Imieniny dziś: 11 maja

Kalendarz imienin kwiecień 2018: dowiedz się, kto dzisiaj obchodzi imieniny.


Dzisiaj,11 maja imieniny obchodzą: Franciszek, Ignacy, Miranda, Albert,, Benedykt, Berta, Filip, Maksym, Stella, Tadeusz, Zuzanna

Pochodzenie i znaczenie imienia Franciszek:

Przeczytaj także

Franciszek to imię pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słowa frank (wolny, wolno urodzony) i oznacza człowieka wolnego, z plemienia Franków. Pierwszy raz imię to nosił św. Franciszkowi z Asyżu.

Zobacz koniecznie: Kalendarz imienin: maj 2018

Patron

Franciszek z Asyżu (ur. 1181 w Asyżu, zm. 3 października 1226 w Porcjunkuli) – włoski duchowny katolicki, diakon, założyciel zakonu franciszkanów, a pośrednio także klarysek i tercjarzy, misjonarz, mistyk średniowieczny, stygmatyk, święty Kościoła katolickiego, uważany za prekursora ekologii.

Franciszek jest patronem:Włoch, Asyżu, Bazylei, mariawitów, aktorów, niewidomych, pokoju, robotników, tapicerów, ubogich, więźniów, kupców, zwierząt, harcerzy, ornitologów i hodowców ptactwa domowego.

W 1979 roku Jan Paweł II ogłosił św. Franciszka patronem ekologów i ekologii. W 1981 roku w Krakowie franciszkanie założyli Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu – REFA, który prowadzi wiele działań edukacyjnych i proekologicznych.

Średnia ocena to 4,8/5 na podstawie 86 recenzji
Horoskop dla wszystkich znaków zodiaku
Czytaj więcej

Pogoda w Polsce

+10°
Olsztyn
Poznań
+12°
Łódź
+11°
Lublin
+14°
Gorzów Wielkopolski
+12°
Warszawa
Kraków
+13°
Wrocław
+13°
Opole
+12°
Rzeszów
+11°
Białystok
+11°
Gdańsk
+11°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+12°
Szczecin
+11°
Bydgoszcz

Wideo