When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.
Wiadomości o pogodzie w Polsce i na świecie
Pogoda w twoim mieście

Lotnisko Chopina w Warszawie a ochrona środowiska

T
21 lutego 2017, 14:02

Negatywny wpływ portów lotniczych na najbliższe środowisko znany jest od dawna. Hałas wytwarzany przez samoloty znacznie zakłóca klimat akustyczny bezpośredniego sąsiedztwa lotniska. Na Lotnisku w Warszawie w celu redukcji emisji hałasu, który jest znacząco uciążliwy dla mieszkańców okolicznych osiedli, wprowadzono szereg rozwiązań jak choćby odpowiednią organizację ruchu czy też znaczne ograniczenia lotów w porze nocnej.

Lotnisko Chopina w Warszawie a ochrona środowiska

Lotnisko Chopina w Warszawie a ochrona środowiska

Negatywny wpływ portów lotniczych na najbliższe środowisko znany jest od dawna. Hałas wytwarzany przez samoloty znacznie zakłóca klimat akustyczny bezpośredniego sąsiedztwa lotniska. Na Lotnisku w Warszawie w celu redukcji emisji hałasu, który jest znacząco uciążliwy dla mieszkańców okolicznych osiedli, wprowadzono szereg rozwiązań jak choćby odpowiednią organizację ruchu czy też znaczne ograniczenia lotów w porze nocnej. Warszawskie Okęcie wprowadziło również tzw. opłaty hałasowe, które z założenia mają zachęcić przewoźników do korzystania z nowoczesnej – czyli emitującej znacznie mniejszy poziom hałasu – floty lotniczej. Lotnisko w Warszawie negatywnie wpływa na środowisko również poprzez emisję zanieczyszczeń do powietrza. Chodzi tutaj zarówno o spaliny z silników samolotowych ale także duży ruch samochodowy w bezpośrednim sąsiedztwie portu lotniczego. Lotnisko Okęcie z licznymi parkingami dla podróżnych wręcz zachęca aby udać się tutaj własnym środkiem lokomocji. W trosce o czyste powietrze zbudowano system monitoringu jakości powietrza.

Monitoring hałasu na Lotnisku w Warszawie

Wszystkie porty lotnicze w Polce są ustawowo zobowiązane do prowadzenia pomiarów emisji hałasu do środowiska, związanego z eksploatacją lotniska (zgodnie z art.175 ustawy z dnia 21.04.2001r.). Na Lotnisku Chopina w Warszawie wykorzystywany jest system monitorowania hałasu lotniczego. Dane z pomiarów w cyklu miesięcznym są przekazywane Marszałkowi Województwa Mazowieckiego i Mazowieckiemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska. Trafiają tutaj także dane pomiarów hałasu z eksploatacji linii kolejowych, tramwajowych i dróg - cześć podróżnych korzystających z Lotniska Okęcie przyjeżdża własnym samochodem, który pozostawia na parkingu. Parking przy okęciu zarezerwujemy online dzięki sieci PARKLOT na stronie https://www.parklot.pl/pl/parkingi-lotnisko-okecie/.

Mapa akustyczna Lotniska Okęcie

W związku z wyżej wspomnianą już ustawą porty lotnicze zobowiązane są również do sporządzania – raz na 5 lat – mapy akustycznej obrazującej wpływ hałasu na najbliższe otoczenie portu lotniczego. Najnowsza mapa akustyczna dla Lotniska Chopina sporządzona została przez Biuro Planowania Rozwoju Warszawy i dostępna jest na stronie internetowej warszawskiego lotniska.

5 средний рейтинг из 5 на основе 36 оценок