Ciekawostki pogodowe

Kalendarz księżycowy ogrodnika i sadownika na sierpień 2021

Kalendarz księżycowy ogrodnika i sadownika na sierpień 2021

Szczegółowy kalendarz ogrodnika i ogrodnika na trzeci miesiąc lata


W sierpniu zawsze jest dużo pracy w sadzie i ogrodzie. Możesz wykopywać późniejsze odmiany ziemniaków i zbierać inne plony. Kontynuuj standardową pielęgnację roślin: usuwaj chwasty, przerzedzaj i hillinguj rośliny, usuwaj przerost. Pod koniec lata możesz sadzić byliny. Skoś trawnik i trawę na siano. W ogrodzie zbieraj opadłe jabłka pod drzewami - można je przerobić na ocet jabłkowy lub suszone owoce. Zebrane plony można schować do piwnicy, a także przygotować jedzenie na zimę.

Zwracamy twoją uwagę na kalendarz księżycowy ogrodnika i sadownika na sierpień 2021 roku, który stanie się nieodzownym pomocnikiem i podpowie ci najbardziej sprzyjające dni miesiąca do pracy na działce.

Kalendarz księżycowy ogrodnika i sadownika na sierpień 2021 roku według dni miesiąca

1 sierpnia. W tym dniu zaleca się siew rzodkiewki, daikonu, kapusty pekińskiej, kalarepy oraz sadzenia ziemniaków i kalafioru w celu przechowywania. Możesz moczyć i kiełkować nasiona, przerzedzać sadzonki, sadzić cebulę wieloletnią, siać nasiona upraw w celu uzyskania zieleni w okresie jesienno-zimowym, zbierać rośliny okopowe do przechowywania. Można też podlewać i nawozić, sadzić rośliny bulwiaste i byliny, drzewa owocowe z zamkniętym systemem korzeniowym, ukorzeniać wąsy i sadzić truskawki. W tym dniu nie zaleca się spulchniania gleby w strefie korzeniowej i przesadzania roślin.

2 sierpnia. Zaleca się siew i sadzenie melonów, pnączy, a także roślin posiadających wąsy (melony, truskawki, fasola, groch). Można siać i sadzić rośliny ampelowe i ozdobne o zwisających, płożących lub pnących łodygach. Możesz spulchnić glebę, okopywać uprawy, przerzedzić pędy, odchwaścić, opryskać liście przed szkodnikami i chorobami, odciąć wąsy truskawek, usunąć pędy, zrobić czyszczenie sanitarne, szczypać i szczepić. Można również zbierać owoce i korzenie w celu długoterminowego przechowywania, w tym ziemniaki, zbierać zioła lecznicze, wykopywać cebule i bulwy. W tym dniu nie warto sadzić i przesadzać rośliny zielne.

3 sierpnia. Korzystny dzień do ukorzeniania sadzonek drzew owocowych i jagodowych (krzaków), siewu roślin zielnych, zbioru dojrzałych plonów upraw psiankowatych, okopowych i cebulowych. Zaleca się usuwanie nadmiaru pędów, koszenie, pielenie, kultywację, ściółkowanie, zbieranie ziół leczniczych, roślin okopowych, owoców i jagód. Możesz uszczypnąć, aby zatrzymać silny wzrost roślin, przekopać wolne grządki, przerzedzić sadzonki, zwalczać szkodniki i choroby, przycinać wąsy truskawek, sadzić kwiaty ampelowe o kręconych pędach. Nie zaleca się podlewania i przycinania roślin.

4 sierpnia. Zaleca się siew i sadzenie melonów, pnączy, a także roślin posiadających wąsy (melony, truskawki, fasola, groch). Można siać i sadzić rośliny ampelowe i ozdobne o zwisających, płożących lub pnących łodygach. Można usuwać nadmiar wzrostu, wycinać suche i uszkodzone pędy, wąsy truskawek, kosić trawę w celu spowolnienia wzrostu, zwalczać szkodniki, choroby i chwasty. Możesz także przycinać drzewa, uprawiać glebę, szczypać, szczepić, zbierać czosnek, cebulę i ziemniaki. Podlewanie w tym dniu może prowadzić do chorób roślin.

5 sierpnia. Korzystny dzień do siewu, sadzenia i przesadzania większości roślin, zwłaszcza jednorocznych w celu uzyskania wysokiej wydajności, ale nie do przechowywania i nie w celu uzyskania nasion. Zaleca się zbieranie ziół i roślin leczniczych, które wymagają szczególnie efektywnego suszenia. W tym dniu możesz zebrać wszystko, co nie podlega długotrwałemu przechowywaniu. Można siać i sadzić rośliny ozdobne z liści, moczyć nasiona, spulchniać glebę, podlewać, szczepić, zbierać wyhodowane uprawy. Nie zaleca się siewu, sadzenia i przesadzania roślin zielnych, drzewiastych, bulwiastych, pnących i ampelowych. Nie musisz też używać pestycydów, usuwać korzeni i bulw.

6 sierpnia. Pomyślny dzień na wysiew rzodkiewki, daikonu i warzyw liściastych. Możesz rozpocząć siew kapusty pekińskiej na jesienną uprawę i przygotować grządki do sadzenia czosnku. Można przeprowadzić nawożenie organiczne, podlewać, zwalczać szkodniki naziemne i podziemne, zbierać warzywa do żywienia i przerobu na zimę, zakładać pryzmę kompostową, sadzić rośliny jednoroczne i wieloletnie. Nie zaleca się przechowywania ziemniaków i innych roślin okopowych, a także stosowania pestycydów.

7, 8, 9 sierpnia. Nów. W dni nowiu wszystkie rośliny stają się niezwykle wrażliwe, dlatego nie zaleca się ich uprawy. Możesz przeprowadzić pielenie lub cięcie kwiatów (lepiej przechowują się podczas transportu i nie więdną przez długi czas w bukiecie).

10 sierpnia. Dobry dzień do siewu i sadzenia w celu uzyskania nieobfitego zbioru roślin jednorocznych, niskich drzew i krzewów ozdobnych, nieprzeznaczonych do owocowania, pnączy i roślin o płożących pędach, truskawek. Przeszczepione rośliny szybko wyzdrowieją po przeszczepach. Możesz rozsadzać i przesadzać rośliny wieloletnie, przycinać, podlewać; stosować nawozy mineralne i organiczne, zbierać korzenie roślin leczniczych. Nie zaleca się jednak moczenia nasion w tym dniu.

11 sierpnia. Ten dzień sprzyja energicznej pracy w ogrodzie i sadzie. W tym dniu nie zaleca się siewu i sadzenia rolin jednorocznych w celu nieobfitego zbioru, niskich drzew i krzewów ozdobnych niewytwarzających owoce, pnących i płożących oraz truskawek. Możliwe jest również szczypanie i przesadzanie roślin, dowolne przycinanie i podlewanie roślin. Możesz stosować nawozy mineralne, organiczne i potasowe. Zaleca się bardzo obfite podlewanie. W tym dniu nie należy przycinać rośliny.

12 sierpnia. Ten dzień sprzyja pracy w warzywniku i ogrodzie. Zaleca się siew, sadzenie w celu długotrwałego przechowywania oraz na nasiona i przesadzanie roślin o łodygach podobnych do kalarepy, roślin okopowych i bulwiastych, w tym ziemniaków, warzyw, zbóż, roślin strączkowych i innych rośliny warzywnych i owocowych. Możesz także wykonać siew i sadzenie kwiatów, pnączy, ziół i roślin leczniczych. Zaleca się przycinanie, odmładzanie, formowanie kształtu korony drzew, szczypanie roślin. Możesz także sadzić rozsadę, ponieważ będzie lepiej rosnąć. W tym dniu nie zaleca się przesadzania roślin i krzewów owocowych oraz przycinania drzew i krzewów owocowych.

13 sierpnia. Ten dzień sprzyja różnym pracom w ogrodzie isadzie. W tym dniu zaleca się zbiór plonów, ponieważ owoce będą bogate w pierwiastki śladowe i witaminy. Można również sadzić i przesadzać, rośliny będą wyróżniać się szybkim wzrostem i bogatym owocowaniem. Dziś zaleca się również uprawę ziemi, spulchnienie, obfite podlewanie. Możesz zrobić opatrunek korzeniowy nawozami mineralnymi, przeprowadzić szczepienie, szczypanie, ukorzeniać rośliny. W tym dniu nie zaleca się przycinania i przesadzania drzew owocowych.

14 sierpnia. W tym dniu zaleca się zbiór plonów, ponieważ owoce roślin będą bogate w pierwiastki śladowe i witaminy. Możesz wykopać rośliny okopowe, będą miały właściwości lecznicze. Zaleca się również sadzenie i przesadzanie, rośliny będą wyróżniać się szybkim wzrostem i bogatym owocowaniem. Możesz uprawiać glebę, spulchniać, obficie podlewać, a także przesadzać i przycinać rośliny. W tym dniu nie zaleca się jednak przycinania i przesadzania drzew owocowych.

15 sierpnia. W tym dniu możesz sadzić rośliny ampelowe i pnące oraz ukorzeniać sadzonki. Możesz wykopać ziemniaki, usunąć rośliny okopowe i cebulę w celu przechowywania w pomieszczeniu, zbierać warzywa w celu zamrożenia, spulchniać glebę i okopywać. Warto również zbierać owoce i jagody, zwalczać choroby i szkodniki, stosować nawozy mineralne i organiczne, odchwaszczać, spulchniać misy wokół drzew, przycinać wąsy truskawkowe. W tym dniu nie zaleca się przycinania i podlewania roślin.

16 sierpnia. Dzisiaj należy siać i sadzić rośliny w celu uzyskania nasion, ponieważ będą miały obfitą zieleń, ale plony będą znikome. Ponadto można sadzić rośliny ozdobne z kwiatów, a także rośliny z długą pnącą łodygą rosnącą ku górze. Można przekopać i spulchnić glebę, okopać, przerzedzić sadzonki, odchwaścić, szczypać, przycinać wąsy truskawkowe, usuwać pędy i chore rośliny, opryskiwać rośliny przed szkodnikami i chorobami, usuwać rośliny okopowe i cebulowe w celu przechowywania długotrwałego, zbierać zioła i rośliny lecznicze. Nie zaleca się podlewania i przycinania.

17 sierpnia. To jest pomyślny dzień dla wszystkich prac ogrodniczych. W tym dniu zaleca się uprawę, spulchnianie ziemi, sadzenie i przesadzanie roślin wytwarzających owoce naziemne. Możesz także nawozić i szczepić rośliny. Zaleca się również szczypanie i przycinanie roślin, przerzedzanie pędów i zbieranie nasion (nasiona zebrane w tym dniu wytworzą dobre sadzonki i doskonałe plony). Możesz przeprowadzić przycinanie, szczepienie, przygotować się do ukorzeniania i ukorzeniać wąsy truskawkowe. Należy podlewać i nawozić rośliny nawozami mineralnymi. Nie zaleca się dziś przycinania drzew owocowych, ponieważ przycinanie w tym dniu może doprowadzić do ich śmierci.

18 sierpnia. Miły dzień na ogrodnictwo. Ten dzień jest odpowiedni na sadzenie drzew owocowych. Drzewa sadzone lub przesadzane w tym okresie będą zachwycali cię dobrymi zbiorami przez wiele lat. W tym dniu zaleca się zbiór plonów przeznaczonych do dalszego długoterminowego przechowywania. Możesz także zbierać nadziemne owoce i zioła, gotowe do spożycia, sadzić, siać i przesadzać rośliny. Zaleca się podlewanie, szczepienie, nawożenie i zbiór sadzonek. W tym dniu nie zaleca się przycinania drzew, ponieważ może to być szkodliwe dla ich zdrowia.

19 sierpnia. Dziś zaleca się zbiór plonów tych upraw, których owoce dojrzewają nad powierzchnią ziemią: ziół, melonów i owoców, warzyw liściastych, krzewów jagodowych. Możesz także sadzić, przesadzać, ukorzeniać sadzonki, przerzedzać. Zaleca się również sadzenie roślin, które posiadają część nadziemną nadającą się do celów spożywczych: dyni, ogórków, cukinii, pomidorów, melonów, bakłażanów, kukurydzy, słonecznika, roślin leczniczych i gatunków ozdobnych z kwiatów. Możesz przycinać, szczypać, szczepić i nawozić rośliny. Zaleca się obfite podlewanie, uprawę i spulchnianie gleby. Nie zaleca się sprzątania liści i wierzchołków oraz przycinania drzew owocowych.

20 sierpnia. Ten dzień jest pomyślny dla sadownictwa. Zaleca się zbiór owoców nieprzeznaczonych do przygotowań zimowych. Możesz sadzić, siać, przesadzać zioła, owoce, melony i dynie, warzywa liściaste, krzewy jagodowe, truskawki, drzewa owocowe. Zaleca się również uprawa gleby, przycinanie, cięcie, ukorzenianie wąsów truskawek i innych upraw, szczypanie, przerzedzanie, zbieranie nasion, przycinanie, szczypanie, pikowanie. Dzisiaj nie zaleca się przycinania drzew owocowych, ponieważ rośliny mogą wyschnąć i umrzeć.

21 sierpnia. Ten dzień sprzyja pracom w sadzie i ogrodzie. Dzisiaj zaleca się zbieranie roślin, których górna część nadziemna nadaje się do spożycia: rośliny strączkowe, ogórki, pomidory, papryka, cukinia, bakłażany, kukurydza, słoneczniki, kwiaty i rośliny lecznicze. Możesz także wykonać siew, sadzenie, przesadzanie, szczepienie, ukorzenianie sadzonek i wąsów, a także uprawę ziemi. Zaleca się zbieranie nasion, ponieważ wytworzą dobre pędy i obfite plony. Polecana jest również praca z korzeniami, w tym dniu mało reagują na jakiekolwiek uszkodzenia. Dzisiaj nie zaleca się przycinania i szczypania drzew, a także zbierania wierzchołków i liści.

22 sierpnia. Ten dzień świetnie nadaje się na aktywne działania w ogrodzie, pokonywanie przeszkód przy zaangażowaniu dużych środków. Jest korzystny na rozpoczęcie nowej działalności w sadzie i ogrodzie. Dziś zaleca się pracę z ziemią, przesadzanie, sadzenie roślin, podlewanie i nawożenie, a także zbieranie plonów. W tym dniu nie zaleca się przycinania, pikowania, szczypania, szczepienia i cięcia roślin.

23 sierpnia. Ten dzień jest dość sprzyjający do pracy w ogrodzie i sadzie. Zalecane jest spulchnianie gleby, hilling, nawożenie, a także zbiór plonów. Nie zaleca się jednak zalewania i przenawożenia roślin, ponieważ może to doprowadzić do rozwoju chorób grzybiczych i gnicia. Dzisiaj nie zaleca się przycinania, pikowania, szczypania, szczepienia i cięcia roślin.

24 sierpnia. Dzień odpoczynku od aktywnej pracy w ogrodzie. Dzisiaj nie warto wykazywać żadnej energicznej aktywności. Należy wykonać nawożenie roślin, zwłaszcza mineralne dolistne, stosować nawozy organiczne w małych dawkach. Nie zaleca się jednak zalewania i przekarmiania roślin, może to doprowadzić do rozwoju chorób grzybiczych i gnicia. Możesz także spulchnić glebę, okopać grządki, odchwaszczać i opryskiwać rośliny przed szkodnikami. Dziś nie zaleca się sadzenia, przycinania, szczypania upraw, a także zbierania roślin leczniczych, gdyż nie mają one właściwości leczniczych.

25 sierpnia. Ten dzień jest uważany za aktywny i sprzyjający sadownictwu i pracy w ogrodzie. Zaleca się sadzić, siać, zbierać i odchwaszczać. Możesz także zająć się zbieraniem winogron i produkcją wina. W tym dniu nie zaleca się sadzenia, przycinania, i szczypania roślin.

26 sierpnia. Dość pasywny dzień, aktywność jest dozwolona, ale nie jest zalecana. Możesz wykopywać późniejsze odmiany ziemniaków, zbierać plony innych upraw, a także nasiona roślin. Możesz wykonywać prace związane z uprawą ziemi: kopanie, orka, spulchnianie. Podlewanie powinno być umiarkowane. W tym dniu nie zaleca się pracy z korzeniami roślin, ponieważ może to doprowadzić do ich śmierci. Powstrzymaj się również od spulchniania gleby.

27 sierpnia. Uznawany jest za pomyślny dzień dla pracy w ogrodzie i sadzie. Dzisiaj zaleca się przycinanie roślin w celu spowolnienia wzrostu młodych pędów, a także wykopywania cebul i bulw. Możesz robić szczepienie, odchwaszczać i przerzedzać, a także podlewać i opryskiwać rośliny przed szkodnikami i chwastami. W tym dniu nie zaleca się żadnych prac przy użyciu narzędzi ogrodniczych.

28 sierpnia. Poświęć ten okres na pracę z nadziemną częścią roślin. Dziś zaleca się zbieranie plonów, których część podziemna jest jadalna, a także zbieranie plonów w celu długoterminowego przechowywania w pomieszczeniu. Można również szczypać, szczepić i ponownie szczepić, sadzić i przycinać drzewa. Dzisiaj należy opryskiwać i nawozić rośliny. Na działce możesz sprzątać opadłe liście. W tym dniu nie zaleca się żadnych manipulacji z korzeniami i obfitego podlewania.

29 sierpnia. To dzień aktywnego działania w sadzie i ogrodzie. W tym dniu jest duża szansa na pozbycie się wszystkiego, co szkodliwe. Dziś możesz zbierać rośliny okopowe nasycone użytecznymi elementami, a także zbierać rośliny lecznicze. Zaleca się przycinanie drzew, szczepienie, mawożenie, zwłaszcza korzeniowe. W tym dniu nie zaleca się szczypania i pikowania, a także obfitego podlewania.

30 sierpnia. Dzień sprzyja nieaktywnym działaniom. Ten dzień jest korzystny na tworzenie i ocenę prac wykonanych w twoim sadzie i ogrodzie. Możesz rozpocząć siew i sadzenie roślin okopowych, ziemniaków, cebulek, roślin strączkowych. Zaleca się również zająć się niszczeniem chwastów i różnych szkodników, nawożeniem organicznym strefy korzeni. Możesz zacząć ciąć kwiaty w celu przechowywania lub transportu i wykopywać cebulki kwiatowe i bulwy w celu przechowywania w pomieszczeniu. Możesz również spróbować przyciąć rośliny, aby ograniczyć wzrost młodych pędów. Szczypanie i pikowanie nie są dziś zalecane.

31 sierpnia. Ten dzień jest uważany za sprzyjający jakiejkolwiek pracy z nadziemną częścią roślin. Dziś możesz zacząć sadzić i zbierać owoce znajdujące się w ziemi: marchew, buraki, ziemniaki, rzodkiewki, rzepy itp. Zaleca się przycinanie drzew, szczepienie, ponowne szczepienie i przycinanie wąsów truskawek. Możesz przerzedzać sadzonki, odchwaszczać, opryskiwać rośliny przed szkodnikami, nawozić glebę. Obfite podlewanie roślin nie jest dziś zalecane.

Średnia ocena to 4,7/5 na podstawie 40 recenzji

Wideo

Potrzebujemy Twojej zgody

Meteoprog i nasi Usługodawcy mogą przechowywać i uzyskiwać dostęp do danych osobowych, na przykład plików cookie, identyfikatorów urządzeń lub innych podobnych technologii na Twoim urządzeniu oraz przetwarzać te dane w celu personalizowania treści i reklam, a także udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania ruchu internetowego.

  • Przechowywanie i/lub uzyskiwanie dostępu do informacji na Twoim urządzeniu

    Pliki cookie, identyfikatory urządzeń lub inne informacje na Twoim urządzeniu mogą być przechowywane lub udostępniane w celach wskazanych powyżej.

  • Spersonalizowane reklamy i treści, pomiary reklam i treści, statystyki odbiorców i rozwój produktów

    Reklamy i treści mogą być personalizowane na podstawie profilu. Można też dodać więcej danych, aby lepiej spersonalizować te reklamy i treści. Skuteczność reklam i treści może również być zmierzona. Można także uzyskać wgląd w odbiorców, którzy widzieli dane reklamy i treści. Takie dane mogą być wykorzystywane, aby rozwijać lub usprawniać wrażenia użytkowników, systemy i oprogramowanie.

Klikając „Zgadzam się”, zezwalasz na użycie wskazanych plików cookie, identyfikatorów urządzeń, sygnałów nawigacyjnych sieci web lub innych podobnych technologii. Ustawienia te można zmienić w przeglądarce na danym urządzeniu.

W niektórych przypadkach polegać można na zasadzie uzasadnionych interesów, a nie udzielonej zgodzie. Możesz przeczytać więcej na ten temat w naszej Polityce Prywatności i Warunkach dot. Plików Cookie.