Gdzie spędzić śnieżne, klimatyczne Święta?

Grudzień przywitał nas wyjątkowo ciepło. Już od kilku lat pogoda w okresie świątecznym odbiega od klimatycznej bożonarodzeniowej aury z lekkim mrozem, padającym i skrzypiącym pod butami śniegiem oraz białym, bajkowym krajobrazem. Może warto więc spędzić Święta czy czas okołosylwestrowy tam, gdzie zimowa aura będzie pewniejsza?


Długoterminowe prognozy pogody dla większej części Polski nie przedstawiają radosnych wieści osobom, które Święta nieodłącznie kojarzą ze śniegiem. Synoptycy przewidują, że grudniowa aura będzie raczej wczesnowiosenna (dość ciepło, słonecznie) lub jesienna (deszczowo) niż zimowa. Gdzie w takim razie udać się na czas Świąt bądź zaraz po nich, aby poczuć nieco prawdziwej zimy?

Święta po góralsku i w bajkowej scenerii

Przeczytaj także

Pogoda w Polsce na 05.06.2021
W kraju Pogoda w Polsce na 05.06.2021 4 Czerwca 2021 15:39

W Tatrach pierwszy śnieg spadł już w październiku. W drugiej połowie listopada natomiast bardzo liczne tereny przykryte były całkiem grubą warstwą białego puchu, a temperatura na Kasprowym Wierchu utrzymywała się poniżej zera (-8°C 22 listopada; źródło: http://tatromaniak.pl/aktualnosci/c/w-tatrach-zima-na-calego-zobacz-aktualne-zdjecia). Choć prognozy na grudzień nawet w przypadku Zakopanego nie zagwarantują nam opadów śniegu w samym mieście, w nieco wyższych partiach gór powinniśmy poczuć atmosferę zimy. Zwłaszcza że w miejscowościach tatrzańskich nie brakuje specjalnych ofert dla osób pragnących spędzić Święta w górach. Czekać będą na nas góralska kapela grająca kolędy, wyjątkowe menu na wieczerzę wigilijną, świąteczne dekoracje, a nawet wizyta Świętego Mikołaja (warto sprawdzić ten punkt programu w ofertach hoteli i pensjonatów, jeśli wybieramy się z dziećmi). Wiele ośrodków przygotowuje też zimowy kulig czy inne tradycyjne atrakcje, takie jak góralskie śpasy. Wśród licznych propozycji znajdziemy z pewnością coś dla siebie, zwłaszcza że pokoje można dziś rezerwować online w serwisach, które pokazują nam, w których ośrodkach dostępne są wolne miejsca. Wyszukiwarki internetowe będą bardzo pomocne także w zorganizowaniu transportu. Jak mówi Naren Shaam - założyciel znanej wyszukiwarki podróży: warto poszukać serwisu, który grupuje różne dostępne środki transportu w jednym miejscu. Dzięki temu nie musimy tracić czasu na odwiedzanie stron poszczególnych przewoźników. Przykładowo w wyszukiwarkę GoEuro wpisujemy podstawowe dane, jak nazwa miejscowości, z której wyjeżdżamy, oraz punktu docelowego, data wyjazdu i liczba pasażerów, a system wyszukuje połączenia.

„GoEuro, znane obecnie jako Omio, to platforma umożliwiająca wyszukiwanie połączeń kolejowych, autobusowych i lotniczych oraz zakup biletów. Omio oferuje bilety elektroniczne na podróże w kilku spośród 36 krajów w Europie, planując rozwój na rynku światowym. Dzięki współpracy z ponad 800 przewoźnikami Omio zmienia sposób zakupu biletów na prostszy i łatwiejszy.”

Kraina miodowych opłatków

Nie mniej atrakcyjne mogą się okazać też Tatry po stronie słowackiej. Nasz południowy sąsiad to kraj w dużej mierze górzysty. Warto połączyć pobyt świąteczny z wyjazdem narciarskim w Tatry Wysokie (np. Tatrzańska Łomnica, Poprad). Liczne hotele uraczą nas wyjątkową kolacją wigilijną z przysmakami kuchni słowackiej, upominkami czy wystrzałową zabawą sylwestrową. Tylko tam podzielimy się z najbliższą rodziną opłatkiem z… miodem i orzechami bądź z czosnkiem! Miód symbolizuje tu życzenia szczęścia i miłości na cały nadchodzący rok, natomiast czosnek – zdrowia. Z pewnością skosztujemy również wigilijnej kapustnicy, czyli zupy z kiszonej kapusty z grzybami – oczywiście postnej, bezmięsnej. Być może natrafimy też na zupę z suszonych jabłek czy zupę grochowo-soczewicową. Na deser koniecznie poszukajmy opiekańców – wigilijnych ciasteczek z makiem, twarogiem lub dżemem.

Warto pamiętać, że słowackie Tatry słyną także z wód termalnych – połączymy więc bajkowy, zimowy wyjazd ze zdrowym relaksem w krytym basenie z wodą z gorących źródeł.

A może Alpy?

Wyjazd w nieco dalsze rejony Europy – np. do Austrii czy Szwajcarii – również nie jest problemem. Z pomocą internetu: zarezerwujemy hotel (na przykład przy pomocy strony booking.com), zaczerpniemy informacji na temat szlaków narciarskich oraz miejscowych atrakcji, a także znajdziemy dogodny środek transportu. Warto tu skorzystać z wyszukiwarki, która działa na podobnej zasadzie jak serwisy wyszukujące tanie loty – z tą różnicą, że pokazuje nam także np. rozkłady międzynarodowych linii autokarowych. W ten sposób szybko i łatwo porównamy ceny przejazdów oraz przelotów. A warto, gdyż Alpy zagwarantują nam grubą warstwę białego puchu i bajkowe krajobrazy, współtworzące przecież atmosferę Świąt. To propozycja zarówno dla tych, którzy chcieliby połączyć wyjazd świąteczny z białym szaleństwem, jak i dla miłośników pieszych wycieczek górskich i dzikiej przyrody (w Alpach szansa ujrzenia dzikich zwierząt, takich jak np. kozica, jest większa niż w polskich górach!). Ale to również sposób na spędzenie niezwykłych, klimatycznych Świąt czy Sylwestra. Tradycyjne serowe fondue przy kominku, fińska sauna, klimatyczne wieczorne wycieczki czy zwiedzanie igloo (w Adelboden) to jedne z atrakcji czekających na osoby odwiedzające zimą Szwajcarię. Alpy austriackie zachwycą nas z kolei malowniczymi miasteczkami (np. Hallstatt) czy zabytkowymi miastami, które w czasie Świąt są szczególnie pięknie udekorowane. A w górach śniegu z pewnością będzie pod dostatkiem!

Średnia ocena to 4,8/5 na podstawie 27 recenzji

Pogoda w Polsce

+16°
Olsztyn
Poznań
+17°
Łódź
+18°
Lublin
+16°
Gorzów Wielkopolski
+18°
Warszawa
Kraków
+19°
Wrocław
+16°
Opole
+18°
Rzeszów
+18°
Białystok
+16°
Gdańsk
+17°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+16°
Szczecin
+15°
Bydgoszcz

Wideo

Prognoza w innych regionach

Warszawa
+18°
Kraków
+17°
Łódź
+17°
Wrocław
+19°
Poznań
+17°
Gdańsk
+16°
Szczecin
+15°
Bydgoszcz
+17°
Lublin
+18°
Katowice
+17°
Białystok
+18°
Częstochowa
+16°
Gdynia
+16°
Sosnowiec
+17°
Radom
+18°
Kielce
+17°
Toruń
+17°
Gliwice
+17°
Rzeszów
+18°
Zabrze
+17°
Wszystkie miasta