Kotlina Danakilska – najbardziej ekstremalne miejsce na Ziemi
Jest to najcieplejsze miejsce na Ziemi.
Naukowcy doszli do wniosku, że najbardziej ekstremalne miejsce na ziemi - Kotlina Danakilska. Warunki życia można porównać z pozaziemskimi.
Zespół naukowców z Hiszpanii przystąpił do badania kotliny Danakilskije. Obecnie ekosystem kotliny jest mało znany.
Przeczytaj także
![Lodowiec Perito Moreno [FOTO]](https://cdn.meteoprog.net/thumbnails/newsweather/cropr_120x80/big_49059.jpg?1578731220)
W kotlinie Danakilskije istnieje co najmniej 3 ekstremalne ekosystemy, wskaźniki temperatury wahają się od 42ºC do 30ºC. Powietrze jest nasycone chlorem, który może „spalić” płuca. Organizmy, mogące przetrwać w takich warunkach są unikalne.
Foto: Mikluha Maklai
Zobacz koniecznie: Wideo: erupcja wulkanu Erta Ale w Etiopii
Pośrodku kotliny znajduje się Pustynia Danakilska. Jest ona rozległym obszarem o średnicy 500 kilometrów. Głównym elementem jej krajobrazu są pola zastygłej, czarnej lawy. Jest to najcieplejsze miejsce na Ziemi. Najwyższe średnie temperatury roczne, wynoszące prawie 35°C. Nigdy nie zanotowano tu temperatury poniżej 23°C, a temperatury w okolicach 50°C nie są rzadkością.
Zobacz koniecznie: Nieziemskie krajobrazy wulkanu Dallol
Kotlina Danakilska – depresja położona w północnej Etiopii, południowo-wschodniej Erytrei i zachodnim Dżibuti. Jej najniższy punkt, Asal, położony jest 153 m poniżej poziomu morza. Kotlina powstała na styku trzech płyt tektonicznych.
Foto: Tanguy de Saint-Cyr
Malownicze gorące źródło. Autor zdjęcia: Wuthrich Didier
Ogromne słone jezioro Karum (czyli Assal) położone w północnej części pustyni Danakilskiej, 115 m poniżej poziomu morza. Foto: Rweisswald