Orkan "Barbara" nad Polską

100 tysięcy ludzi bez prądu.


Połamane drzewa, uszkodzone dachy i samochody – to bilans wichur, które od poniedziałku 26 grudnia przechodzą nad Polską. Najtrudniejsza sytuacja jest w województwie zachodniopomorskim, pomorskim i wielkopolskim. Strażacy interweniowali już 1100 razy. Dwie osoby zostały lekko poszkodowane w miejscowości Czerwonak (pow.poznański). Tam na jadący samochód przewróciło się drzewo. Z powodu silnego wiatru bez prądu jest 97 tysięcy ludzi.

We wtorek 27 grudnia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego ostrzeżenie hydrologiczne 3. stopnia (przewidujące możliwość wystąpienia alarmowych poziomów stanów wody) i meteorologiczne 2. stopnia (przewidywanie silnego wiatru). Dla strefy brzegowej w woj. pomorskim IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne 3. stopnia. W pozostałej części kraju również zapowiadane są silne wiatry.

Przeczytaj także

Z powodu silnego wiatru w woj. warmińsko-mazurskim 27 grudnia rano bez prądu było ok. 3,7 tys. gospodarstw domowych. Według Wiesława Ostaniewicza z wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego urzędu wojewódzkiego w Olsztynie, najwięcej odbiorców pozbawionych prądu jest w okolicach Olecka (1,4 tys. gospodarstw), Lidzbarka, Ostródy i Szczytna (1,3 tys.) oraz Działdowa (1 tys.). Zasilania nie ma też kilkanaście gospodarstw koło Pasłęka i Braniewa.

Rzecznik komendanta głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak zaapelował, żeby w związku z silnym wiatrem usunąć z parapetów, okien, balkonów ciężkie przedmioty. – Jeśli silnie wieje, a jesteśmy na zewnątrz, nie chowajmy się pod drzewami, wiatami przystanków, czy słupami linii energetycznych. Starajmy się nie parkować aut pod drzewami – powiedział Frątczak.

Na Pomorzu Zachodnim bez prądu po silnych wiatrach, które w nocy wiały nad regionem pozostaje ponad 37 tys. odbiorców. Najwięcej, bo 27,6 tys. odbiorców jest bez prądu w okolicach Koszalina. Około 9,5 tys. odbiorców nie ma także prądu w rejonie Międzyzdrojów, Goleniowa i Gryfic.

Ostatniej nocy zachodniopomorscy strażacy wyjeżdżali ponad 150 razy do usuwania skutków silnego wiatru w regionie. Podczas ostatniej doby strażacy otrzymali łącznie ponad 300 zgłoszeń związanych z wiatrem. Służby nie odnotowały poszkodowanych.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie ostrzega przed silnym wiatrem w porywach do 90 kilometrów na godzinę z zachodu i północnego zachodu. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 11 we wtorek, 27 grudnia.

Energetycy usuwają wszystkie awarie na bieżąco, a z prognoz pogodowych wynika, że rośnie ciśnienie powietrza i we wtorek 27 grudnia w ciągu dnia wiatr powinien słabnąć.

Źródło - Fakt.pl

Średnia ocena to 4/5 na podstawie 2 recenzji
Horoskop dla wszystkich znaków zodiaku
Czytaj więcej

Pogoda w Polsce

+3°
Olsztyn
Poznań
+3°
Łódź
+4°
Lublin
+4°
Gorzów Wielkopolski
+4°
Warszawa
Kraków
+4°
Wrocław
+5°
Opole
+4°
Rzeszów
+3°
Białystok
+4°
Gdańsk
+4°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+4°
Szczecin
+5°
Bydgoszcz

Wideo