Pogoda w „Grze o tron”

Naukowe teorie na temat zmian pór roku w Westerosie


Na Ziemi rok dzieli się na cztery pory, które zmieniają się. Ale w fantastycznym świecie „Gry o tron”sytuacja jest inna. W Westerosie lato trwa kilka lat, a sroga zima może zapanować w wymyślonym świecie na kilka dziesięcioleci. I nikt nie wie ile ona potrwa. Jeszcze w drugim sezonie „Gry o tron” dowiedzieliśmy się, że lato, które trwało przez siedem lat, dobiega końca, a zastąpi go mroczna i długa zima.

Naukowcy postanowili dowidzieć się, czy jest możliwa taka sytuacja pogodowa w realnym świecie. Odpowiedź na to pytania jest zaskakującą. Warunki pogodowe Westerosa są realne i dla naszego świata. Oto pięć naukowych wyjaśnień zmiany pór roku w Westerosie.

  • Nachylenie planety

Przeczytaj także

Zmiana pór roku na Ziemi związana z faktem obiegania Słońca przez Ziemię. W różnych momentach roku nasza planeta znajduje się w różnej odległości od gwiazdy, zmienia się także jej prędkość liniowa. Ważne jest, że ziemska oś obrotu jest stabilna. Jeśli by nie ten fakt, na Ziemi mogła by panować podobna sytuacja pogodowa, jak w krainie Westeros.

  • Niezwykle wydłużona orbita

Wielu ludzi słyszało szeroko rozpowszechniony mit, że zmiana pór roku na Ziemi spowodowana jest zmianą odległości błękitnej planety od Słońca: im bliżej jest Ziemia do Słońca tym cieplej jest, im dalej - tym zimniej.

W rzeczywistości jest nieco inaczej. Orbita naszej planety jest nieznacznie eliptyczna - dlatego Ziemia znajduje się raz bliżej, a raz dalej od Słońca.

Naukowcy przypuszczają, że w "Grze o tron" planeta, na której znajduje się kraina Westeros, może mieć bardzo wydłużoną orbitę, to oznacza, że okresowo znajduje się daleko od Słońca i pogrąża się w długą zimę. Podobna sytuacja panuje na Marsie.

  • Cykle Milankovicia

Periodyczne zmiany parametrów orbity ziemskiej, obejmujące ekscentryczność i nachylenie ekliptyki oraz precesję. Opisane przez serbskiego naukowca Milutina Milankovicia są uważane za dominujący mechanizm paleoklimatyczny, gdyż łączny wpływ trzech z nich może w niektórych punktach wpłynąć na zmniejszenie nasłonecznienia o 10 proc. od wartości średniej. Ekscentryczność, nachylenie ekliptyki i precesja orbity Ziemi zmienia się i odpowiada prawdopodobnie za cykle epok lodowcowych z okresem 100 tys. lat w czwartorzędzie.

Ale Teoria Milankovicia zmian klimatu nie jest do końca zgodna z pomiarami.

Jeśli oceniać sytuację w "Grze o tron", całkiem możliwe, że w Westerosie nastąpiła zmiana cyklu astronomicznego. Takie tendencje można przewidzieć przy pomocy fizyki i astronomii, ale średniowieczna atmosfera serialu nie zakłada takiej wiedzy.

  • Oceany, prądy, wiatry

Klimat każdego regionu zależy od następnych czynników: szerokość geograficzna i odległość od dużych zbiorników wodnych. Prądy morskie i wiatry podlegają cyklicznym zmianom i również wpływają na warunki pogodowe.

Siedem Królestw także mogą być narażone na podobne długoterminowe tendencje pogodowe.

Biorąc pod uwagę, że geografia "Gry o tron" znacznie różni się od naszej, w Westeros mogą być głębokie oceany, wysokie góry, silnie prądy i wiatry.

Wyżej wymienione czynniki są bardzo nieprzewidywalne i mogą radykalnie zmieniać tendencje pogodowe.

Powiązane wiadomości
Średnia ocena to 4,4/5 na podstawie 87 recenzji

Pogoda w Polsce

+4°
Olsztyn
Poznań
+4°
Łódź
+5°
Lublin
+4°
Gorzów Wielkopolski
+5°
Warszawa
Kraków
+4°
Wrocław
+4°
Opole
+7°
Rzeszów
+4°
Białystok
+4°
Gdańsk
+5°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+4°
Szczecin
+3°
Bydgoszcz

Wideo

Prognoza w innych regionach

Warszawa
+5°
Kraków
+6°
Łódź
+4°
Wrocław
+4°
Poznań
+5°
Gdańsk
+4°
Szczecin
+5°
Bydgoszcz
+4°
Lublin
+6°
Katowice
+5°
Białystok
+6°
Gdynia
+4°
Sosnowiec
+5°
Radom
+7°
Kielce
+6°
Toruń
+5°
Gliwice
+5°
Rzeszów
+8°
Zabrze
+5°
Wszystkie miasta