Poznań na liście najbardziej zanieczyszczonych miast Europy

Polskie miasta mają najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej.


Z opublikowanego właśnie raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że także mieszkańcy Poznania oddychają powietrzem, które znacznie przekracza dopuszczalne normy.

Głównym źródłem niebezpiecznego smogu w stolicy Wielkopolski jest ogrzewanie naszych mieszkań węglem i drewnem. Choć władze miasta starają się obniżać poziom emisji szkodliwych pyłów m.in. przez program Kawka, daleko nam do ideału. Według raportu WHO, w Poznaniu stężenia pyłu PM2,5 jest dwa razy większe niż przewidują to normy.

Niestety na poznańskich stacjach Polanka, Chwiałkowskiego i Dąbrowskiego w ciągu roku notuje się blisko 60 dni z przekroczoną normą. Nie najlepiej jest także ze stężeniem pyłu PM10. Rocznie w Poznaniu norma średniego rocznego stężenia pyłu zalecana przez WHO przekraczana jest aż o siedem jednostek.

PM10 to niebezpieczny dla zdrowia pył. W jego skład wchodzą między innymi chlorki, siarczany i drobinki sadzy. Substancje te zagrażają przede wszystkim zdrowiu astmatyków i osób, które mają dolegliwości związane z układem oddechowym. W grupie ponad 150 miast polskich ujętych w raporcie WHO, najgorzej wypad Żywiec. W czołówce jest także Kraków, Zabrze i Katowice.

Źródło - Fakt.pl

Średnia ocena to 4,8/5 na podstawie 6 recenzji
Horoskop dla wszystkich znaków zodiaku
Czytaj więcej

Pogoda w Polsce

+14°
Olsztyn
Poznań
+16°
Łódź
+16°
Lublin
+17°
Gorzów Wielkopolski
+17°
Warszawa
Kraków
+17°
Wrocław
+17°
Opole
+15°
Rzeszów
+16°
Białystok
+14°
Gdańsk
+15°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+16°
Szczecin
+14°
Bydgoszcz

Wideo