Być jak specjalista od górskich szlaków

Podczas górskich wędrówek na szlaku spotyka się różnych ludzi: pary, grupy znajomych, samotników, rodziny z dziećmi. Są też tacy turyści, którzy wyróżniają się spośród reszty: sprawnie pokonują trasę, są ubrani w profesjonalną odzież, mają na twarzy wypisaną miłość do gór. Co zrobić, aby stać się takimi, jak oni? Prawdziwymi, górskimi twardzielami? Na pewno należy podejść do swojej wyprawy odpowiedzialnie i zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo. Góry to taka przestrzeń, na której pogoda bardzo szybko ulega zmianom, a i podłoże jest wymagające. Wyprawy w górskie szlaki nie są spacerami - trzeba iść pod górę, wspinać się, uważnie patrzeć pod nogi. Jednak nie oznacza to, że góry nie są dla wszystkich. Są, ale trzeba zawsze pamiętać o paru zasadach.


Goście przyrody

Góry to parki przyrody, rezerwaty, czyli turyści są na szlakach tylko gośćmi mieszkających tam zwierząt. Należy więc zachowywać się odpowiednio. Nie wolno być głośnym oraz zostawiać po sobie śmieci. Trzeba trzymać się szlaku, ponieważ poza nim jesteśmy zdani tylko na siebie. Jeśli okażemy górom szacunek, to samo dostaniemy w zamian. Założenie na siebie ubrań takich samych, jak na spacer po osiedlu jest bardzo nieodpowiedzialne. W górach pogoda zmienia się w przeciągu kilku chwil - rano świeciło słońce, a już za parę godzin może padać deszcz. Im lepiej dobierzemy swój strój do okoliczności, tym sprawniej pokonamy szlak. Pierwszy krok, jaki powinien zrobić każdy mężczyzna, który chce się upodobnić do nieustraszonych, górskich turystów, to wybór butów. Nie dla wszystkich jednak taki oczywisty.

Buty trekkingowe - jedyne mile widziane na szlaku

Są mężczyźni, którzy uważają, że wędrówki po górskich szlakach najlepiej pokonuje się w sportowym obuwiu. Nic bardziej mylnego. Adidasy nie są w stanie stabilnie utrzymać naszej stopy na różnym podłożu, ponieważ ich przeznaczenie jest całkiem inne. Dlatego zostawmy je do miejskich spacerów, a w góry wybierzmy profesjonalne buty. Jeśli planujemy wycieczkę latem, lepsze będą buty niskie. Jeśli zimą - wysokie. Pora roku również decyduje o tym, jakie wnętrze butów powinno nas interesować. Zimowe buty trekkingowe muszą być ocieplane, ponieważ stopy bardzo szybko ulegają odmrożeniom. Latem but powinien być przewiewny, czyli szukamy oddychających materiałów. Oprócz tego, trzeba spojrzeć na podeszwę, czy jest gruba i wystarczająco elastyczna. Górskie szlaki to podłoże kamieniste, śliskie, z licznymi wzniesieniami. Nasze buty muszą odpowiednio dostosowywać się do trasy, aby stopa zawsze była dobrze postawiona. Dzięki temu nie wrócimy do domu ze skręconą kostką. Dobrze również mieć w plecaku plastry na otarcia, chociaż profesjonalne buty trekkingowe męskie posiadają wewnątrz specjalne stabilizatory, które chronią przed powstawaniem ran.

Buty dla twardziela nie tylko w górach

Przeczytaj także

Buty trekkingowe dla mężczyzn nie są przeznaczone jedynie do pokonywania górskich szlaków. Idealnie sprawdzą się np. podczas wypraw survivalowych. Można w nich chodzić nawet w mieście. To buty, które mają za zadanie przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo naszym stopom oraz całemu ciału. Niedobre buty źle wpływają na całą naszą postawę, więc należy zainwestować w profesjonalne modele. To obuwie na parę sezonów, więc można z niego korzystać przez cały rok. Na pewno nikt, kto wybierze się w nich na górskie szlaki, nie będzie żałował swojej decyzji. Wygodnie pokona trasę i dotrze do celu oraz będzie prezentował się jak doświadczony turysta, który zna góry i warunki w nich panujące.

Jeśli chcesz sprawdzić najlepsze buty trekkingowe dla mężczyzn oraz resztę górskiego wyposażenia, poznaj ofertę sklepu internetowego e-horyzont.pl.

Średnia ocena to 5/5 na podstawie 44 recenzji
Horoskop dla wszystkich znaków zodiaku
Czytaj więcej

Pogoda w Polsce

+20°
Olsztyn
Poznań
+22°
Łódź
+22°
Lublin
+21°
Gorzów Wielkopolski
+23°
Warszawa
Kraków
+23°
Wrocław
+23°
Opole
+22°
Rzeszów
+22°
Białystok
+18°
Gdańsk
+23°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+20°
Szczecin
+16°
Bydgoszcz

Wideo