Bezpieczna podróż, czyli jaka?

Walizki niemal spakowane, mapy przygotowane, plan podróży napisany. Wydaje się, że jesteś gotowy do wyjazdu – ale czy zadbałeś o kwestie zdrowia i bezpieczeństwa? Jeśli masz jeszcze trochę czasu, zastanów się, co jeszcze możesz zrobić, by zapewnić pełną ochronę sobie i swoim bliskim.


Zdecyduj się na komfortowe podróżowanie

Przed wyborem ubezpieczenia turystycznego sprawdź koniecznie, czego dotyczy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych stworzyło listę [1] istotnych kwestii, z którą warto się zapoznać i do niej się zastosować podczas poszukiwania polisy. Już na początku podkreślona została waga kwoty ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków. Powinna wynosić min. 100-200 tys. zł, by w razie czego pokryła np. transport medyczny do Polski czy skomplikowany zabieg medyczny. Przy wyborze zwróć też uwagę, czy ubezpieczyciel zobowiązuje się pokryć koszty odwołania imprezy przed wyjazdem lub wcześniejszego powrotu, czy anulowania pierwszego noclegu w hotelu. Niektóre towarzystwa, jak UNIQA, gwarantują zwrot poniesionych przez Ciebie kosztów usługi turystycznej (wykupionej wycieczki z biura podróży czy biletów na samolot), jeśli z ważnych powodów nie będziesz mógł z niej skorzystać.

Uwzględniając zawarte na stronie MSZ wskazówki, postaraj się znaleźć idealną dla siebie ofertę ubezpieczenia turystycznego. Dzięki takiemu świadczeniu znacznie zwiększysz swoją ochronę i zapewnisz sobie komfort psychiczny.

Zapoznaj się z lokalnymi zwyczajami i prawem

W poradniku MSWiA [2] na temat podróżowania za granicę również znajdziesz wiele cennych wskazówek, które pomogą Ci zadbać o bezpieczeństwo. Poniżej krótko opiszemy kilka najważniejszych zaleceń.

Przed wyjazdem przeczytaj przewodnik po kraju, do którego się wybierasz. Zwróć szczególną uwagę na temat panujących tam zwyczajów i prawa. Jeśli np. w danym państwie panuje absolutny zakaz odkrywania niektórych partii ciała, postaraj się do niego dostosować. Zwykle osoby, które przebywają w kurortach i na terenach przyhotelowych są mniej restrykcyjnie traktowane przez lokalną ludność. Jednak wciąż postaraj się okazać szacunek mieszkającej tam społeczności, nie naruszając jej praw.

Dbaj o bezpieczeństwo osobiste

W trakcie podróży pozostań czujny. Wykaż szczególną ostrożność w zatłoczonych środkach komunikacji publicznej – to idealne warunki dla lokalnych złodziejaszków. Postaraj się unikać ciemnych uliczek, przechodzenia przez prywatne posiadłości i źle oświetlone skróty (parki, skwery itp.). Nie daj nabrać się kanciarzom, którzy nagabują turystów, rzekomo sprzedając lokalną walutę taniej niż w kantorach. To szczególnie niebezpieczne, gdy nie wiesz, jak wyglądają miejscowe banknoty czy monety.

Podróżowanie to niezwykła przygoda, którą wspomina się latami. Zadbaj o to, by nic nie zakłóciło Ci spokoju w trakcie wyjazdu, a jeśli już coś się wydarzy – bądź na to gotowy. Wybierz właściwe ubezpieczenie turystyczne, poczytaj o lokalnej kulturze i zwiększ swoją czujność na miejscu, a z pewnością poradzisz sobie w każdej sytuacji.

Bibliografia:

[1] Źródło: https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/informacje_dla_podrozujacych/ubezpieczenie/
[2] Źródło: https://www.mswia.gov.pl/pl/bezpieczenstwo/poradnik-bezpieczna-po

Średnia ocena to 4,1/5 na podstawie 86 recenzji
Horoskop dla wszystkich znaków zodiaku
Czytaj więcej

Pogoda w Polsce

+11°
Olsztyn
Poznań
+11°
Łódź
+8°
Lublin
+12°
Gorzów Wielkopolski
+11°
Warszawa
Kraków
+11°
Wrocław
+11°
Opole
+10°
Rzeszów
+8°
Białystok
+11°
Gdańsk
+10°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+13°
Szczecin
+14°
Bydgoszcz

Wideo