Najpiękniejsze wodospady świata [ZDJĘCIA]

TOP-10 najpiękniejszych wodospadów na świecie.


Wodospady Wiktorii (Mgła, która grzmi) znajdują się na rzece Zambezi, na granicy Zimbabwe i Zambii. Odkryte w 1855 roku przez szkockiego misjonarza i badacza Davida Livingstone'a.

Wodospady Wiktorii uważane są za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata. Znajdują się na terenie Parku Narodowego Wodospadów Wiktorii i od 1989 są wpisane na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Wysokość spadku wody wynosi 108 m, szerokość wodospadu 1,7 kilometra.

Przeczytaj także

Zobacz też: TOP 20 cudów świata UNESCO

Wodospad Steinsdalsfossen, Norwegia. Wodospad znajduje się w rejonie Hordaland, w odległości 2 km od miejscowości Norheimsund. Wysokość spadku wody wynosi 46 metrów. Wodospad Steinsdalsfossen jest częścią rzeki Fosselva, która wpada do jeziora Myklavatnet, znajdującego na wysokości 814 m.n.p.m.

Niagara – wodospad na rzece Niagara, na granicy Kanady prowincja Ontario i USA stan Nowy Jork. Rzeka Niagara o dł. 55 km, wypływająca z jeziora Erie i płynąca do jeziora Ontario, musi pokonać prawie 100-metrową różnicę poziomów. U ujścia rzeka rozwidla się i spada dwiema około 50-metrowymi kaskadami.

Giessbach – wodospad położony na rzece Giessbach (dorzecze Aare) w Szwajcarii. Składa się z 6 progów o łącznej wysokości 300 metrów. Prowadzi do niego trasa kolei Giessbachbahn.

Yellowstone Falls, USA. Rzeka Yellowstone płynie w kierunku północnym przez Park Narodowy Yellowstone, przepływa przez jezioro Yellowstone, tworząc następnie Wodospady Yellowstone. Wodospad składa się z 2 części. Łączna wysokość Yellowstone Falls wynosi 308 metrów.

Wodospad Iguazu znajduje się na granicy argentyńsko-brazylijskiej. 80% obszaru wodospadu jest na terytorium Argentyny, natomiast pozostałe 20% na obszarze Brazylii. Wodospad ma szerokość około 2 km i składa się z 275 odrębnych progów skalnych. W słoneczną pogodę tworzą się tutaj tęcze. Wodospad wygląda najefektowniej w porze deszczowej, od listopada do marca.

Zobacz koniecznie: Wodospad Iguazú

Wodospad Huangguoshu znajduje się na rzece Haishui He w prowincji Guizhou w południowych Chinach. Znajduje się ok. 140 km na południowy zachód od Guiyang, w pobliżu miasta Anshun. Jeden z największych na terenie Chin. Składa się z 18 wodospadów na powierzchni i 4 podziemnych. Największy z wodospadów ma 68 m wysokości i 67 m szerokości.

Gullfoss - Złote wodospady Islandii. Wodospad Gullfoss leży na rzece Hvítá. Składa się z dwóch kaskad, pierwsza mierzy 11 metrów, druga, ma wysokość 21 metrów. W każdej sekundzie przepływa przez niego 400 metrów sześciennych wody. Wokół wodospadu założono park narodowy. Obecnie Gullfoss jest atrakcją turystyczną, wokół niego wybudowano hotele i punkty widokowe.

Zobacz też: Wiosna 2016: najpiękniejsze ulice na świecie

Salto Angel – najwyższy wodospad świata, położony w Wenezueli, na wyżynie La Gran Sabana. Wysokość wodospadu wynosi ok. 979 metrów. Wodospad odkrył w 1935 roku James Angel.

Wodospad Beaver Falls, Supai, Arizona, USA. Ten wodospad znajduje się w kanionie Havasu. Wodospad słynie ze swoich kaskad.

METEOPROG.PL – serwis pogodowy

Powiązane wiadomości
Średnia ocena to 4,8/5 na podstawie 31 recenzji

Pogoda w Polsce

+21°
Olsztyn
Poznań
+20°
Łódź
+22°
Lublin
+20°
Gorzów Wielkopolski
+23°
Warszawa
Kraków
+19°
Wrocław
+19°
Opole
+21°
Rzeszów
+22°
Białystok
+18°
Gdańsk
+20°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+20°
Szczecin
+21°
Bydgoszcz

Wideo

Prognoza w innych regionach

Warszawa
+23°
Kraków
+17°
Łódź
+20°
Wrocław
+19°
Poznań
+20°
Gdańsk
+18°
Szczecin
+19°
Bydgoszcz
+20°
Lublin
+22°
Katowice
+17°
Białystok
+22°
Częstochowa
+18°
Gdynia
+18°
Sosnowiec
+17°
Radom
+22°
Kielce
+20°
Toruń
+20°
Gliwice
+18°
Rzeszów
+21°
Zabrze
+18°
Wszystkie miasta