Wiadomości o pogodzie w Polsce i na świecie
Pogoda w twoim mieście

Kalendarz księżycowy ogrodnika i sadownika na styczeń 2021 roku

T
17 stycznia 2021, 18:07

Kalendarz szczegółowy ogrodnika i sadownika na pierwszy miesiąc nowego roku.

Kalendarz księżycowy ogrodnika i sadownika na styczeń 2021 roku

W pierwszym miesiącu roku ludzie obchodzą mnóstwo świąt, więc nie wszyscy ogrodnicy są gotowi do aktywnej pracy w sadzie. W styczniu ogrodnicy i sadownicy mają wiele kłopotów. Osoby posiadające szklarnie muszą aktywnie siać nasiona, aby uzyskać wczesne zbiory . Ci, którzy nie mają takich możliwości, muszą zrobić dużo pracy w sadzie i ogrodzie. Ponadto w styczniu warto przygotować się do wiosennego, “gorącego” sezony, aby w kwietniu i maju mieć mniej pracy.

Zachęcamy do zapoznania się z kalendarzem księżycowym ogrodnika i sadownika na styczeń 2021 roku, który stanie się nieodzownym pomocnikiem i podpowie najkorzystniejsze dni miesiąca do pracy w sadzie i ogrodzie.

Kalendarz księżycowy ogrodnika i sadownika na styczeń 2021 roku według dni miesiąca:

1 stycznia. Korzystny okres sadzenia drzew i krzewów ozdobnych, z których nie zamierzasz się zbierać obfite plony, a także przesadzania roślin o mocnych korzeniach. Wszystkie plony możesz zbierać do przechowywania długoterminowego, w tym wykopywać ziemniaki, cebule i bulwy, zbierać nasiona, owoce i rośliny okopowe, lecznicze i zioła. Podczas siewu i zbioru słoneczników, nasiona dobrze się przechowują i nie pleśnieją, więc uzyskuje się olej dobrej jakości. Możesz również ścinać kwiaty (ponieważ dobrze się przechowują podczas transportu i nie więdną w bukiecie przez długi czas), przycinać pędy i formować korony drzew, zbierać i magazynować owoce. Zaleca się zrezygnować z podlewania i nawożenia roślin.

2 stycznia. Dzisiaj możesz posadzić rzepę, tymianek, gorczycę, cykorię. Warto zadbać o grządki (spulchnić wierzchnią warstwę gleby, przerzedzać i kiełkować nasiona, usuwać chwasty), przycinać niepotrzebne wąsy truskawkowe, chore pędy, szczepić, skracać zdrowe pędy, których wzrost należy spowolnić. Ponadto możesz posadzić rośliny cebulowe lub rośliny o mocnych korzeniach oraz opryskiwać insekcydami, lub też fungicydami. Nie zaleca się podlewania oraz nawożenia roślin. Podczas pracy z narzędziami ogrodniczymi należy zachować szczególną ostrożność.

3 stycznia. Ogólnie korzystny okres siewu bylin jednorocznych, warzyw (głównie strączkowych, cebulowych i korzeniowych), roślin pełzających i pnących. Nie warto jednak liczyć ani na wysokie plony, ani na uzyskanie materiału siewnego wysokiej jakości. Możesz pikować rozsadę, ponieważ z łatwością tolerują ten zabieg i szybko rosną. Ponadto możesz zająć się odchwaszczaniem i spulchnianiem gleby, przerzedzać i hillingować sadzonki, szczypać wierzchołki pędów, opryskiwać rośliny przeciw chorobom i szkodnikom, zakładać pryzmę kompostową, szczepić, przycinać wąsy truskawek, stosować nawozy organiczne. Dzisiaj nie zaleca się moczenia nasion i pracy z korzeniami roślin. Podlewanie powinno być umiarkowane.

4 stycznia. Korzystny okres siewu, sadzenia roślin jednorocznych i warzyw, które nie są przeznaczone na wysokie plony i nasiona. Ponadto możesz siać rośliny okopowe (marchew, rzodkiewkę, buraki). Możesz również zająć się zwalczaniem szkodników, nawożeniem mineralnym i organicznym, podlewaniem umiarkowanym, podziałem przesadzaniem roślin wieloletnich, rozmnażaniem przez odkłady, dowolnym rodzajem cięcia, pieleniem, oraniem, spulchnianiem, sadzeniem, zbieraniem wszystkich upraw w celu długoterminowego przechowywania, w tym wykopywaniem ziemniaków, magazynowaniem plonów. Zaleca się zrezygnować z moczenia i kiełkowania nasion.

5 stycznia. Dzisiaj korzenie są delikatne i wrażliwe, więc ich uszkodzenie może mieć szkodliwy wpływ na rośliny. Dzień sprzyja sadzeniu wszystkich roślin bulwiastych, krzewów i róż, a także siewu nasion, sadzeniu roślin w celu ich przechowywania długoterminowego oraz przesadzania roślin z łodygami, takimi jak kalarepa, rośliny okopowe i bulwiaste, w tym ziemniaki, nawozić rośliny, podlewać i rozluźniać, przycinać, odmładzać, formować korony, szczypać, zbierać nasiona, przechowywać korzenie, zbierać kwiaty roślin leczniczych, przycinać kwiaty w celu ich lepszego przechowywania podczas transportu. Cięte dzisiaj rośliny również nie więdną w bukietach przez długi czas. Nie zaleca się szczepienia i opryskiwania roślin.

6 stycznia. Posadzone dzisiaj uprawy są odporne na choroby i pasożyty, a także wytwarzają smaczne owoce. Możesz szczypać pędy roślin, które już rosną oraz przycinać wąsy truskawkowe. Warto zająć się uprawą roślin doniczkowych, zwłaszcza formowaniem ich korony. Dzisiaj możesz sadzić i przesadzać rośliny bulwiaste, stosować nawozy, zbierać plony i materiał siewny, przycinać kwiaty, ciąć krzewy, zbierać rośliny lecznicze. W tym dniu zaleca się zrezygnować z obfitego podlewania. Nie zaleca się również szczepienia oraz zwalczania szkodników metodą opryskiwania.

7 stycznia. Według kalendarza juliańskiego dzisiaj obchodzi się święto Bożego Narodzenia, więc to jest czas na odpoczynek od pracy w sadzie i ogrodzie. Jeśli masz ochotę pracować, to możesz podlewać, przerzedzać sadzonki, okopywać rośliny, usuwać chwasty, kompostować odpady organiczne, wykonywać opryski przeciwko chorobom i szkodnikom, szczepić. Wszystkie rośliny wysiane i posadzone będą odporne na choroby, wytworzą dobry materiał siewny, a ich plony będą przechowywane przez długi czas. Ponadto uprawy, które źle znoszą mróz, należy przykryć. Jeśli pogoda jest ciepła, należy przyciąć chore i uszkodzone gałęzie drzew. Nie zaleca się rozmnażania i przesadzania roślin, a także podziału korzeni.

8 stycznia. Ogólnie korzystny okres siewu i sadzenia ziół, bylin, roślin leczniczych, zwłaszcza posiadających kolce, ciernie oraz ostre liście i owoce, a także roślin pnących i zbóż. Możesz zająć się moczeniem nasion, wykopaniem roślin cebulowych i bulwiastych w celu ich przechowywania, pieleniem, oraniem, spulchnianiem, nawożeniem, opryskiwaniem przeciwko chorobom i szkodnikom, suszeniem owoców, ziół, korzeni roślin leczniczych, zagospodarowaniem terenu ogrodu. W ciepłe dni (nie niżej niż 5 stopni), możesz przycinać chore i uszkodzone gałęzie drzew owocowych. Dzisiaj nie zaleca się cięcia, szczypania, pikowania i przesadzania roślin. Ponadto nie warto zajmować się rozmnażaniem metodą podziału bulw, cebul, korzeni. Lepiej w ogóle nie robić żadnych manipulacji dotyczących korzeni. Przestrzegaj umiarkowanego podlewania.

9 stycznia. Sprzyjający okres siewu i sadzenia roślin wieloletnich, warzyw, zbóż, ziół, zwłaszcza korzeniowych, pnących, tworzących wąsy i posiadających ostre organy. Najlepiej rosną rukiew wodna, mięta i kolendra. Możesz również siać chrzan, koper i seler. Możesz szczepić rośliny, stosować nawozy organiczne, spulchniać glebę w strefie korzeniowej, usunąć chwasty i niepotrzebne wąsy truskawkowe i kompostować odpady organiczne. W razie potrzeby należy opryskiwać uprawy roztworem owadobójczym lub grzybobójczym, a także sprawdzić, jak krzewy i drzewa zimują w ogrodzie. Dzisiaj nie zaleca się przesadzania, podziału i wykonywania innych czynności związanych z korzeniami roślin. Ponadto nie ma potrzeby przycinania pędów drzew i krzewów ozdobnych.

10 stycznia. Rośliny wysiane w tym okresie nie wytworzą obfitych plonów. Można jednak wysiewać zioła, rośliny cebulowe, strączkowe, okopowe, lecznicze, ozdobne, które produkują długą, pnącą łodygę. Możesz również siać seler, miętę, cytrynę. Możesz przekopać i spulchnić glebę, usunąć chwasty, przerzedzić sadzonki, stosować nawozy organiczne, zbierać nasiona. Dobry wynik da opryskiwanie roślin przeciwko szkodliwym owadom i grzybom. W ogrodzie należy strząsnąć śnieg z drzew i krzewów, aby gałęzie nie złamały się pod ciężarem. Nie zaleca się dzisiaj podlewania i szczypania roślin, przycinania i pikowania, ponieważ rośliny będą źle znosić stres.

11 stycznia. To jest okres aktywnego wzrostu korzeni i podziemnych części roślin, a wzrost nadziemnych zostaje zawieszony. Część nadziemna w tym dniu słabo reaguje na uszkodzenia. Zaleca się siew i sadzenie roślin w celu uzyskania nasion: będą miały obfitą zieleń, jednak plony będą nieznaczne. Możesz również wysiewać i sadzić rośliny ozdobne, które będą szybciej kwitły. Poza tym to jest korzystny okres na sadzenie roślin owocowych i jagodowych. Możesz przekopać i spulchnić glebę, okopywać, rozmnażać, przycinać wąsy truskawkowe, usuwać chwasty i chore rośliny, opryskiwać je przeciwko chorobom i szkodnikom, wykopywać korzenie, cebule i bulwy w celu przechowywania długoterminowego, zbierać zioła i rośliny lecznicze, przycinać kwiaty, przygotowywać siano. Zaleca się zrezygnować z podlewania i przycinania kwiatów, a także ścinania drzew i usuwania pni.

12 stycznia. Uważany jest za najtrudniejszy dzień cyklu księżycowego. W tym dniu gleba przestaje oddychać, prawie wszystkie procesy zachodzące w roślinach zamarzają. Cała witalność i energia roślin koncentruje się w korzeniach oraz u podstawy łodygi. Przygotuj nasiona do siewu poprzez ich moczenie i kiełkowanie. Możesz wysiewać rośliny strączkowe, korzeniowe, cebulowe i zboże (dadzą dobre nasiona i będą przechowywane przez długi czas). Odpowiedni dzień, aby stosować opryski przeciwko patogenów. Opryskiwanie chwastów herbicydami również będzie bardzo skuteczne. Nie zaleca się pracy z korzeniami roślin.

13 stycznia. Nów Księżyca. Nów nie jest najlepszym okresem siewu i sadzenia roślin, dlatego dzisiaj warto odpocząć od pracy w ogrodzie. Możesz jednak usuwać chwasty, jeżeli jest na to potrzeba. Odchwaszczanie nie zaszkodzi. Oprócz siewu należy zrezygnować z pracy z korzeniami roślin, spulchniania i kopania gleby. Nie warto również skracać i usuwać pędy.

14 stycznia. Dzisiaj możesz wysiewać i sadzić jedynie rośliny eksperymentalne, a także cebulę i byliny cebulowe. Należy przekopać grządki, spulchnić glebę, przerzedzić i okopać sadzonki. Strząśnij śnieg z drzew i krzewów, zwłaszcza jeżeli jest mokry. Aby uzyskać mocne rozgałęzienie pędów, szczypaj wierzchowków pędów. Nie będzie zbędnym formowanie koron roślin doniczkowych, jeśli nie są one w stanie spoczynku. Możesz również ukorzenić rośliny doniczkowe takie jak róża pustyni. abutilon, alokazja. Zaleca się zrezygnować z podlewania i nawożenia roślin, a także przeprowadzenia okulizacji.

15 stycznia. Siew, sadzenie i przesadzanie wszystkich upraw w tym okresie daje słabe sadzonki niskie plony, rośliny źle się ukorzeniają i rosną. Jednak rośliny, które przeżyją ten okres, będą miały mocny system korzeniowy i mocne łodygi, a także piękne kwiaty i owoce. Dobry czas na eksperymenty, kiedy musisz zdobyć niezwykłe anomalne rośliny za pomocą selekcji klonów. W tym dniu możesz wykonać pielenie i spulchnienie gleby, hilling i przerzedzenie sadzonek. Ogród można zdezynfekować, usuwając chore pędy i korzenie. Możesz szczypać wierzchołki pędów, aby lepiej się rozgałęziały. Nie zaleca się podlewania i nawożenia, a także okulizacji roślin.

16 stycznia. Ogólnie korzystny okres siewu, sadzenia i przesadzania dowolnych gatunków roślin, zwłaszcza warzyw, dyń oraz psiankowatych. Możesz stosować nawozy, zwłaszcza mineralne i organiczne w małych dawkach. Nie zaleca się jednak zalewania i przekarmienia roślin, ponieważ może to doprowadzić do rozwoju chorób grzybiczych i gnicia. Możesz szczepić, okulizować, przygotowywać sadzonki do szczepienia oraz ich ukorzeniać, przycinać drzewa i krzewy, szczypać, kosić trawę, przygotowywać liście roślin leczniczych, zakładać pryzmę kompostową. Opryskiwanie roślin pestycydami w tym okresie może im bardzo zaszkodzić. Nie zaleca się przycinania i przesadzania drzew owocowych i krzewów.

17 stycznia. Sprzyjający okres sadzenia zieleni, warzyw, bylin, przesadzania rozsady w szklarnię. Możesz wysiewać koperek, chrzan, szczaw, posadzić rośliny akwariowe i przesadzić rośliny doniczkowe. Należy podlewać rośliny, ale oszczędnie, i w dodatku spulchnić oraz odchwaścić glebę. Wyrosłe sadzonki warto umieścić w osobne pojemniki. Przygotowane sadzonki możesz ukorzenić. Należy również przeprowadzić szczepienie wierzchołków pędów.Warto posadzić niektóre rośliny doniczkowe: anginowca i figowca. Unikaj opryskiwania roślin środkami chemicznymi. Stosuj środki biologiczne, jeśli jest taka kolejność. Nie zaleca się przeprowadzenia okulizacji, a także cięcia i przesadzania drzew owocowych. Podczas nawożenia należy stosować słabe roztwory.

18 stycznia. W tym okresie możesz siać i sadzić wyłącznie gatunki szybko kwitnące. Nie uda się jednak uzyskać nasion dobrej jakości, będą one źle się przechowywać. To jest czas na przekopanie, spulchnianie, pielenie, rozrzedzenie i hilling sadzonek. Można wymienić podłoże roślin doniczkowych, jeśli jest taka kolejność. Możesz usunąć wąsy truskawkowe i szczypać wierzchołki pędów, aby stymulować ich rozgałęzienie. Skracanie pędów jest skuteczne tylko wtedy, gdy trzeba spowolnić ich wzrost. Należy również opryskiwać rośliny przeciw chorobom i szkodnikom, stosować suche nawozy mineralne, szczepić. Zaleca się zrezygnować z podlewania i nawożenia roślin środkami płynnymi. Ponadto nie warto zajmować się ukorzenianiem sadzonek i szczepić ich metodą okulizacji.

19 stycznia. Nie zaleca się siewu zbóż, oprócz roślin liściastych i ziół. Możesz zająć się spulchnieniem, oraniem, zamianą gleby w pojemnikach, przerzedzeniem sadzonek, cięciem, szczypaniem, opryskiwaniem roślin przeciw chorobom i szkodnikom, zbieraniem nasion roślin leczniczych, chowaniem plonów na przechowywanie długoterminowe, przygotowaniem drewna kominkowego, zbiorem roślin na susz. Możesz opryskać rośliny fungicydami lub insekcydami, a także stosować nawozy granulowane mineralne. Nie zaleca się kiełkowania nasion, podlewania, nawożenia, cięcia i formowania, przesadzania, ukorzeniania i rozmnażania.

20 stycznia. W tym okresie nie zaleca się siewu, sadzenia i szczepienia jakichkolwiek roślin z wyjątkiem liściastych i ziół. Możesz uporządkować grządki w szklarni: przerzedzić sadzonki, usunąć chwasty, spulchnić glebę obok przejść. Czas wymienić podłoże roślin doniczkowych, a dla roślin dużych rozmiarów wymienić górną warstwę gleby. Dodatkowo można szczypać wierzchołki pędów, aby stymulować ich rozgałęzienie, przycinać niepotrzebne wąsy truskawkowe i zbyt szybko rosnące pędy. Rośliny można nawozić suchym nawozem mineralnym, a sadzonki opryskiwać przeciw szkodnikom i chorobom grzybiczymi. Warto sprawdzić, jak zimują w ogrodzie drzewa i krzewy, a także wrzucić śnieg w kręgi pnia i zagęścić go. Dzisiaj nie warto ścinać drzew i krzewów owocowych, podlewać, szczypać sadzonki i rośliny okopowe.

21 stycznia. Ogólnie korzystny okres przygotowania nasion do siewu - namoczyć materiał siewny i kiełkować je na mokrej szmacie. Zaleca się siew i sadzenie gatunków wolnorosnących, na przykład roślin wieloletnich. Warto posadzić drzewa i krzewy, jeśli masz taką możliwość. Wskazany jest siew fasoli, soczewicy, kapusty, cebuli, dyni, pomidorów, papryki. Oprócz tego warto podlewać rośliny, spulchniać podłoże zachowując ostrożność. Nie zaleca się przesadzania roślin doniczkowych i cięcia drzew (ponieważ te zabiegi mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie roślin). Możesz posadzić do doniczek begonię bulwiastą i fiołek alpejski.

22 stycznia. Wszystkie posadzone dzisiaj rośliny wytworzą dużo pędów i dobre plony. Możesz siać ogórki i różne rodzaje kapusty, pomidory. Rośliny rosnące w szklarni wymagają opieki. Musisz przerzedzić sadzonki, odchwaścić i spulchnić glebę. Należy namoczyć i kiełkować nasiona. W ogrodzie możesz wykonać zwykłą styczniową pracę: strząśnij śnieg z gałęzi, możesz oczyścić ścieżki i posypać pni drzew śniegiem. Rośliny doniczkowe należy opryskać przeciw chorobom i szkodnikom. Możesz również ściółkować i spulchniać glebę. W szklarni warto posadzić rośliny wieloletnie. To jest właściwy czas na marynowanie kapusty. Nie zaleca się spulchniania gleby w pobliżu korzeni roślin, a także przesadzania, cięcia drzew owocowych i okulizacji.

23 stycznia. Siew i sadzenie roślin w tym okresie prowadzi do powstania mocnego systemu korzeniowego. Nie należy jednak oczekiwać obfitych plonów z posadzonych roślin. Możesz siać i sadzić melony, pnącza, a także te rośliny, które mają wąsy (truskawki, fasola, groszek). To jest korzystny dzień sadzenia i siewu roślin ampelicznych i ozdobnych o zwisających, pełzających lub pnących łodygach. Możesz spulchnić glebę bez jej podlewania, okopywać, przerzedzać sadzonki, usuwać chwasty, opryskiwać rośliny przeciw szkodnikom i chorobom, przycinać wąsy truskawkowe, usuwać pędy, formować, przeprowadzać czyszczenie sanitarne, szczypać i szczepić rośliny. Pożytecznym zajęciem będzie zbiór zbóż, kwiatów i ziół leczniczych, zbieranie owoców i nasion roślin leczniczych, wykopywanie cebul i bulw. Nie zaleca się sadzenia i przesadzania roślin zielnych.

24 января. W szklarni i na parapecie możesz posadzić pietruszkę, kapustę pekińską, kalafior, rzodkiewkę, rzeżuchę, kolendrę, koperek, groszek, fasolę. Możesz również posadzić dzisiaj cebulę, rośliny okopowe, zwalczać szkodniki naziemne i choroby. Należy odchwaścić i spulchnić suchą glebę. To jest takżę korzystny okres sadzenia roślin ampelicznych i pnących. W ogrodzie możesz zająć się cięciem sanitarnym, jeśli pogoda jest ciepła. Nie zaleca się przesadzania i pikowania roślin. Ponadto należy powstrzymać się od podlewania ogrodu.

25 stycznia. W tym okresie warto zająć się siewem i rozmnażaniem roślin, które nie potrzebują mocnej i wytrzymałej łodygi. Rośliny pnące i pełzające będą dobrze rosnąć i kwitnąć. Możesz siać melona, rośliny strączkowe i kapustę (kalafior, włoską, brokuły). Możesz także siać zioła: szpinak, miętę, koper włoski. Glebę można spulchnić, ale tylko suchą, usunąć również pędy i chwasty oraz okopać sadzonki. Rośliny można nawozić nawozami mineralnymi, opryskiwać przeciw grzybom i innym chorobom. Możesz szczepić rośliny, pracować z korzeniami roślin, wykopywać bulwy i cebulki, ciąć kwiaty i konserwować plony. Nie zaleca się okulizacji i cięcia drzew. Nie należy sadzić i przesadzać roślin zielnych.

26 stycznia. Dzisiaj możesz siać i sadzić rośliny jednoroczne, aby uzyskać wysokie plony, ale nie na nasiona i nie do przechowywania. Możesz również siać i sadzić ozdobne rośliny liściaste. Można moczyć i kiełkować nasiona, podlewać i spulchniać glebę w ogrodzie i doniczkach, usunąć chwasty, pędy i wąsy truskawkowe, przerzedzić i okopać sadzonki, stosować nawozy dla korzeni, kompostować odpady organiczne. Tradycyjnie już w styczniu można sprawdzić ogród, czy dobrze znosi zimowanie oraz upewnić się, czy nie ma uszkodzeń kory drzewa. Nie zaleca się opryskiwania roślin, pestycydami, cięcia, pikowania, szczypania roślin, szczepienia wierzchołków pędów i okulizacji.

27 stycznia. W tym okresie możesz przygotować materiał siewny, moczyć i kiełkować nasiona. Możesz siać rośliny psiankowate, odmiany kapusty, cebulę, ogórki i dynie. To jest również dobry czas na siew jednorocznych i ozdobnych roślin liściastych. W szklarni warto zająć się grządkami: spulchnić i odchwaścić glebę. Rośliny należy podlewać i stosować nawozy mineralne. Kompostowanie materii organicznej nie będzie zbyteczne. Nie zaleca się stosowania preparatów chemicznych podczas opryskiwania roślin. Dzisiaj nie trzeba również przeprowadzać szczepienia, pikowania, szczypania.

28 stycznia. Pełnia Księżyca. W okresie Pełni Księżyca nie warto zajmować się siewem, sadzeniem i przesadzaniem roślin. Dzisiaj ziemia przestaje oddychać, zatrzymuje się aktywność życiowa roślin, a soki przestają spływać do korzeni, łodyg i owoców. Lepiej poświęcić czas na uprawę ziemi: spulchnianie wierzchniej warstwy gleby, pielenie, przesadzanie i okopywanie sadzonek, ściółkowanie powierzchni grządek. W ogrodzie należy strząsnąć śnieg z gałęzi i ubić go wokół drzew i krzewów.

29 stycznia. W tym okresie przyspieszenie grawitacyjne Ziemi wzrasta, a ciśnienie w podziemnej części roślin rośnie, soki i energia życiowa dążą do dołu. Wzmacnia to wzrost systemu korzeniowego i spowalnia rozwój i wzrost liści i owoców. To jest korzystny czas na sadzenie drzew i krzewów ozdobnych, z których nie oczekuje się uzyskania obfitych zbierać wszystkie plony w celu przechowywania długoterminowego, w tym wykopać ziemniaki, cebule i bulwy, zbierać nasiona, owoce i rośliny okopowe, nasiona traw ziół leczniczych. Cięte dzisiaj kwiaty lepiej się przechowują podczas transportu i nie więdną w bukietach przez długi czas. Podczas siewu i zbierania słonecznika dobrze się przechowują i nie pleśnieją jego nasiona oraz uzyskuje się olej doskonałej jakości. Nie zaleca się podlewania i nawożenia roślin.

30 stycznia. Ogólnie korzystny okres sadzenia roślin bulwiastych i siewu roślin jednorocznych, zwłaszcza ampelicznych i pnączy. Rośliny warzywne zasiane w tym okresie rozwijają doskonały system korzeniowy i dobrze się przystosowują, ale zwykle są mało wydajne i pozbawione nasion. W szklarni oraz na parapecie możesz wysiewać marchewkę, rzodkiewkę, buraki, seler. Możesz zająć się kopaniem i spulchnianiem gleby, pieleniem, hillingiem, ściółkowaniem grządek, pikowaniem sadzonek, szczypaniem, zwalczaniem szkodników glebowych, stosowaniem nawozów mineralnych i organicznych, podlewaniem. W ogrodzie warto deptać śnieg, a także przygotować nasiona do stratyfikacji. Nie zaleca się moczenia i kiełkowania nasion. Nie należy również wyjmować kiszoną kapustę z beczki.

31 stycznia. Ten okres uważany jest za korzystny do pracy w sadzie i ogrodzie. Dzisiaj ziemia oddycha, gromadzi niezbędne soki w strefie korzeni. Nadziemna część roślin słabo reaguje na wszelkie uszkodzenia, jednak rana korzeni może doprowadzić do śmierci rośliny. Możesz siać i sadzić rośliny jednoroczne, drzewka i krzewy ozdobne, rośliny pełzające i pnące. Należy również siać zioła i warzywa, takie jak rzodkiewka i kapusta pekińska. Wolno przeprowadzać hilling sadzonek, podlewać grządki, odchwaszczać, przerzedzać i okopywać sadzonki, usuwać wąsy truskawkowe, dzielić byliny, rozmnażać byliny przez odkłady, stosować nawozy, opryskiwać nasadzenia przed infekcjami i owadami oraz szczepić rośliny. W tym okresie nie zaleca się sadzenia roślin okrywowych, ponieważ będą rosły bez wytwarzania główek kapusty. Nie ma też potrzeby moczenia nasion.

4.9 средний рейтинг из 5 на основе 8 оценок


Potrzebujemy Twojej zgody

Meteoprog i nasi Usługodawcy mogą przechowywać i uzyskiwać dostęp do danych osobowych, na przykład plików cookie, identyfikatorów urządzeń lub innych podobnych technologii na Twoim urządzeniu oraz przetwarzać te dane w celu personalizowania treści i reklam, a także udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania ruchu internetowego.

  • Przechowywanie i/lub uzyskiwanie dostępu do informacji na Twoim urządzeniu

    Pliki cookie, identyfikatory urządzeń lub inne informacje na Twoim urządzeniu mogą być przechowywane lub udostępniane w celach wskazanych powyżej.

  • Spersonalizowane reklamy i treści, pomiary reklam i treści, statystyki odbiorców i rozwój produktów

    Reklamy i treści mogą być personalizowane na podstawie profilu. Można też dodać więcej danych, aby lepiej spersonalizować te reklamy i treści. Skuteczność reklam i treści może również być zmierzona. Można także uzyskać wgląd w odbiorców, którzy widzieli dane reklamy i treści. Takie dane mogą być wykorzystywane, aby rozwijać lub usprawniać wrażenia użytkowników, systemy i oprogramowanie.

Klikając „Zgadzam się”, zezwalasz na użycie wskazanych plików cookie, identyfikatorów urządzeń, sygnałów nawigacyjnych sieci web lub innych podobnych technologii. Ustawienia te można zmienić w przeglądarce na danym urządzeniu.

W niektórych przypadkach polegać można na zasadzie uzasadnionych interesów, a nie udzielonej zgodzie. Możesz przeczytać więcej na ten temat w naszej Polityce Prywatności i Warunkach dot. Plików Cookie.