Geolodzy odnaleźli najstarszą skorupę ziemską

Zespół amerykańskich i kanadyjskich naukowców dokonał sensacyjnego odkrycia.


Zespół amerykańskich i kanadyjskich naukowców pod kierownictwem Richarda Carlsona z Carnegie Institute of Science w Waszyngtonie dokonał sensacyjnego odkrycia. Na północnym zachodzie Kanady naukowcy odnaleźli skały, zawierające ślady skorupy ziemskiej uformowanej niemal równocześnie z naszą planetą. Prawdopodobnie odkrycie pozwoli dowiedzieć się więcej o ruchu płyt tektonicznych po powstaniu Ziemi.

Dzięki użyciu nowoczesnych technologii, naukowcom udało się zbadać szereg izotopów znajdujących się w skałach granitowych Tarczy kanadyjskiej: samar-147, neodym-142 i neodym-144. W wyniku badań eksperci doszli do wniosku, że wiek "najstarszej skorupy ziemskiej" wynosi około 4,2 mld lat, to znaczy, że powstał zaledwie 200 milionów lat po tym, jak "zarodek" naszej planety powstał w młodym układzie słonecznym.

Przeczytaj także

Przeczytaj również: Ziemia pochłonęła mnóstwo planet

Jak tłumaczą specjaliści, neodym-142 jest produktem rozpadu samaru-146, a im mniej tego izotopu zawiera skała, tym bliżej do powierzchni planety ona znajdowała się w momencie powstawania Ziemi. Samar-146, w przeciwieństwie do samaru-147, jest niestabilnym pierwiastkiem.

Naukowcy doszli do wniosku, że skład zbadanych skał odpowiada składu najstarszej skorupy ziemskiej. Z czego wynika, że ruch płyt tektonicznych rozpoczął się nie od razu po uformowaniu planety.

Średnia ocena to 4,5/5 na podstawie 71 recenzji
Horoskop dla wszystkich znaków zodiaku
Czytaj więcej

Pogoda w Polsce

+19°
Olsztyn
Poznań
+19°
Łódź
+18°
Lublin
+20°
Gorzów Wielkopolski
+19°
Warszawa
Kraków
+21°
Wrocław
+20°
Opole
+19°
Rzeszów
+18°
Białystok
+20°
Gdańsk
+19°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+20°
Szczecin
+20°
Bydgoszcz

Wideo