Jaki będzie tegoroczny sierpień?

Niektórzy powiadają, że sierpień to najcieplejszy miesiąc w roku.


Często zdarzało się, jak chociażby w zeszłym roku, że temperatury w sierpniu – ostatnim miesiącu meteorologicznego lata – były rzeczywiście wyższe niż w lipcu. Ale czy w tym roku sierpień będzie jeszcze gorętszy od lipca, czy upalne lato odwróci się na dobre. Sprawdźmy.

Jak wygląda normalny sierpień?

Przeciętna średnia temperatura dobowa dla sierpnia, wyliczona na podstawie okresu bazowego 1971-2000, wynosi od 18 st. C w okolicach Wrocławia, Zielonej Góry oraz na Opolszczyźnie, 17 stopni C w głębi kraju (Mazowsze, Kujawy, Pomorze Zachodnie, Małopolska, Podkarpacie, Góry Świętokrzyskie oraz 16 stopni C na Pojezierzu Pomorskim oraz na krańcach województw wschodnich.

Przeczytaj także

W sierpniu deszcze najrzadziej padają w północno-zachodniej części Mazowsza, na Kujawach oraz na zachodzie, gdzie spada do 60-70 mm wody, nieco bardziej wilgotno jest na wybrzeżu, Żuławach Wiślanych a także w dzielnicach Polski środkowej i na południu, gdzie suma opadów sięga 80-90 mm, a najbardziej deszczowo jest w rejonach podgórskich oraz w górach, gdzie spada powyżej 100 mm deszczu.

Słonce w tym miesiącu najdłużej świeci w rejonie Łeby – 240 godzin, a na południu – na Śląsku, w Małopolsce czy na Podkarpaciu od 160 do 180 godzin.

Sierpień na przestrzeni ostatnich lat

Na przestrzeni ostatnich lat sierpień był bardzo ciepłym miesiącem. Właściwie od 2006 r. ani jeden sierpień nie przyniósł temperatury na poziomie poniżej normy wieloletniej. Między 2007 a 2013 r. temperatura w tym miesiącu oscylowała na poziomie ok. 1-1,5 stopnia powyżej normy wieloletniej. Chłodniejszy dla odmiany był sierpień sprzed 3 laty – anomalnie niskie temperatury, które zapanowały w drugiej połowie miesiąca sprawiły, że na zachodzie sierpień był lekko chłodny, a na wschodzie – tylko nieco cieplejszy niż zwykle.

Najcieplejsze sierpnie mieliśmy w roku 1992 r. i 2015, kiedy odchylenie dla tego miesiąca wyniosło 4 stopnie oraz w 2002 – niespełna 3,5 stopnia. Z kolei najchłodniejsze miały miejsce w Polsce jeszcze w XX wieku, np. w 1987 r. sierpień przynosił temperatury o 2 stopnie poniżej normy, podobnie zresztą w 1957 r. Ogólnie przed 2000 r. sierpnie były dużo chłodniejszymi miesiącami niż ma to miejsce w tej chwili.

Jaki będzie tegoroczny sierpień?

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny sierpień będzie miesiącem ciepłym, a na południu, gdzie odchylenie przekroczy nawet 2 stopnie w stosunku do normy 1971-2000, bardzo ciepłym. Sumy opadów będą mocno zróżnicowane ze względu na fakt, że ma być to miesiąc burzowy. Zdecydowanie najbardziej sucho będzie na południu oraz w centrum, a bardziej wilgotno na północy i zachodzie naszego kraju. Jednak również w tych suchych regionach mogą pojawić się bardziej wilgotne obszary.

Pierwsza dekada sierpnia upłynie nam pod znakiem bardzo wysokich temperatur osiągających na południu najczęściej 30-35 stopni. Na północy i zachodzie zwykle najchłodniej – średnio od 22-23 stopni nad morzem do 24-28 stopni w głębi lądu. Noce z temperaturami od 13 do 20 stopni. Przejściowe ochłodzenie czeka nas 7 sierpnia, kiedy na Pomorzu słupki rtęci nie przekroczą 20 stopni, a na południu 25 stopni.

Na początku drugiej dekady szykuje się trochę większe i dłuższe ochłodzenie, które utrzyma się do 12-13 sierpnia. Temperatura ma się wahać od 18-21 stopni na Pomorzu, Warmii i Mazurach do 22-25 stopni na pozostałym obszarze. Jednak od 13 sierpnia zacznie wracać ciepło i znów odnotujemy 25-30 stopni, być może będzie krótka fala upałów, kiedy słupki rtęci przekroczą 30 stopni. W trzeciej dekadzie temperatura ma ulegać częstym wahaniom – nie zabraknie zarówno gorących dni z temperaturami sięgającymi, jak i przekraczającymi 30 stopni, ale również będą się zdarzać chłodniejsze momenty, kiedy nie zobaczymy więcej jak 18-20 stopni.

W pierwszej dekadzie sierpnia przeważać ma dobra i słoneczna pogoda, a burze, choć gwałtowne, z silnym wiatrem i ulewnym deszczem, a także gradem, również mogą dokuczać. Na początku drugiej dekady, gdy się ochłodzi, czeka nas uspokojenie pogody: będzie więcej słońca, a przelotny deszcz raczej niewielki. Później ma się ocieplić, ale raczej przy dobrej i słonecznej pogodzie. Dopiero w trzeciej dekadzie sierpnia możemy liczyć na bardziej obfite opady połączone z gwałtownymi burzami. Jednak miejmy na uwadze fakt, że burze będą mieć charakter lokalny, więc generalnie miesiąc może okazać się stosunkowo suchy.

Źródło - krolowa-superstar.blog.pl

Średnia ocena to 4,3/5 na podstawie 44 recenzji
Horoskop dla wszystkich znaków zodiaku
Czytaj więcej

Pogoda w Polsce

+12°
Olsztyn
Poznań
+15°
Łódź
+11°
Lublin
+16°
Gorzów Wielkopolski
+13°
Warszawa
Kraków
+16°
Wrocław
+15°
Opole
+12°
Rzeszów
+10°
Białystok
+13°
Gdańsk
+13°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+15°
Szczecin
+14°
Bydgoszcz

Wideo