Kalendarz księdzycowy ogrodnika i rolnika na czerwiec 2020

Kalendarz księdzycowy ogrodnika i rolnika na czerwiec 2020

Kalendarz ogrodnika i rolnika na pierwszy miesiąc lata


Czerwcowe prace w ogrodzie

Początek czerwca jest korzystnym okresem do sadzenia do gruntu sadzonek pomidorów, ogórków, kapusty, cukinii, arbuzów i melonów. Zaplanuj datę sadzenia zgodnie z kalendarzem księdzycowym na czerwiec. Warto zapewnić roślinom tymczsowe okrycie agrowłókniną, ponieważ do połowy czerwca nadal możliwe są mrozy.

Przeczytaj także

Możesz także kontynuować podwiązkę ogórków i łodyg pomidorów oraz papryki na kratach w szklarniach. Co dziesięć dni karm rośliny w szklarni obornikiem rozcieńczonym w wodzie. Połącz nawożenie z podlewaniem.

Nie zapomnij regularnie usuwać młode pasierbki pojawiające się na pomidorach.

Na poczatku czerwca przed sadzeniem ziemniaków należy zaorać ziemię. Taka metoda rozłuźni glebę, zabezpieczy korzeniom dostęp do powietrza i zredukuje chwasty. Po wzejściu sadzonek ziemniaków o wysokości około 10-15 cm należy przeprowadzić hilling ziemniaków. Pod koniec czerwca lepiej ten zabieg powtórzyć.

Na działcę z rosnącą marchewką, burakami, cebulą, rzodkiewką i innymi uprawami usuwaj chwasty i rozrzedzaj sadzonki, pozostawiając silniejsze i bardziej rozwinięte rośliny. Regularnie podlewaj rośliny cieplą wodą. Lepiej to robić rano lub wieczorem, unikając południowego upału.

W połowie czerwca, od 10 do 20 czerwca ponownie wysiej nasiona ogórków. Potem w środku lata kilka tych młodych roślin posadź w szklarni. Zabezpieczą one zbiór warzyw aż do pierwszych przymrozków.

W drugiej połowie miesiąca na miejsce tulipanów można ponownie zasiać koperek, sałatę, endywię, kolendrę, rukolę i chińską kapustę.

Przy uprawie czosnku zimowego wskazane jest ścinanie pędów kwiatostanowych zaraz po ich pojawieniu się. Wtedy rosliny nie będą marnować składników odżywczych, a skierują całą swoja energię na tworzenie główek czosnku.

Czerwcowe prace w sadzie

W czerwcu należy kontynuować formowanie koron jabłoń, przycinanie pędów oraz wyginanie pionowo rosnących gałęzi, aby przyspieszyć ich owocowanie.

Musisz przystapić do rozmnażania czarnej i czerwonej porzeczki oraz agrestu przez sadzonki zielne.

Także korzystne jest opryskiwanie młodej jabłoni i agrestu preparatem Vectra przeciw mączniaka prawdziwego.

Na końcach gałezi drzew i krzewów często pojawiają się mszyce. Stosuje się przeciw nie

mocznik (3 łyzki stołowe na 10 litrów wody).

W czerwcu dojrzewają pierwsze owoce wiciokzewu i truskawek.

Na plantacjach truskawki musza być ściółkowane słomą albo skoszoną i suszoną trawą. Nie zapomnij usunąć wszystkie niepotrzebne wąsy z krzewów truskawki.

Trawniki i czerwcu też potrzebuja twojej uwagi. Oprócz regularnego koszenia rosnącej trawy, niezbędne jest podlewanie w suchą pogodę, a także naworzenie, które zapewni gestą, jasną i soczysta trawę.

Czerwcowe prace przy tworzeniu kwietnika

Trzeba przeprowadzić ciecie forsycji, która przekwitła wiosną, a następnie przyciąć wiechy lilaka; przeprowadzić cięcie formujące krzewuszki i żylistka . Po tych zabiegach pielęgnacyjnych rośliny uzyskają schludny, zadbany wygląd. Przycinanie spowoduje wzrost nowych pędów, które będą bujnie kwitły w przyszłym roku.

W połowie czerwca możesz przystapić do rozmnazania róż, hirtensji, jaśminowca, tawuły przez sadzonkowanie, a także rozmnożyć powójniki poprzez odkłady, aby uzyskać nowy materiał do sadzenia.

W drugiej połowie czerwca posiej nasiona bratka, który zakwitnie następnej wiosny. W tym samym czasie możesz siać inne dwuletnie rośliny, które zakwitną w ciągu roku: stokrotkę, niezapominajkę, naparstnicę purpurową, gożdzika brodatego, malwę rożową, dzwonka. Sprawdź prawidłowy czas siewu zgodnie z kalendarzem księżycowym ogrodnika i rolnika na czerwiec.

Po tym jak liście żółkną i zaczynają zanikać, małe rośliny cebulowe kwitnące wczesną wiosną (przebisniegi, krokusy,szafirki) należy wykopać. Wykopać należy także cebule tulipanów, hiacyntów i szachownicy cesarskiej. Zwykle dzieje się to w drugiej połowie czerwca. Narcyzy są wykopywane i dzielone w celu przesadzenia cebul raz na 3-5 lat. Cebule podzielonych narcyzów, w przeciwieństwie do wszystkich innych cebul, należy natychmiast posadzić w kwietniku. Nie można ich przechowywać, ponieważ mogą one zaschnąć. Wszystkie pozostałe wykopane cebulki są przetwarzane w słabym roztworze nadmanganianu potasu, a następnie układane do przechowywania w suchym, wentylowanym pomieszczeniu do czasu sadzenia.

W czerwcu zielarze zaczynają zbierać zioła lecznicze: kwiaty lipy i rumianku, glistnilka, dziurawca zwyczajnego, liście pokrzywy i babki oraz inne rośliny.

Średnia ocena to 4,2/5 na podstawie 6 recenzji

Pogoda w Polsce

+18°
Olsztyn
Poznań
+19°
Łódź
+20°
Lublin
+21°
Gorzów Wielkopolski
+22°
Warszawa
Kraków
+20°
Wrocław
+20°
Opole
+24°
Rzeszów
+21°
Białystok
+19°
Gdańsk
+20°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+20°
Szczecin
+20°
Bydgoszcz

Wideo

Prognoza w innych regionach

Warszawa
+22°
Kraków
+20°
Łódź
+19°
Wrocław
+20°
Poznań
+20°
Gdańsk
+19°
Szczecin
+18°
Bydgoszcz
+20°
Lublin
+20°
Katowice
+19°
Białystok
+21°
Częstochowa
+19°
Gdynia
+19°
Sosnowiec
+19°
Radom
+20°
Kielce
+20°
Toruń
+20°
Gliwice
+19°
Rzeszów
+24°
Zabrze
+19°
Wszystkie miasta