Europejski Dzień Parków

24 maja w Europie obchodzony jest Dzień Parków Narodowych.


Polecamy waszej uwadze najpiękniejsze Parki Narodowe Europy:

1. Park Narodowy Peak District w Anglii, znajduje się w południowej części Gór Pennińskich, w północnej części hrabstwa Derbyshire. Powierzchnia parku wynosi 1404 km². Park został utworzony w 1951 roku i jest pierwszym parkiem narodowym, który powstał w Wielkiej Brytanii.

2. Park Narodowy Göreme w Kapadocji – muzeum 350 wykutych w skale kościołów bizantyjskich. Dolinę Göreme odkrył dopiero w 1907 roku francuski duchowny Guillaume de Jerphanion. W dolinie znalazł blisko 350 kościołów wykutych w skale tufowej. Kościoły w Göreme zdobione są freskami, najstarsze pochodzą z IX wieku.

3. Najstarszy i największy Park Narodowy Wysokie Taury w Austrii, obejmujący większą część grupy górskiej Wysokie Taury. Obejmuje ponad 1800 km².

4. Park Narodowy Écrins - największy z dziesięciu parków narodowych we Francji. Leży w południowo-wschodniej części kraju, w Alpach Delfinackich. Powierzchnia Parku wynosi 918 km², powierzchnia jego strefy ochronnej - 1780 km².

5. Park Narodowy Oulanka położony jest na granicy Laponii we wschodniej części Finlandii. Obecnie Oulanka ark zajmuje obszar 270 km². Przez Park przebiega słynny fiński pieszy Szlak Niedźwiedzia oraz tzw. mały szlak niedźwiedzia.

6. Park Narodowy Dolomiti Bellunesi – park narodowy na północy Włoch w regionie Wenecja Euganejska w prowincji Belluno. Park zajmuje powierzchnię około 310 km².Dolomiti Bellunesi leży w południowo-wschodniej części Alp. Na terenie parku znajdują się dwa sztuczne jeziora Mis i La Stua w Val Canzoi.

7. Triglavski Park Narodowy położony na północnym zachodzie Słowenii w Aplach Julijskich. Jest to jedyny park narodowy Słowenii. Najwyższym szczytem jest Triglav (2864 m n.p.m.) położony w samym środku parku, jest jednocześnie symbolem Słowenii.

8. Park Narodowy Pirenejów położony w południowej Francji, w Pirenejach, przy granicy z Hiszpanią, gdzie sąsiaduje z parkiem narodowym Ordesa. Został założony w 1967 roku. Powierzchnia 477 km².

9. Park Narodowy Ordesa y Monte Perdido - drugi najstarszy park narodowy w Hiszpanii. Powstał w 1918 roku i znajduje się w paśmie górskim Pirenejów na północy Aragonii, w gminie Sobrarbe. Od 1997 roku Park wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zobacz koniecznie: Park Mueang Born: Tajlandia w miniatiurze

10. Park Narodowy Jezior Plitwickich – park narodowy w Chorwacji, położony w środkowej części kraju ok. 140 kilometrów od Zagrzebia niedaleko wschodniej granicy z Bośnią i Hercegowiną; założony w 1949 roku. Jego największą atrakcją jest 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami.

11. Saska Szwajcaria - określenie niemieckiej części Gór Połabskich znajdujących się po obu brzegach rzeki Łaba, na południowy wschód od Drezna. Rozpościera się między czeskim miastem przygranicznym Děčín i saksońskim miastem Pirna.

12. Park narodowy Loch Lomond w Szkocji. Największą atrakcją Parku jest jezioro Loch Lomond - najrozleglejszy zbiornik słodkowodny na lądzie stałym w Wielkiej Brytanii.

13. Szwajcarski Park Narodowy – największy rezerwat przyrody w Szwajcarii i jedyny park narodowy tego kraju. Jest najstarszym tego typu obszarem chronionym istniejącym w Alpach. Leży w kantonie Gryzonii i graniczy z powołanym w 1935 r. włoskim Parkiem Narodowym Stelvio.

14. Park Narodowy Cinque terre – fragment riwiery liguryjskiej położonej pomiędzy cyplem Mesco w okolicy Levanto a przylądkiem Montenero przy Portovenere, na którym znajduje się pięć miejscowości Monterosso, Vernazza, Riomaggiore, Corniglia i Manarola. Cinque terre razem z Portovenere i wyspami Palmaria, Tino i Tinetto w 1997 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

15. Park Narodowy Vatnajökullw Islandii, utworzony 7 czerwca 2008. Jest to największy park narodowy w Europie, zajmując 12 000 km² co stanowi 12% powierzchni Islandii. Na terenie parku, w którego skład wchodzi obecny Park Narodowy Skaftafell i Park Narodowy Jökulsárgljúfur, znajduje się słynny lodowiec Vatnajökull.

16. Park Narodowy Lasu Bawarskiego - znajduje się w południowo-wschodniej części Niemiec oraz zachodniej części Czech na terenie Lasu Bawarskiego. Został utworzony w roku 1970. Powierzchnia parku wynosi 24 217 ha. Park podzielony jest na trzy części; otwartej dla zwiedzających, w której można zobaczyć m.in. rysie, wilki i niedźwiedzie; obszar znakowanych szlaków turystycznych oraz obszar ściśle chroniony o pow. 4000 ha, niedostępny dla turystów.

17. Park Narodowy Snowdonia w Wielkiej Brytanii, położony w północno-zachodniej części Walii. Park leży na terenach hrabstw Gwynedd oraz Conwy.

Park został utworzony w 1951 roku jako trzeci park narodowy w Anglii i Walii. Park obejmuje swoim obszarem 2170 km². Rocznie park odwiedza około 6 mln turystów, co stawia Snowdonię na trzecim miejscu wśród najczęściej odwiedzanych parków narodowych Anglii i Walii.

18. Park Narodowy Durmitor w Czarnogórze obejmuje najgłębszy w Europie kanion rzeki Tary dochodzący nawet do 1300 m głębokości. W parku znajduje się endemiczna fauna i flora. Tereny te porastają gęste bory sosnowe i świerkowe a także buczyny.

Tereny parku Durmitor zostały w 1980 roku wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego.

19. Park Narodowy Sarek w Szwecji, położony na terenie gminy Jokkmokk w regionie Norrbotten. Został utworzony 24 maja 1909, w celu ochrony alpejskiego krajobrazu północnej części Gór Skandynawskich. Jest najstarszym parkiem narodowym w Europie.

Średnia ocena to 4,8/5 na podstawie 85 recenzji
Horoskop dla wszystkich znaków zodiaku
Czytaj więcej

Pogoda w Polsce

+2°
Olsztyn
Poznań
+3°
Łódź
+4°
Lublin
+5°
Gorzów Wielkopolski
+4°
Warszawa
Kraków
+5°
Wrocław
+5°
Opole
+5°
Rzeszów
+3°
Białystok
+4°
Gdańsk
+4°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+2°
Szczecin
+3°
Bydgoszcz

Wideo