przerzedzać lub okopywać. Warto zwrócić szczególną uwagę na grządki i odchwaścić je. Możesz sadzić drzewa i krzewy, które będą pełnić funkcję estetyczną, nie użytkową. Możesz także wysiewać rośliny wcześnie dojrzewające, które są odporne na suszę. Nie zaleca się teraz przycinania drzew owocowych. Podlewanie i nawożenie lepiej wykonać w innym terminie.

22 kwietnia. Dzisiaj ogrodnik musi skoncentrować się na sadzeniu kwiatów i krzewów, a rozmnażanie warzyw wykonać w innym terminie. W przeciwnym razie owoce będą nieliczne i niesmaczne. Możesz zająć się pustym miejscem działki, przygotować grządki do siewu i sadzenia. W ogrodzie zalecamy spulchniać glebę, usuwać pędy i zwalczać patogeny. Nie wolno natomiast kiełkować nasiona przed siewem, podlewać i nawozić rośliny, przesadzać, szczypać, przycinać.

23 kwietnia. Należy wybrać spokojną i niespieszną pracę. Ten dzień jest pomyślny dla ogrodnictwa. To jest okres sadzenia roślin ozdobnych, ponieważ będą pięknie kwitły. Warto posadzić pnącza, na przykład winogrono, ogórki. Wysiewaj goździki, mieczyki, irysy, lewkonii, niezapominajki, ostróżki, a także rośliny doniczkowe – draceny, aukuby, filodendrony. Można stosować nawozy mineralne i organiczne, podlewać rośliny. Także należy przeprowadzić pikowanie i przesadzanie bylin. Lepiej dzisiaj zrezygnować z moczenia nasion i przycinania.

24 kwietnia. Ten dzień sprzyja wykonaniu prac ogrodniczych i sadzowniczych. W tym okresie wszystkie soki roślin przemieszczają się od strefy korzeni w kierunku liści, łodygi i owoców. Możesz zacząć zbierać plony, które mają jadalną nadziemną część: strączkowe, ogórki, pomidory, papryka, cukinia, bakłażan, kukurydza, słonecznik, kwiaty i zioła. Zaleca się siew , sadzenie, przesadzanie, szczepienie, ukorzenianie sadzonek i wąsów, a także uprawa ziemi. Na działce możesz posadzić truskawkę, agrest, winogrono, założyć trawnik. Podlewaj rośliny oszczędnie. Nie warto moczyć materiał siewny i ciąć rośliny.

25 kwietnia. To jest jeden z najbardziej nasyconych energią dni w całym cyklu księżycowym. Ten okres sprzyja aktywnym zajęciom w ogrodzie i sadzie. Musisz sadzić takie rośliny, których owoce będziesz przechowywać lub zbierać z nich materiał siewny. Owoce okazują się smaczne i duże, o przyjemnym zapachu, a rośliny są odporne na choroby. Ponadto takie rośliny tolerują przesadzanie. Możesz posadzić sadzonki moreli, brzoskwini, śliwki, agrestu, wiśni. Warto siać uprawy polowe, a także kwiaty – mieczyki, piwonie, niezapominajki, ostróżki, róże. Możesz też wysiewać zioła, cebulę, marchew, dynię, kukurydzę, kapustę, posadzić ziemniaki. Zaleca się stosowanie nawozów oraz podlewanie roślin wraz ze spulchnieniem gleby. Można wykonać cięcie i formowanie korony, ukorzeniać sadzonki. Nie zaleca się opryskiwania i szczepienia roślin.

26 kwietnia. Ten dzień sprzyja pracy w ogrodzie i sadzie. Zaleca się sadzić, siać, rozmnażać uprawy. W końcu prawie wszystkie rośliny posadzone w tym dniu wyróżniają się siłą, wytrzymałością, odpornością na choroby i szkodniki. Zbiory okażą się bardzo obfite, a owoce będą smaczne i soczyste, nadające się do długotrwałego przechowywania. Na działce lub w szklarni możesz posadzić sadzonki białej kapusty, kapusty pekińskiej, brokułów. Można także siać cebulę, zioła, boćwinę, buraki. To jest również okres sadzenia ziemniaków. Warto pikować rozsadę, przygotowywać gzrądki do siewu. W ogrodzie należy szczepić krzewy jagodowe, posadzić drewa i krzewy owocowe. Sadownicy mogą siać ulubione kwiaty, sadzić róże oraz inne krzewy ozdobne. Nie zaleca się opryskiwania roślin środkami ochronnymi oraz podlewania.

27 kwietnia. Dzień odpoczynku od aktywnej pracy w ogrodzie. Dzisiaj nie warto wykazywać się energiczną działalnością. Ziemia przestaje oddychać, a soki już nie spływają do korzeni, łodyg i owoców. Zaleca się spulchnienie, okopywanie grządek, nawożenie gleby. Można usuwać chwasty i opryskiwać rośliny przed szkodnikami. Lepiej zrezygnuj z sadzenia, przycinania, szczypania roślin. Powstrzymaj się również od zbierania ziół, ponieważ nie posiadają właściwości leczniczych.

28 kwietnia. Ten dzień jest uważany za aktywny i korzystny do pracy w sadzie i ogrodzie. Zaleca się siew następujących upraw: melony, strączkowe, różne rodzaje cebuli, ogórki, dynie, pomidory, papryka, rzodkiewka, czosnek. Możesz również siać bazylię, musztardę, miętę, rzeżuchę, szpinak oraz kwiaty – irisy, mieczyki, lilie. W sadzie warto posadzić morelę, agrest, brzoskwinię, porzeczkę, malinę, jabłoń. Jeśli chodzi o uprawy polowe, to wysiewaj kukurydzę, owies, pszenicę, żyto. Możesz usunąć chwasty, spulchnić glebę, założyć pryzmę kompostową. Zalecamy opryskać rośliny przed chorobami i szkodnikami, podlewać i nawozić je. Nie warto przycinać oraz dzielić korzenie, rozmnażać rośliny cebulowe.

29 kwietnia. Zasiane dzisiaj rośliny będą szybko rosły, ale plony nie będą wysokie. Możesz jednak posadzić rośliny, aby w przyszłości zbierać z nich nasiona i obfitą zieleń. Wysiewaj czosnek, paprykę, cebulę, posadź ziemniaki. Możesz także siać buraki cukrowe, darń. Z roślin doniczkowych można sadzić winogrona i cytryny, palmy bambusowe i figi. Na grządkach usuwaj chwasty i wykonaj szczepienie roślin. Możesz opryskiwać rośliny specjalnymi środkami ochronnymi, usuwać pędy i chore rośliny. Nie zaleca się podlewania i spulchniania gleby. Powstrzymaj się również od pracy z korzeniami roślin, ponieważ może to doprowadzić do ich śmierci.

30 kwietnia. Uważany jest za pomyślny dzień na pracę w ogrodzie i sadzie. W tym dniu ziemia oddycha, gromadzi w korzeniach niezbędne soki. W ogrodzie można sadzić ziemniaki, czosnek i cebulę. Możliwe jest sadzenie bulw ziemniaka. Zaleca się przerzedzenie kiełkujących sadzonek, spulchnienie gleby. Warto opryskać rośliny specjalnymi środkami przed chorobami. Na kwietniku należy sadzić rośliny cebulowe i bulwiaste oraz pnącza, a w sadzie – winogrono. Możesz również przycinać niepotrzebne wąsy truskawkowe, pędy i chore rośliny. Nie warto obficie podlewać i ciąć rośliny.

4.6 средний рейтинг из 5 на основе 43 оценок


Potrzebujemy Twojej zgody

Meteoprog i nasi Usługodawcy mogą przechowywać i uzyskiwać dostęp do danych osobowych, na przykład plików cookie, identyfikatorów urządzeń lub innych podobnych technologii na Twoim urządzeniu oraz przetwarzać te dane w celu personalizowania treści i reklam, a także udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania ruchu internetowego.

  • Przechowywanie i/lub uzyskiwanie dostępu do informacji na Twoim urządzeniu

    Pliki cookie, identyfikatory urządzeń lub inne informacje na Twoim urządzeniu mogą być przechowywane lub udostępniane w celach wskazanych powyżej.

  • Spersonalizowane reklamy i treści, pomiary reklam i treści, statystyki odbiorców i rozwój produktów

    Reklamy i treści mogą być personalizowane na podstawie profilu. Można też dodać więcej danych, aby lepiej spersonalizować te reklamy i treści. Skuteczność reklam i treści może również być zmierzona. Można także uzyskać wgląd w odbiorców, którzy widzieli dane reklamy i treści. Takie dane mogą być wykorzystywane, aby rozwijać lub usprawniać wrażenia użytkowników, systemy i oprogramowanie.

Klikając „Zgadzam się”, zezwalasz na użycie wskazanych plików cookie, identyfikatorów urządzeń, sygnałów nawigacyjnych sieci web lub innych podobnych technologii. Ustawienia te można zmienić w przeglądarce na danym urządzeniu.

W niektórych przypadkach polegać można na zasadzie uzasadnionych interesów, a nie udzielonej zgodzie. Możesz przeczytać więcej na ten temat w naszej Polityce Prywatności i Warunkach dot. Plików Cookie.