TOP 20 cudów świata UNESCO

Na dzień dzisiejszy na całej liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się 1007 obiektów.


Polecamy waszej uwadze TOP 20 cudów świata z listy światowego dziedzictwa UNESCO:

Park Narodowy Göreme. 350 wykutych w skale tufowej kościołów bizantyjskich, w tureckiej Kapadocji. Narodowy Park Göreme wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO w 1985 roku.

Przeczytaj także

Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji. Park położony jest w środkowej części kraju ok. 140 kilometrów od Zagrzebia; założony w 1949 roku. Jego największą atrakcją jest 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami.

Park Narodowy Canaima w Wenezueli. Park obejmuje wysoki płaskowyż w północnej części Wyżyny Gujańskiej. W parku Canaima położony jest słynny wodospad Salto Angel. Park został założony w 1962 roku.

Park Narodowy Phong Nha-Kẻ Bàng w północnej części Wietnamu, w prowincji Quảng Bình Przedmiotem ochrony są pierwotne lasy tropikalne. Na terenie parku znajdują liczne jaskinie i podziemne rzeki. Park Narodowy Phong Nha-Kẻ Bàng został wpisany w 2003 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturalnego UNESCO.

Zatoka Hạ Longw północnej części Wietnamu. Zajmuje powierzchnię 1500 km², na której rozsianych jest ok. 1900 skalistych wysp i wysepek.W 1994 UNESCO umieściło ją na swojej Liście Światowego Dziedzictwa.

"Morze Piasku" Namib, znajduje się na południowym-zachodzie Afryki na wybrzeżu Atlantyku.Na pustyni znajduje się wiele unikalnych i endemicznych gatunków roślin i zwierząt.

Bawełniany zamek Pamukkale – turecka miejscowość położona w dolinie Cürüksu. Słynie z wapiennych osadów powstałych na zboczu góry Cökelez.

Archipelag Sokotra, Jemen. Sokotra znajduje się na Oceanie Indyjskim, blisko Rogu Afryki, około 350 km na południe od Półwyspu Arabskiego. W 2008 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wodospady Wiktorii na rzece Zambezi, na granicy Zimbabwe i Zambii. W 1989 roku zostały wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Los Glaciares założony został w 1945 r. w argentyńskiej części Patagonii. W obrębie parku znajdują się trzy duże lodowce (Perito Moreno, Upsala, Viedma) i wiele mniejszych. Park Narodowy Los Glaciares został w 1981 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Tongariro – najstarszy park narodowy Nowej Zelandii. Został założony w 1887 roku. Zlokalizowany jest w centralnej części Wyspy Północnej. W 1993 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Great Smoky Mountains położony na pograniczu stanów Karolina Północna i Tennessee w USA. Założony 15 czerwca 1934 roku w paśmie górskim Appalachów. W 1983 park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Droga Olbrzymów – oryginalna formacja skalna na wybrzeżu Irlandii Północnej (hrabstwo Antrim) składająca się z ciasno ułożonych kolumn bazaltowych. W Polsce podobne formy skalne występują na Kamiennej Górze w Lubaniu.

Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa na Filipinach, w regionie Mimaropa, na wyspie Palawan. 4 grudnia 1999 roku park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Wielkiego Kanionu położony w hrabstwach Coconino i Mohave w północnej części stanu Arizona. Został utworzony w 1919 roku i jest jednym z najstarszych parków narodowych w USA.

Tsingy de Bemaraha - wapienny masyw w zachodnim Madagaskarze. W 1990 wpisany został na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.

Park Narodowy Iguazú w Argentynie, położony na południowym brzegu rzeki Iguaçu. Utworzony został w 1934. W 1984 roku Park Narodowy Iguazú został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Taman Negara Mulu w Malezji w stanie Sarawak. Park słynie z systemów jaskiniowych Mulu.

Park Narodowy Yellowstone położony w USA, na terenie stanów Wyoming, Montana i Idaho. Ten park jest najstarszym parkiem narodowym na świecie. Na terenie parku znajdują się słynne gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, fumarole i wodospady.

Jeziora Ounianga – grupa jezior w regionie Bourkou-Ennedi-Tibesti w północnym Czadie. Obecnie zespół jezior Ounianga obejmuje piętnaście jezior o łącznej powierzchni 20 km². W 2012 roku jeziora Ounianga zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Powiązane wiadomości
Średnia ocena to 4,1/5 na podstawie 55 recenzji

Pogoda w Polsce

+22°
Olsztyn
Poznań
+22°
Łódź
+23°
Lublin
+23°
Gorzów Wielkopolski
+25°
Warszawa
Kraków
+22°
Wrocław
+23°
Opole
+28°
Rzeszów
+22°
Białystok
+22°
Gdańsk
+22°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+23°
Szczecin
+22°
Bydgoszcz

Wideo

Prognoza w innych regionach

Warszawa
+25°
Kraków
+21°
Łódź
+22°
Wrocław
+22°
Poznań
+22°
Gdańsk
+22°
Szczecin
+21°
Bydgoszcz
+23°
Lublin
+23°
Katowice
+21°
Białystok
+22°
Częstochowa
+23°
Gdynia
+22°
Sosnowiec
+21°
Radom
+23°
Kielce
+22°
Toruń
+23°
Gliwice
+21°
Rzeszów
+28°
Zabrze
+21°
Wszystkie miasta