Bociany wyleciały z Afryki, wkrótce przylecą do nas


Bociany wyruszyły w drogę. Już 2 marca w Turcji widziano stado liczące mniej więcej 120 osobników. Są też informacje o bocianie z Niemiec z nadajnikiem GPS, którego kilka dni temu zlokalizowano w Izraelu. Zapewne nie był sam, leciał w stadzie - mówi Ireneusz Kaługa. W Polsce ptaki te zjawiają się zwykle po połowie marca, najczęściej 19-20 marca.

Prąd wstępujący

Przeczytaj także

Ale aby bociany do nas dotarły, muszą zapanować odpowiednie warunki.

- Bociany muszą mieć prądy wstępujące, gdyż przemieszczają się w tzw. kominach termicznych. Żeby się te kominy tworzyły, ziemia musi być choć trochę ogrzana. Na razie mamy zmiany pogody – jednego dnia jest ciepło, drugiego zimno. To może trochę powstrzymywać wędrówkę – mówi przyrodnik.

Zimowi rezydenci

Jednak przy odrobinie szczęścia bociany można było zauważyć już wcześniej w różnych miejscach Polski. To ptaki zimujące, które nie odleciały jesienią. Ptaki ze spóźnionych lęgów i kontuzjowane, które ze względu na słabą kondycję, nie były w stanie podjąć wędrówki.

Wróciły czajki i gęgawy

Na polach, nawet na wschodzie kraju, zaczęły się pojawiać duże stada czajek czy gęsi gęgawy.

- Pierwsze żurawie widziałem już trzy tygodnie temu, chodziły parami w miejscach, w których normalnie pojawiają się co roku. Zapewne niedługo zaczną przystępować do lęgu. Te ptaki potrafią składać jaja nawet na śniegu – opowiada Kaługa.

Ruch w gniazdach

Rychłą wiosnę zwiastuje ruch przy gniazdach. Do lęgu przystąpiły kruki, właściwie już siedzą na gniazdach. Już od połowy lutego, kiedy zrobiło się trochę cieplej, przy gniazdach zaczęły się pojawiać bieliki. Zdaniem ornitologa wciąż poprawiają gniazda, a czasami już na nich siedzą.

Na wschodzie Polski nie widać jeszcze masowo szpaków, ale pojawiają się pojedyncze doniesienia o ich śpiewie przy budkach, np. na Lubelszczyźnie. Informacje o ziębach przychodzą na razie z Wielkopolski.

Miejskie ptasie trele

Ptasie ożywienie widać też w miastach.

- Ptaki śpiewają i są coraz bardziej aktywne. Już nie przylatują do karmnika. Modraszki i bogatki kręcą się przy budkach lęgowych, znoszą materiał. Na osiedlach słychać masowo mazurki. Kawki pilnują swoich otworów wentylacyjnych. Do lęgów przystąpiły miejskie gołębie – wylicza Kaługa.

Źródło - losyziemi.pl

Średnia ocena to 5/5 na podstawie 68 recenzji

Pogoda w Polsce

-1°
Olsztyn
Poznań
Łódź
+2°
Lublin
+4°
Gorzów Wielkopolski
Warszawa
Kraków
+2°
Wrocław
+1°
Opole
+1°
Rzeszów
+2°
Białystok
+1°
Gdańsk
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
Szczecin
+3°
Bydgoszcz

Wideo

Prognoza w innych regionach

Warszawa
Kraków
+1°
Łódź
Wrocław
+2°
Poznań
+3°
Gdańsk
+1°
Szczecin
+3°
Bydgoszcz
+2°
Lublin
+2°
Katowice
+1°
Białystok
+2°
Gdynia
+2°
Sosnowiec
+1°
Radom
Kielce
Toruń
+1°
Gliwice
+1°
Rzeszów
+1°
Zabrze
+1°
Wszystkie miasta