6 najważniejszych rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę urządzając pokój dziecięcy

Pokój dziecięcy stanowi duże wyzwanie aranżacyjne dla rodziców. Mierząc się z nim, muszą pamiętać o kilku ważnych zasadach, które uczynią pokój dla dziecka funkcjonalnym i bezpiecznym.


Bezpieczne meble dziecięce

Pokój dziecięcy jest przestrzenią, w której Twoje dziecko bawi się, uczy się i odpoczywa. W związku z tym powinna się w nim znaleźć duża szafa, biurko i regały, dzięki którym zadbasz o porządek w pokoju malucha.

Podczas zakupu mebli do pokoju dziecka zwróć uwagę na ich konstrukcję. Narożniki półek czy komody muszą być zaokrąglone, co ograniczy ryzyko urazu podczas uderzenia do minimum. Ważne jest, aby bezpieczne meble dziecięce były pozbawione otworów, które mogą okazać się niebezpieczne dla małego dziecka.

Przeczytaj także

Przed zakupem mebli sprawdź też, z jakich materiałów zostały wykonane. Przede wszystkim powinny być ekologiczne i naturalne. Farby i lakiery, którymi pokryto powierzchnie bezpiecznych mebli dziecięcych nie mogę zawierać metali ciężkich i substancji szkodliwych.

Jaki materac do łóżeczka?

Podczas aranżacji pokoju dziecięcego ważny jest też wybór odpowiedniego materaca do łóżeczka. Dla dzieci poniżej 6 roku życia warto wybrać te wykonane z pianki, które są delikatniejsze i stanowią doskonałe podparcie dla kręgosłupa. Decydując się na model antyalergiczny ochronisz swoje dziecko również przed bakteriami i grzybami.

Dla dzieci w wieku szkolnym najlepszy będzie materac sprężynowy o większej wytrzymałości mechanicznej. Najlepiej, jeśli taki materac do łóżeczka będzie miał kilka stref twardości, które zapewnią dziecku komfortowy sen. Więcej informacji na temat rodzajów materacy dla dziecka znajdziesz w tym artykule (https://kb.pl/porady/jaki-materac-do-lozeczka-dzieciecego-wybrac/).

Warto też pamiętać o tym, aby materac posiadał pokrowiec, który skutecznie go zabezpieczy przed moczeniem i ułatwi utrzymanie w czystości.

Łóżeczko dziecięce

Wybór łóżka jest ważny dla komfortu dziecka. Łóżeczko dla niemowlaka powinno być otoczone szczebelkami, które zapobiegną wydostaniu się malucha z łóżka po przebudzeniu. Szczebelki, podobnie jak łóżeczko dziecięce muszą znajdować się na odpowiedniej wysokości, która uniemożliwi dziecku wspięcie się po nich. Bezpieczeństwa łóżeczka dziecięcego uzależnione jest też od rozmieszczenia szczebelków. Skuteczniejsze będą te z bliżej ustawionymi szczebelkami.

Dobrym rozwiązaniem dla przedszkolaka będzie pojedyncze łóżko z barierką lub bez. Dużą popularnością cieszą się też pojedyncze łóżka piętrowe, pod którym można zagospodarować przestrzeń na szafki lub biurko.

Oświetlenie pokoju dziecięcego

Jednym z najważniejszych elementów, które należy wziąć pod uwagę podczas aranżacji pokoju dziecięcego jest oświetlenie górne. Powinno być odpowiednio jasne i równomiernie rozproszone. Jego uzupełnieniem może być też lampka w pobliżu łóżka, która ułatwi zasypianie. W roli oświetlenia miejsca pracy sprawdzi się natomiast lampka biurkowa o łagodnym świetle, która będzie sprzyjać skupieniu i pracy.

Wykładzina podłogowa

W każdym pokoju dziecięcym dobrze sprawdzi się wykładzina dywanowa, której miękka powierzchnia stworzy wygodne podłoże do zabaw dzieci. Po takiej wykładzinie podłogowej można chodzić boso, bez obaw o przeziębienie. Aby nieco ocieplić wnętrze pokoju dziecięcego możliwe jest też umieszczenie wyciszającego podkładu pod wykładziną.

Wykładzina podłogowa powinna mieć odpowiednie rozmiar, dzięki któremu będzie nam łatwiej go utrzymać w czystości. Warto też zdecydować się na model o krótszym włosiu, który nie będzie dodatkowym siedliskiem alergenów i roztoczy szkodliwych dla dziecka.

Miejsce na zabawki w pokoju dziecięcym

W pokoju dziecka powinniśmy również zagospodarować miejsce na zabawki, z których maluch często korzysta. Bardzo praktyczne mogą okazać się materiałowe kosze dostępne w różnych rozmiarach i kolorach, które łatwo dostosujemy do wystroju pokoju dziecka. Poza tym są lekkie i wytrzymałe, dlatego maluch nie będzie miał problemu z przenoszeniem w nich ulubionych zabawek.

Ciekawym rozwiązaniem będą też kosze wiklinowe, które dodadzą ciepła i uroku w pokoju dziecięcym. Takie miejsce na zabawki jest twarde, dlatego może służyć również jako miejsce do siedzenia.

Średnia ocena to 4,1/5 na podstawie 77 recenzji

Pogoda w Polsce

+12°
Olsztyn
Poznań
+14°
Łódź
+14°
Lublin
+15°
Gorzów Wielkopolski
+14°
Warszawa
Kraków
+15°
Wrocław
+15°
Opole
+14°
Rzeszów
+12°
Białystok
+13°
Gdańsk
+14°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+14°
Szczecin
+13°
Bydgoszcz

Wideo

Prognoza w innych regionach

Warszawa
+14°
Kraków
+15°
Łódź
+14°
Wrocław
+15°
Poznań
+15°
Gdańsk
+13°
Szczecin
+14°
Bydgoszcz
+14°
Lublin
+14°
Katowice
+15°
Białystok
+12°
Częstochowa
+15°
Gdynia
+13°
Sosnowiec
+15°
Radom
+14°
Kielce
+14°
Toruń
+14°
Gliwice
+16°
Rzeszów
+14°
Zabrze
+16°
Wszystkie miasta