Wielki Piątek 2019

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego,upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.


Wielki Piątek (19.04.19) jest jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa.

Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. W tym dniu używa się czerwonych szat liturgicznych symbolizujących miłość zwyciężającą na krzyżu. W tym dniu nie używa się instrumentów muzycznych, ani dzwonków. Nie ma także pieśni na wejście.

Jest to dzień postu ścisłego.

Zobacz koniecznie: Przysłowia pogodowe - Wielki Piątek

Wielki Piątek: Historia

Pierwsze liturgiczne obchody Wielkiego Piątku odnotować można w starożytnej Jerozolimie. Wierni gromadzili się przed wschodem słońca przed kolumną biczowania, a później przy grobie, by adorować drzewo Krzyża.

W odniesieniu do Rzymu pierwsze opisy celebracji Wielkiego Piątku pochodzą z VII w. Pierwszy typ liturgii sprawowany był przez papieża w kościele św. Jana Jerozolimskiego i obejmował odczytanie opisu Męki Pańskiej wg św. Jana, modlitwę powszechną i procesję z relikwiami krzyża. Drugi typ liturgii był sprawowany w licznych kościołach prezbiterialnych, obejmował lekturę Pisma, adorację krzyża i komunię św., konsekrowaną wcześniej. Ten typ liturgii upowszechnił się w średniowieczu w całej Europie.

W późniejszych wiekach upowszechniło się przenoszenie Najświętszego Sakramentu do grobu Pańskiego. W XIX wieku na terenach dawnej Rzeczypospolitej groby Pańskie w kościołach zaczęły nabierać także patriotycznego wymiaru.

Źródło - ekai.pl

Średnia ocena to 4,5/5 na podstawie 59 recenzji
Horoskop dla wszystkich znaków zodiaku
Czytaj więcej

Pogoda w Polsce

+11°
Olsztyn
Poznań
+10°
Łódź
+8°
Lublin
+12°
Gorzów Wielkopolski
+11°
Warszawa
Kraków
+11°
Wrocław
+11°
Opole
+11°
Rzeszów
+8°
Białystok
+11°
Gdańsk
+10°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+12°
Szczecin
+14°
Bydgoszcz

Wideo