Katastrofalna susza w Kalifornii
Lasom iglastym w Kalifornii grozi wyginięcie.
Na skutek suszy nastąpiła niespotykana dotychczas ekspansja korników na miejscowe lasy iglaste. Według naukowców z NASA, sytuacja jest na tyle poważna, że wiele z nich może wkrótce zniknąć całkowicie lub zostanie znacznie uszczuplone, jeśli klimat na południu USA nie wróci do normy w ciągu najbliższych lat.
Przeczytaj także
Jednym z najbardziej niespodziewanych i niebezpiecznych skutków zmian klimatu i wzrostu temperatury na naszej planecie było to, jak globalne ocieplenie wpływa na zachowanie i aktywność owadów. Klasycznym tego przykładem jest to, co stało się w ostatnich latach z lasami iglastymi na północy Ameryki Północnej.
W tych lasach od wieków żyją korniki - Dendroctonus ponderosae, które w normalnych okolicznościach odgrywają rolę pielęgniarek lasów, ponieważ niszczą one słabe i chore drzewa. Jednak w ostatnich latach ich populacja wzrosła nadmiernie z powodu łagodnych zim i suchych miesięcy letnich, w wyniku czego owady zaczęły niszczyć również zdrowe części lasu.
Zobacz koniecznie: Kryzys wodny w Indiach
Proces ten postępuje w zastraszającym tempie na co widać na najnowszych zdjęciach satelitarnych. Zaobserwowano to na północy kontynentu i w lasach iglastych na południu, w Kalifornii.
Źródło - ZNZ