Wyprawa, gdy pada — czyli o tym, co chroni nas i nasz ekwipunek przed deszczem

Wyjazdy w góry, pod namiot czy na biwak najprzyjemniejszy jest wówczas, gdy towarzyszy mu wspaniała pogoda. Jednak tego typu wycieczki mogą być równie fascynujące w deszczu lub zwyczajnie deszcz może nas złapać, gdy nastawieni byliśmy na słońce. Jak sobie wówczas radzić i w jaki sprzęt się zaopatrzyć, by wyprawa w deszczowej aurze należała do przyjemnych?


Impregnaty do odzieży, obuwia, namiotów, plecaków

Skuteczne przeciwdziałanie jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż zwykle chaotyczne ratowanie się z opresji. Dotyczy to wielu dziedzin, w tym pieszych wędrówek i spania pod gołym niebem. Zanim wybierzemy się na wyprawę, zaopatrzmy się w profesjonalne impregnaty (np. Nikwax) i zabezpieczmy nimi odzież, obuwie, plecak czy namiot. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że żadna ulewa czy plucha, jakie przecież mogą mieć miejsce na szlaku czy podczas biwaku, nie zmącą naszego dobrego humoru, nie zostawiając na nas ani jednej suchej nitki. Suche stroje i wyposażenie pozwolą nam cieszyć się również dobrym zdrowiem, ponieważ nic nie będzie miało szansy nam przemoknąć, więc ryzyko przeziębienia czy choroby zminimalizuje się. Woski, płyny, żele itd. — wybór preparatów do impregnacji jest naprawdę ogromny.

Przeczytaj także

Akcesoria na sprzęt — wodoodporne saszetki, etui, mapniki

Nie tylko odzież, obuwie, plecak czy namiot wymagają dodatkowego zabezpieczenia na wypadek deszczu. Warto również zadbać o ochronę sprzętu. Do tego celu służą wszelkiego rodzaju akcesoria, takie, jak chociażby wodoodporne saszetki, etui czy mapniki. Pokrowiec na mapę (np. Sea to Summit) pozwoli korzystać z niej nawet podczas ulewy, co jest wyjątkowo cenne, zwłaszcza podczas wypraw w nieznane. Jeśli jesteśmy zwolennikami nowoczesnych rozwiązań i wolimy korzystać z mapy na urządzeniu mobilnym, typu tablet czy smartfon, koniecznie powinniśmy zaopatrzyć się w wodoszczelne etui na tego rodzaju sprzęt (no. Sea to Summit). Dzięki temu korzystanie podczas deszczu będzie nie tylko możliwe, ale i o wiele przyjemniejsze, a przy tym będziemy mieli pewność, że go nie zalejemy. Wodoodporne saszetki pozwolą również bezpiecznie przechowywać aparat fotograficzny, pieniądze czy dokumenty potrzebne na przykład podczas przekraczania granicy.

Bagaż — wodoodporne worki, pokrowce na plecak, stuptuty

Równie ważne, jak zabezpieczenie sprzętu czy odzieży, jest zapewnienie ochrony bagażowi. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, by mieć ze sobą pokrowiec na plecak. W końcu to w nim przechowujemy cały ekwipunek, jaki ze sobą zabraliśmy. Pokrowiec powinien być nie tylko wodoszczelny, ale również nieuciążliwy w używaniu, zwłaszcza, gdy nagle odczujemy potrzebę wyciągnięcia czegoś z plecaka. Jeśli nocujemy w namiocie lub wybieramy się na spływ kajakowy, nieoceniony może okazać się wodoodporny worek (np. Sea to Summit), w którym będziemy mogli przechować na przykład śpiwór. Dzięki temu wyprawa obędzie się bez stresu o to, czy będziemy mieli suche posłanie do spania. Podczas pieszych wędrówek po trudnym terenie przydać mogą się stuptuty, które ochronią nasze nogi i stopy przed wodą, kamieniami, piaskiem czy śniegiem. Z takim sprzętem realizowanie pasji przez cały rok nie będzie w żaden sposób uciążliwe.

Biwak — wodoodporne krzesiwa

Biwakowanie należy do jednych z najprzyjemniejszych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Pogoda potrafi być jednak nieprzewidywalna, dlatego nawet, gdy wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że czeka nas przyjemna, słoneczna aura, powinniśmy być przygotowani na każdą ewentualność. Może się bowiem okazać, że piękna pogoda przerodzi się nagle w ulewne deszcze czy burze. Nie oznacza to, że powinniśmy rezygnować z wyprawy. Pod warunkiem, że dobrze się do niej przygotowaliśmy. Pomocne podczas biwaku okaże się wodoodporne krzesiwo (np. Light my Fire), które skutecznie wytworzy strumień iskier o wysokiej temperaturze i pozwoli rozpalić nam ognisko do przygotowania posiłku czy ogrzania się.

Gdzie kupić najlepszy sprzęt chroniący przed deszczem?

Sprzęt potrzebny na wszelkiego rodzaju wyprawy, takie, jak nocowanie pod gołym niebem, piesze wędrówki górskie, spływy kajakowe itd., powinniśmy kupować w profesjonalnych sklepach, takich, jak www.oksport.pl. Robiąc zakupy w takich miejscach, mamy pewność, że otrzymujemy oryginalne akcesoria, stworzone z najwyższej jakości materiałów i dedykowane osobom, które uwielbiają realizować swoją pasję w terenie. Dzięki takiemu sprzętowi będziemy mogli czuć się bezpieczni i gotowi na każdą ewentualność.

Średnia ocena to 5/5 na podstawie 45 recenzji

Pogoda w Polsce

+12°
Olsztyn
Poznań
+13°
Łódź
+12°
Lublin
+15°
Gorzów Wielkopolski
+13°
Warszawa
Kraków
+14°
Wrocław
+14°
Opole
+12°
Rzeszów
+11°
Białystok
+13°
Gdańsk
+12°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+13°
Szczecin
+14°
Bydgoszcz

Wideo

Prognoza w innych regionach

Warszawa
+13°
Kraków
+13°
Łódź
+13°
Wrocław
+14°
Poznań
+14°
Gdańsk
+13°
Szczecin
+15°
Bydgoszcz
+14°
Lublin
+12°
Katowice
+14°
Białystok
+11°
Częstochowa
+14°
Gdynia
+13°
Sosnowiec
+14°
Radom
+13°
Kielce
+12°
Toruń
+14°
Gliwice
+14°
Rzeszów
+12°
Zabrze
+14°
Wszystkie miasta