Obudź w sobie podróżnika! 6 książek, które zainspirują Cię do wyruszenia w drogę

Właśnie skończyły się wakacje i wielkimi krokami zbliża się szara i deszczowa jesień. W długie i chłodne wieczory tęsknimy zwykle za wakacyjnymi podróżami, zapachem przygody i letnim szaleństwem. Wy też? W takim razie to właśnie dla Was przygotowaliśmy to zestawienie! Oto lista najbardziej inspirujących książek podróżniczych, które mogą zachęcić do opuszczenia domu nawet w deszczowy weekend!


Nasze zestawienie przygotowaliśmy we współpracy ze sklepem internetowym merlin.pl, w którego szerokiej ofercie znajdują się zarówno literackie nowości, bestsellery i tytuły książkowe z każdego gatunku, jak i wydawnictwa filmowe i muzyczne oraz zabawki, gry i perfumy. Mamy nadzieję, że lista okaże się inspirująca i zachęci Was do podróżowania. Nie tylko latem!

"Jak podróżować za darmo", czyli poradnik na temat podróżowania (prawie) bez portfela
Książka Władysława Labudy to bez wątpienia numer jeden na naszej liście, a być może także i na półce każdego podróżnika. Bardzo inspirująca i niezwykle motywująca zachęca nie tylko do wyruszenia w podróż sensu stricto, ale przede wszystkim do pogoni za własnymi marzeniami. Usuwa ze słownika takie pojęcia jak "niemożliwe" i "nie da rady" i wzbudza ogromną chęć poznania świata. Dokładnie taką, jaką autor poczuł kilka lat wcześniej, gdy porzucił swoje dotychczasowe, bardzo poukładane życie i wyruszył w podróż wokół globu. Wielką wyprawę przez 5 kontynentów, która zajęła mu dokładnie 974 dni i podczas której nie wydał ani grosza na noclegi. Władysław Labuda napisał dziennik z drogi, który stał się jednocześnie poradnikiem mogącym zachęcić do spakowania plecaka i opuszczenia swojego mieszkania zupełnie bez planu, pieniędzy i celu. Bo w końcu o podróż i marzenia chodzi tutaj przede wszystkim.
"Pora na Europę. Tanie podróżowanie", czyli wycieczki po kontynencie na każdą kieszeń
Co prawda Jakub Porada nie zachęca do porzucenia pracy i przytulnego mieszkania na rzecz życia prawdziwego globtrotera, ale pokazuje, że niezłą przygodę można przeżyć także w weekend. I to bardzo, bardzo blisko domu. Poradnik "Pora na Europę", za którego powstanie odpowiedzialne jest wydawnictwo Burda NG Polska, to przepis na krótkie, albo bardzo udane wycieczki po Starym Kontynencie. Porada, jako zapalony podróżnik z krwi i kości, wciąga nas w swój świat, w którym każde odwiedzane miejsce można poznać przede wszystkim poprzez ludzi oraz nieznane z innych tytułów wąskie uliczki i zakamarki. Dodatkowo bezbłędnie proponuje najciekawsze kierunki, wygodne połączenia i tanie bazy noclegowe, by krótka podróż do Barcelony, Rzymu czy choćby Sztokholmu kosztowała jak najmniej, będąc jednocześnie wielką i pasjonującą przygodą. Świetny plan na to, by nie zmarnować żadnego weekendu w roku!
"Polska na weekend" - 52 trasy na każdy weekend od Pascal
To propozycja dla tych, którzy zanim ruszą w wielki świat, chcą poznać jak najlepiej wszystkie najpiękniejsze miejsca w Polsce. Pascal proponuje 52 trasy - dokładnie po jednej na każdy weekend w roku, by zwiedzić najważniejsze punkty na mapie naszego kraju. Ulubiony tytuł polskich podróżników w zupełnie nowej odsłonie zawiera nie tylko starannie zaplanowane szlaki, ale także wszelkie przydatne dla turystów informacje takie, jak adresy kawiarni, barów i miejsc noclegowych czy te na temat interesujących imprez regionalnych. To również świetny przepis na udany weekend z najmłodszymi lub dla tych, którzy kochają wypoczywać aktywnie - w przewodniku Pascal’a znalazły się bowiem najciekawsze parki rozrywki i miejsca zabaw dla dzieci oraz trasy uwzględniające różne formy aktywności, w tym zarówno rowery, jak i wspinaczkę czy choćby spływy kajakowe. Idealna propozycja dla tych, którzy mają ochotę poznać uroczą Polskę i poznać swoje, zanim zaczną chwalić cudze.
"Poziomki 2016/2017" - małe co nieco dla tych, którzy miejsca poznają od kuchni
Znów Polska, ale tym razem od kuchni. "Poziomki2016/2017. Gdzie najlepiej zjeść i wyspać się w Polsce" to propozycja od Magdy Gessler - bez wątpienia jednej z najpopularniejszych mistrzyń gotowania i kreatorek smaku, która już po raz trzeci nagradza najlepszych restauratorów i hotelarzy w kraju. To przewodnik dla tych, którzy podczas podróży - choćby byłby to tylko krótki, weekendowy wypad lub wyjazd służbowy - lubią dobrze zjeść i wygodnie się wyspać. Pełna porad nawigacja po najlepszych restauracjach, punktach gastronomicznych i bazie noclegowej stworzona specjalnie dla singli, zakochanych, grup przyjaciół i rodzin z dziećmi. Gwarancja wyboru bez pomyłki, by było smacznie, wygodnie i... tanio.
"Atlas wysp odległych" - poetycki atlas na podróżników-marzycieli
Nie jest to z pewnością poradnik podróżny, ani przewodnik, który przyda się w planowaniu bliskich i odległych tras. Ale jest to książka niezwykle marzycielska i romantyczna, której choć próżno szukać obok typowo podróżniczych tytułów, może stać się inspiracją, by po nie sięgnąć. "Atlas wysp odległych" Judith Schalansky to wysmakowany album, który łączy literaturę ze starannie opracowanymi mapami, by zabrać czytelnika w niezwykłą podróż po nieznanych i tajemniczych lądach. Autorka, na podstawie relacji historycznych, tworzy portrety 50 wysp rozsianych po oceanach, które niezwykle mocno oddziałują na wyobraźnię i mogą stać się początkiem wielkiej przygody. Olga Tokarczuk uważa, że "atlas należy traktować jak tom poetycki" i nic dziwnego, bowiem całostronicowe mapy zestawione z pasjonującą treścią sprawiają, że to książka magiczna, fascynująca i bez wątpienia motywująca.
"Swoją drogą", czyli trzy naprawdę niezwykłe podróże
To książka o ludziach, którzy jak wskazuje tytuł, zdecydowali się, by podążać swoją drogą. Tytuł o trzech niezwykłych podróżach, których celem było spełnienie marzeń, ale które już od samego początku stały się wyprawami po zupełnie inne, nowe życie. Trzydziestolatek pracujący w korporacji, który poszukuje spokoju w afrykańskiej dżungli, młoda dziewczyna, która w świecie Islamu mierzy się ze swoim lękiem i dojrzały mężczyzna, który rusza tam, gdzie chciał wyruszyć już dawno, dawno temu. Michniewicz zabiera ich w podróż, o której decyzję podjęli pod wpływem chwili. Impulsu, który zmusił ich do działania. Iskry, która drzemie w nas wszystkich, a ten tytuł może stać się jej zapalnikiem.

Choć wrzesień sprawia, że powoli zapominamy o wakacyjnych wojażach, mamy nadzieję, że nasze zestawienie będzie dla Was inspirujące i zachęci do kilku podróży w ciągu roku. Do krótkich wycieczek weekendowych, a może, kto wie, także i do wielkich wypraw na drugi koniec świata, gdzie czeka wielka przygoda i spełnienie najskrytszych marzeń. W końcu wystarczy tylko zabrać plecak i zamknąć drzwi!

Średnia ocena to 4,1/5 na podstawie 7 recenzji
Horoskop dla wszystkich znaków zodiaku
Czytaj więcej

Pogoda w Polsce

+9°
Olsztyn
Poznań
+8°
Łódź
+6°
Lublin
+10°
Gorzów Wielkopolski
+9°
Warszawa
Kraków
+9°
Wrocław
+9°
Opole
+9°
Rzeszów
+6°
Białystok
+9°
Gdańsk
+8°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+10°
Szczecin
+12°
Bydgoszcz

Wideo