Mikołajki 2019
6 grudnia – Świętego Mikołaja
6 grudnia – święto ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry (Mikołaj Cudotwórca). Do XIX wieku był to w Polsce dzień wolny od pracy.
Święto jest bardzo radosne dla najmłodszych, jako swoisty wstęp do okresu bożonarodzeniowego. Od średniowiecza w wigilię tego dnia święty Mikołaj (ojciec lub wujek) przynosił dzieciom prezenty.
Przeczytaj także

Tradycje i zwyczaje
Zwyczaj dawania prezentów wywodzi się ze średniowiecznych legend o życiu świętego Mikołaja.
W średniowieczu świętego Mikołaja uważano za patrona dzieci. W XVI wieku na wyspach brytyjskich pojawił się rytuał wynoszenie tego dnia dyrektora ze szkoły i przejmowania władzy przez uczniów.
Zbliżone do współczesnych zwyczaje mikołajkowe są udokumentowane od XV wieku. Święty Mikołaj pełnił w nich rolę osoby przynoszącej prezenty 6 grudnia. Jego atrybutami były siwa broda, pastorał, mitra oraz długa, czerwona szata biskupia.
Wieczorem 5 grudnia Święty obdarowywał orzechami, ciastkami, owocami czy słodyczami dobrze zachowujące się dzieci. Niegrzeczne uderzał pastorałem.
Zobacz koniecznie: Przysłowia mikołajkowe
Gdy nie pojawiał się osobiście, dzieci starały się przekazać, że czekają na prezenty, na różne sposoby.
- Z Holandii zachowały się zapisy o wystawianiu butów przy kominku.
- W Czechach dzieci wieszały skarpety na ramach okiennych, a w Austrii kładły buty na parapecie.
- W Polsce, nocą z 5 na 6 grudnia, podkłada się dzieciom prezenty pod poduszkę, w buciku lub umieszcza się je w dużej skarpecie.