Boże Ciało w Trójmieście

Zamknięte sklepy, zmiany w komunikacji, objazdy i procesje na ulicach – to wszystko czeka mieszkańców Trójmiasta w związku z nadchodzącym świętem Bożego Ciała 2016.


Boże Ciało 2016 to dla większości początek kolejnego długiego weekendu w tym roku. Niestety, wiążą się z nim również pewne utrudnienia. Jednym z nich będą zmiany w rozkładach jazdy.

Dodatkowo tego dnia w Gdańsku wyłączony z ruchu będzie jeden tor tramwajowy relacji Opera - Centrum, a kursujące nim tramwaje zostaną skierowane na objazd przez ul. Jana z Kolna. Z kolei gdyński przewoźnik informuje o następujących zmianach:

Przeczytaj także

-trolejbusowa linia zabytkowa 326 będzie funkcjonować począwszy od kursów o godz. 12:10 z Grabówka i 12:50 z Orłowa;

-nie zostaną wykonane kursy linii 287 o godz. 11:25 z Osiedla Mickiewicza i 11:45 z Kamiennego Potoku. Jednocześnie ZTM Gdynia zamieścił na swojej stronie szczegółowy komunikat o spodziewanych utrudnieniach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w związku z procesjami Bożego Ciała. W piątek komunikacja wróci do standardowych rozkładów.

Zobacz koniecznie: Boże ciało 2016

Z komplikacjami należy się również liczyć w związku z zaplanowanymi na święto Bożego Ciała procesjami. Najwcześniej uroczystości kościelne rozpocznie Sopot. O godzinie 9:00 wierni zbiorą się pod pierwszym ołtarzem, czyli pod kościołem św. Michała przy ulicy 3 Maja, i stamtąd wyruszą w kierunku drugiego ołtarza przy kościele Gwiazda Morza. W następnej kolejności procesja odwiedzi trzeci ołtarz pod kościołem św. Jerzego, gdzie zostanie odprawione nabożeństwo. Po mszy św. wierni, przechodząc przez ul. Boh. Monte Cassino udadzą się do ostatniego ołtarza przy kościele świętego Jerzego Boboli, przy ul. Powstańców Warszawy.

W Gdańsku procesja wyruszy tradycyjnie sprzed Bazyliki Mariackiej, gdzie o godz. 10:00 odprawiona zostanie msza św. pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abpa Sławoja Leszka Głódzia. Po niej procesja przejdzie przez Długi Targ w kierunku Ratusza, gdzie będzie się znajdował pierwszy ołtarz. Następny umieszczono przy Izbie Rzemieślniczej na ul. Piwnej. Kolejne zlokalizowano przy kościele św. Mikołaja, przy ul. Świętojańskiej i w rejonie Bazyliki św. Brygidy, przy ul. Profesorskiej.

W Gdyni uroczystości również rozpoczną się o godzinie 10. Ich początek przewidziano przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy ul. Armii Krajowej, gdzie będzie się znajdował pierwszy ołtarz. Potem procesja przejdzie na plac Kaszubski, na którym umieszczono drugi ołtarz. Trzeci ołtarz będzie zlokalizowany przy kolegiacie NMP. Tam odprawiona zostanie msza św., po której wierni przyjdą przed Urząd Miasta na ul. Piłsudskiego. Ostatni ołtarz umieszczony będzie przy pomniku Trzech Krzyży.

Policja apeluje do kierowców o spokojne oczekiwanie na przejście procesji, co nie powinno zająć więcej niż 15-20 min. Taka sytuacja zdarza się tylko raz w roku, więc liczymy na wyrozumiałość właścicieli czterech kółek.

A czego spodziewać się mogą osoby, które zrobienie zakupów zaplanowały na ostatnią chwilę? W święto Bożego Ciała większość obiektów handlowych będzie zamknięta. W małych osiedlowych sklepach za ladą mogą stanąć jedynie ich właściciele. Stacje benzynowe czynne będą przez cały długi weekend. Natomiast wszystkie urzędy, instytucje państwowe oraz banki tradycyjnie będą nieczynne. Wyjątkiem będzie Urząd Pocztowy przy ul. Długiej 23/28. Pilne urzędowe sprawy oraz zakupy radzimy załatwić jeszcze w środę.

W piątek 27 maja urzędy administracji centralnej (Urząd Wojewódzki, urzędy skarbowe) będą również nieczynne (za sobotę 4 czerwca). Otwarte będą natomiast Urząd Miejski oraz Marszałkowski. W sobotę 28 maja czynny będzie również Zespół Obsługi Mieszkańców nr 1 przy ul. Partyzantów 74, gdzie można będzie załatwić sprawy związane z: działalnością gospodarczą, dowodem osobistym, meldunkiem, rejestracją pojazdu, prawem jazdy, czy złożeniem korespondencji.

Ale utrudnienia to nie wszystko. Na ten długi weekend przygotowano bowiem mnóstwo atrakcji związanych z trzydniowymi obchodami Święta Miasta w Gdańsku. Rodzinny Bieg Gdańszczan, historyczna parada, pokaz zabytkowych samochodów, koncerty i wiele innych - to darmowe atrakcje, które czekają na chętnych w dniach 27-29 maja.

Źródło - Fakt.pl

Średnia ocena to 4,2/5 na podstawie 26 recenzji

Pogoda w Polsce

+21°
Olsztyn
Poznań
+21°
Łódź
+20°
Lublin
+22°
Gorzów Wielkopolski
+22°
Warszawa
Kraków
+23°
Wrocław
+23°
Opole
+21°
Rzeszów
+21°
Białystok
+21°
Gdańsk
+21°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+21°
Szczecin
+20°
Bydgoszcz

Wideo

Prognoza w innych regionach

Warszawa
+22°
Kraków
+22°
Łódź
+21°
Wrocław
+23°
Poznań
+22°
Gdańsk
+21°
Szczecin
+21°
Bydgoszcz
+21°
Lublin
+20°
Katowice
+23°
Białystok
+21°
Częstochowa
+22°
Gdynia
+20°
Sosnowiec
+23°
Radom
+21°
Kielce
+21°
Toruń
+21°
Gliwice
+23°
Rzeszów
+21°
Zabrze
+23°
Wszystkie miasta