Przesilenie letnie 2019
Kiedy najdłuższy dzień i najkrótsza noc w 2019 roku?
Przesilenie letnie 2019, zarówno w Polsce, jak i na całej kuli ziemskiej, datowane jest na piątek, 21 czerwca, o godz. 17.54. Astronomiczne lato rozpoczyna się wraz z przesileniem letnim.
Przesilenie czerwcowe na półkuli północnej - moment maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca, gdy biegun północny jest bliżej Słońca niż południowy.
Przeczytaj także
Słońce w tym dniu góruje w zenicie na szerokości zwrotnika Raka. Na półkuli południowej przesilenie letnie ma miejsce w momencie, gdy na półkuli północnej występuje przesilenie zimowe, czyli 21-22 grudnia.
W momencie przesilenia letniego cała strefa podbiegunowa jest oświetlona Słońcem i panuje dzień polarny. W strefie podbiegunowej drugiej półkuli w tym czasie panuje noc polarna. W obszarze między kołem podbiegunowym pierwszej półkuli a równikiem jest to najdłuższy dzień w roku (dłuższy im większa szerokość geograficzna), na półkuli drugiej jest to najkrótszy dzień roku.
Zobacz też: Noc Kupały
Przesilenie letnie 2019: tradycja ludowa
Wierzono, że najkrótsza noc w roku to czas niezwykły, kiedy odwrócony zostaje codzienny porządek, a pozaziemskie moce są szczególnie aktywne. Pierwotnie Słowianie obchodzili Noc Kupały – święto wody, ognia, płodności i urodzaju. Po wprowadzeniu chrześcijaństwa podjęto próbę zasymilowania pogańskich obrzędów – zaczęto wówczas obchodzić wigilię św. Jana zwaną potocznie Nocą Świętojańską.
Zobacz koniecznie: Galeria zdjęć: przesilenie letnie