Najpiękniejsze miejsca w Polsce

Najpiękniejsze miejsca w Polsce

Przedstawiamy 11 najpiękniejszych miejsc w Polsce, które koniecznie powinieneś odwiedzić


Polska rozciąga się od bursztynowych plaż Morza Bałtyckiego, po zapierające dech w piersiach szczyty Tatr Wysokich. Ten kraj położony w centrum Europy jest pełen różnych atrakcji, a jego bogata historia, przyjaźni mieszkańcy i wyśmienita kuchnia narodowa zachwycą każdego podróżnika.

Kraków

Przeczytaj także

Starożytna królewska stolica w południowej Polsce jest jednym z najbardziej ruchliwych miast w Europie, ulokowanym nad Wisłą, w odległości 295 km od stolicy. Szczególną uwagę zwraca Stare Miasto - urzekający labirynt wąskich średniowiecznych uliczek, niekończący się kalejdoskop przytulnych kawiarni w różnym stylu, a więc na każdy gust oraz gotycki kościół Mariacki, z którego wież można podziwiać niesamowity widok na miasto.

Jedną z głównych atrakcji miasta jest Wzgórze Wawelskie, kompleks architektoniczny położony na lewym brzegu Wisły. Oprócz zamku królewskiego, zbudowanego w najlepszych tradycjach włoskiego renesansu, w kompleksie mieści się także Katedra Świętych Stanisława i Wacława, a w jej krypcie spoczywają polscy królowie, bohaterowie narodowi i poeci, a także ważne postaci polityczne.

Warto również zajrzeć do Collegium Maius, najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, założonego w 1364 r. Od tego czasu budynek był wielokrotnie przebudowywany, jego dziedziniec zdobią gotyckie arkady, a zegarowi towarzyszy wykonanie słynnego “Gaudeamus” z paradą figurek w Parku Profesorskim.

Gdańsk

Stare Miasto w Gdańsku to kalejdoskop kolorowych budynków, średniowiecznych kościołów i wież miejskich, dzięki czemu wygląda jak bajkowe miasto z piernika. Jednak Gdańsk nie zawsze był tak jasny i wesoły, w jego historii jest wystarczająco dużo mrocznych czasów. Podczas II Wojny Światowej 80% miasta było w ruinie, ale na szczęście po wojnie udało się przywrócić większość starych budynków.

Niedaleko Gdańska znajduje się miasto Sopot, w którym zamożni mieszkańcy Gdańska budowali kiedyś swoje wiejskie domy. Dziś jest to najlepszy kurort nad polskim Bałtykiem, gdzie oprócz komfortowych hoteli dla wczasowiczów, turystów przyciąga także najdłuższe w Europie molo morskie (konstrukcja, która chroni obszar wodny portu podczas burzy) oraz niezwykły Krzywy Dom, zbudowany w formie złudzenia optycznego.

Łódź

Jedno z największych miast w Polsce, położone 120 km od Warszawy. Łódź znalazła się na naszej liście nie dzięki malowniczym średniowiecznym uliczkom - zachwyca gości swoją dynamiką. W oczach całego świata, to miasto przemysłowe ożywa, jest pełne galerii, muzeów, centrów publicznych i biznesowych. Budynki w centrum są dekorowane kolorowymi freskami. Być może Łódź jest jednym z najbardziej niedocenianych miast turystycznych w Polsce i Europie jako całości, ale ma coś do pokazania.

Jeszcze przed rozpoczęciem nowoczesnej transformacji miasta Łódź, wyróżniała się ona niezwykłą architekturą dzięki eklektycznym budynkom budowanym przez bogatych magnatów przemysłowych - wśród nich były fabryki, budynki mieszkalne, a nawet katedry i pałace. Dziś Łódź jest często nazywana kulturalną stolicą Polski, wiele starych budynków zostało przekształconych przez lokalnych mieszkańców w różne instytucje kreatywne - od restauracji i kawiarni po stylizowane salony wystawowe i galerie. Na przykład kompleks rozrywkowy OFF Piotrkowska przy deptaku przy ulicy Piotrkowskiej został zbudowany w budynku starej przędzalni bawełny.

Ogromna fabryka tkacka Izraela Poznańskiego została również przekształcona w kompleks rozrywkowy, popularnie zwany Manufakturą. Muzea, sklepy, kina znajdują się w budynkach z czerwonej cegły - taka symbioza przeszłości i teraźniejszości jest interesującym widokiem. Dom byłego właściciela izraelskiej fabryki w Poznaniu, skromnie nazywany pałacem, mieści się w muzeum historii miasta Łódź.

Wrocław

Czwarte pod względem wielkości miasto w Polsce - Wrocław - leży nad Odrą. Wieża katedry św. Jana Chrzciciela, znajdująca się w najstarszej części Wrocławia - na Ostrowie Tumskim - oferuje zapierający dech w piersiach widok na Stare Miasto, kolorowe domy z ostrymi dachami.

Stolica województwa dolnośląskiego zaskoczy Cię bogatą historią i niezwykłymi zabytkami. Spróbuj poszukać we Wrocławiu postaci krasnali - w całym mieście mieszkają maleńcy ludzie (miejscowi nazywają ich czerwonymi ludźmi - mitologicznymi krasnoludkami), można ich spotkać w najbardziej nieoczekiwanych miejscach: na ulicach, placach, w sklepach. Krasnoludy zaczęły pojawiać się w mieście od 2001 r. z inicjatywy lokalnych aktywistów, a dziś ich „populacja” wzrosła do kilkuset.

Toruń

Toruń to miasto w północnej Polsce, jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych. Historyczna część miasta objęta jest ochroną UNESCO - jest żywym połączeniem baroku, gotyku i manieryzmu. Toruń jest uważany za piernikową stolicę Polski, miasto ma najstarszą fabrykę pierników w Europie - żaden gość nie opuszcza miasta bez skosztowania pikantnych przysmaków. Rosnące kalorie po uczcie z piernika pomogą Ci wspiąć się na szczyt wieży ratusza, z której roztaczają się wspaniałe widoki na miasto.

Toruń jest miastem rodzinnym światowej sławy astronoma Mikołaja Kopernika, autora heliocentrycznego systemu świata. Aby zapoznać się z historią życia wielkiego naukowca, możesz odwiedzić Dom Kopernika, będący interaktywnym muzeum. Uczelnia w Toruniu, na której studiuje ponad 40 tys. studentów, nosi także jego imię.

Tatry Wysokie

Na granicy ze Słowacją znajdują się Tatry Wysokie - najwyższa część Karpat. Aby w pełni cieszyć się niesamowitą górską scenerią, powinieneś zatrzymać się w uzdrowiskowej miejscowości Zakopane - zimowej stolicy Polski, położonej w dolinie, niedaleko najwyższej części Tatr. Największym jeziorem w Tatrzańskim Parku Narodowym jest Morskie Oko, wokół którego wznoszą się góry pokryte lasami iglastymi na ciągnącymi się przez tysiące metrów.

Zamek w Mosznej

Zamek z epoki eklektyzmu architektonicznego we wsi Moszna jest identyczny jak mieszkanie bajkowej księżniczki z kreskówki Disneya. Budynek zdobią liczne szczyty i wieże, a otaczają go bujne ogrody oraz szklarnie. W XIX-XX w. zamek był rezydencją bogatej rodziny Tiele-Wincklerów, ale po II Wojnie Światowej wszystkie 365 pokoi i lokali o łącznej powierzchni około 7 tys. metrów kwadratowych zamieniono na sanatorium i szpital. Od końca ubiegłego wieku hotel i restauracja działają na zamku w Mosznej.

Białowieski Park Narodowy

Park Narodowy we wschodniej Polsce jest chroniony przez UNESCO, jako jedno z niewielu nietkniętych miejsc zamieszkania dzikich zwierząt w Europie. Wizyta w parku jest możliwa tylko z przewodnikiem, ponieważ w lokalnych lasach żyją dzikie zwierzęta - świnie, wilki, jelenie i żubry, które są symbolem Polski.

Kazimierz Dolny

Jednym z najbardziej malowniczych małych polskich miast jest Kazimierz Dolny. W mieście nad brzegiem Wisły znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby spędzić spokojne i relaksujące wakacje na wsi. W części historycznej doskonale zachowały się tereny handlowe i starożytne domy zbudowane w stylu barokowym. Ponad miastem na wzgórzu znajdują się ruiny starego zamku.

Poznań

Poznań, jedno z najstarszych miast w Polsce, znany jest jako ważny ośrodek handlowy, przemysłowy i edukacyjny kraju. Poznań bywa często liderem w Polsce jako miasto o najlepszych warunkach życia. Najpiękniejszą częścią miasta jest rynek otoczony kolorowymi domami mieszczańskimi. Na placu znajduje się perła polskiego renesansu - ratusz. Podobnie jak Wrocław, miasto położone jest nad rzeką - Wartą, która jest dopływem Odry. Na Wyspie Katedralnej w Poznaniu znajduje się Katedra Świętych Piotra i Pawła - najstarszy kościół w Polsce.

Warszawa

II Wojna Światowa prawie całkowicie zniszczyła Warszawę, ale miasto powstało z ruin jak Feniks z popiołów i stało się jednym z najciekawszych oraz najszybciej rozwijających się miast w Europie. Trudno uwierzyć, że Stare Miasto z jego malowniczymi uliczkami i przytulnymi domami, jest wynikiem ciężkiej pracy konserwatorów, ponieważ operacje wojskowe prawie wymazały tę część miasta z powierzchni ziemi. Warszawa jest miastem tętniącym życiem, doskonale łączącym szalony rytm nowoczesnego centrum handlu i bizne.

Średnia ocena to 4,4/5 na podstawie 28 recenzji

Pogoda w Polsce

+21°
Olsztyn
Poznań
+21°
Łódź
+21°
Lublin
+22°
Gorzów Wielkopolski
+22°
Warszawa
Kraków
+23°
Wrocław
+23°
Opole
+21°
Rzeszów
+21°
Białystok
+21°
Gdańsk
+21°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+21°
Szczecin
+20°
Bydgoszcz

Wideo

Prognoza w innych regionach

Warszawa
+22°
Kraków
+22°
Łódź
+21°
Wrocław
+23°
Poznań
+22°
Gdańsk
+21°
Szczecin
+21°
Bydgoszcz
+21°
Lublin
+21°
Katowice
+23°
Białystok
+21°
Częstochowa
+22°
Gdynia
+20°
Sosnowiec
+23°
Radom
+22°
Kielce
+21°
Toruń
+21°
Gliwice
+23°
Rzeszów
+21°
Zabrze
+23°
Wszystkie miasta