Top 10 najlepszych uczelni w Polsce

Top 10 najlepszych uczelni w Polsce © Getty Images

Przedstawiamy najlepsze uczelnie w Polsce


1. Uniwersytet Warszawski

Największy w Polsce Uniwersytet Warszawski po raz kolejny stał się liderem rankingu. Liczba nauczycieli przekracza 7 tysięcy, 50 tysięcy osób studiuje na 21 kierunkach oraz 100 kursach przygotowawczych uczelni. Uniwersytet Warszawski to alma mater trzech prezydentów i sześciu ministrów Polski (a także jednego premiera Izraela i prezydenta Mali) oraz pięciu laureatów Nagrody Nobla, w tym klasyka polskiej literatury, Henryka Sienkiewicza.

Przeczytaj także

Uniwersytet został założony przez Stanisława Kostkę Potockiego i Stanisława Staszica – filantropów oraz członków loży masońskiej. W 1816 roku oni zwrócili się do rosyjskiego cesarza Aleksandra I, pod mocą którego znajdowały się ziemie Polski Wschodniej i Środkowej, z prośbą o nadanie Warszawie szkoły wyższej.

Uniwersytet, zajęcia w którym były prowadzone w języku polskim, rozwijał się z sukcesem, dopóki nie został zamknięty w 1831 roku – takim sposobem Petersburg ukarał kochającą wolność szlachtę za Powstanie listopadowe. W 1870 roku językiem nauczania studentów w uczelni stał się język rosyjski.

Podczas Pierwszej wojny światowej część nauczycieli i uczniów zostało ewakuowano do Rostowa nad Donem, a pozostałym niemiecki gubernator Warszawy Hans von Bezeler pozwoł kontynuować naukę w języku polskim. Podczas Drugiej wojny światowej niemcy zamknęli wszystkie uniwersytety na okupowanym terenie, ale około 300 profesorów Uniwersytetu Warszawskiego nadal prowadziło zajęcia ze studentami.

Po 1989 roku Uniwersytet Warszawski zdecydował pogłębić współpracę międzynarodową oraz rozwijać kierunki przyrodnicze i techniczne. Dzisiaj jest on najlepszym miejscem do studiowania nauk politycznych, stosunków międzynarodowych i informatyki.

Symbolem nowego okresu stała się zbudowana w 1999 roku biblioteka uniwersytecka, która jest uważana za jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Warszawy.

2. Uniwersytet Jagielloński (Kraków)

Jak Kraków walczy z Warszawą o tytuł stolicy intelektualnej Polski, tak samo i Uniwersytety Jagielloński i Warszawski zmagają się o pozycję lidera w rankingach.

Uczelnia w Krakowie powstała w 1364 roku. Jest to jeden najstarszych uniwersytetów w Polsce i na całym świecie. Środki pieniężne na utworzenie pierwszej szkoły wyższej w kraju przekazał w połowie XIV wieku król Kazimierz Wielki, ale decydującym impulsem do jej rozwoju było wsparcie finansowe królowej Jadwigi Andegaweńskiej. W 1399 roku Królowa uzyskała od Papieża przywileje dla Akademii Krakowskiej i przekazała jej swoją własność.

Otwarcie Akademii Krakowskiej uczyniło edukację bardziej dostępną: przed tym polska szlachta musiała wyjeżdżać na studia za granicę - na uniwersytety we Włoszech, Niemczech, Francji, a czasami nawet Wielkiej Brytanii. Po rozkwicie w XV i XVI wieku uczelnia przeżywała nie najlepszych swoich czasów: wojny i podział Polski osłabiły jej pozycję. Niezbędne reformy rozpoczęto dopiero w XVIII-XIX wieku.

Wśród studentów i absolwentów uniwersytetu są światowe gwiazdy: astronom Mikołaj Kopernik, antropolog Bronisław Malinowski, pisarz literatury science fiction Stanisław Lem, papież Jan Paweł II. Nawiasem mówiąc, obecny Prezydent Polski Andrzej Duda też jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dzisiaj ta słynna uczelnia jest wiodącą w kraju w dziedzinie prawa, chemii i farmaceutyki.

3. Politechnika Warszawska

W 2015 roku najlepszy uniwersytet techniczny Polski obchodził swoje stulecie. Według wyników badań przeprowadzonych przez fundację «Perspektywa», pracodawców najbardziej interesują absolwenci uczelni. Politechnika ma reputację jako kuźni najbardziej profesjonalnych inżynierów, programistów i analityków danych.

Studenci tego uniwersytetu biorą udział w tworzeniu łazików marsjańskich, opracowują projekty kolonizacji Marsa, wymyślają energooszczędne samochody i eko-domy. Aby być na bieżąco, uniwersytet stale otwiera nowe kierunki. W tym roku Politechnika ogłosiła, że od październiku istnieje możliwość rozpoczęcia szkolenia specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.

4. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica (Kraków)

Następna uczelnia w rankingu również przygotowuje «techników». Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza (powstała w 1919 roku) jest jednym z flagowych projektów międzywojennej Polski, którego celem było szkolenie inżynierów dla Górnośląskiego Zagłębienia Węglowego.

Dzisiaj Akademia szkoli nie tylko przyszłych geologów i materiałoznawców, ale także ekonomistów i menedżerów. Absolwentami tego uniwersytetu są 10 polskich milionerów.

5. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (Poznań)

Główny uniwersytet Województwa Wielkopolskiego ,założony w pierwszym roku niepodległości Polski w 1919 roku, spoczątku był ośrodkiem studiów germanistycznych w Polsce, nie jest to zaskakujące - w końcu region był wcześniej częścią Prus. Dziś uważa się, że najlepsza filologia niemiecka znajduje się właśnie w Poznaniu, a nie w Warszawie.

Oprócz języków niemieckiego i angielskiego na uniwersytecie im. Adama Mickiewicza można uczyć się też języka szwedzkiego, koreańskiego, chińskiego i japońskiego. W ubiegłym roku 27 kandydatów walczyło o miejsce w niektórych specjalizacjach filologicznych.

6-7. Politechnika Wrocławska i Politechnika Gdańska

Te Politechniki zostały załozone na początku ХХ wieku przez profesorów niemieckich. Później dużą rolę w rozwoju uniwersytetów odegrali ich koledzy z Politechniki Lwówskiej, którzy opuścili miasto po tym, jak ono znalazło się w granicach ZSRR w 1945 roku.

Dzisiaj wśród uniwersytetów Polski Politechnika Wrocławska otrzymuje najwięcej patentów na nowe wynalazki- wśród nich są ultralekki motocykl elektryczny, podwodny robot do pracy z małymi przedmiotami, aplikacja mobilna do planowania domowego budżetu. Politechnika Gdańska od 2017 roku stała się edynym uniwersytetem w Polsce, który przyjmuje studentów na kierunki «technologie kosmiczne » i «technologie satelitarne » oraz spółpracuje z diałami badawczymi korporacji IBM i Airbus.

8-10. Uniwersytet Wrocławski, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Łódzka

Dziesiątkę zamykają uniwersytety, które dostały jednakową ilość punktów od specjalistów «Perspektywy». Uniwersytet Wrocławski jest następcą Niemieckiej Akademii Przyrodników Leopoldina i Uniwersytetu Lwowskiego Jana Kazimierza, który przeprowadził się do Śląska po Drugiej wojnie światowej. Z przedwojenną uczelnia były zwiazane 10 laureatów Nagrody Nobla: pięć fizyków, trzy chemiki , lekarz i pisarz. Dzisiaj uniwersytet rozwija techniczne i humanitarne bloki. We Wroclawiu jest mozliwość uzyskać dyplom filologii rosyjskiej i ukraińskiej.

Gdański Uniwersytet Medyczny i Politechnika Łódzka zostały założone w 1945 roku. Uczelnia w Łodzi stała się pierwszą w Polsce, która w 2008 roku otworzyła uniwersytet dla małych eksperymentatorów. Ściśle współpracuje on również z lokalną Wolną Strefą Ekonomiczną i inkubatorami przedsiębiorczości.

Średnia ocena to 4,1/5 na podstawie 40 recenzji

Pogoda w Polsce

+21°
Olsztyn
Poznań
+19°
Łódź
+22°
Lublin
+20°
Gorzów Wielkopolski
+21°
Warszawa
Kraków
+19°
Wrocław
+19°
Opole
+18°
Rzeszów
+21°
Białystok
+15°
Gdańsk
+18°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+19°
Szczecin
+17°
Bydgoszcz

Wideo

Prognoza w innych regionach

Warszawa
+21°
Kraków
+18°
Łódź
+19°
Wrocław
+19°
Poznań
+20°
Gdańsk
+15°
Szczecin
+19°
Bydgoszcz
+20°
Lublin
+22°
Katowice
+19°
Białystok
+21°
Częstochowa
+19°
Gdynia
+15°
Sosnowiec
+18°
Radom
+19°
Kielce
+18°
Toruń
+21°
Gliwice
+19°
Rzeszów
+18°
Zabrze
+19°
Wszystkie miasta