Pogoda na Teneryfie – czym może zaskoczyć

Kontynent w miniaturze – tak w przewodnikach nazywana jest największa z Wysp Kanaryjskich. Dlaczego? To zasługa dwóch stref klimatycznych na tak niewielkim obszarze, a także zróżnicowanego krajobrazu. Klimat Teneryfy, zwłaszcza ten dosłowny, może spłatać turystom figla – dlatego warto zapoznać się z jego urokami jeszcze przed wyjazdem.


Skąd ten klimat?

Wyspa geograficznie należy do Afryki, a stosunkowo niewielka odległość od ciepłego kontynentu wpływa także na temperatury w tej części archipelagu. Bliskość Sahary mogłaby zwiastować upały, jednak otaczający Wyspy Kanaryjskie ocean stabilizuje temperatury, ogrzewając powietrze w zimie i chłodząc w lecie. Ciekawym zjawiskiem jest podział na dwie strefy klimatyczne, mimo małej powierzchni wyspy. Ten fakt Teneryfa zawdzięcza położeniu pasma górskiego w środku lądu.

Źródło: http://www.teneryfa24.pl/teneryfa_strefy_klimatyczne.html

Północ

Decydując się na urlop w tej części wyspy, np. w kurorcie Puerto de La Cruz, trzeba się liczyć z nieco niższymi temperaturami niż na południu wyspy. W ramach rekompensaty ta strona Teneryfy ma do zaoferowania cały wachlarz tropikalnej przyrody. Częściej można też tu trafić na deszcz – aż 73% opadów rejestrowanych na Teneryfie spada właśnie w tym rejonie.

Południe

Południowa część wyspy to raj dla turystów lubiących słońce. Ten rejon Teneryfy jest cieplejszy, bardziej nasłoneczniony, jest tu więcej plaż, ale mniej bujnej roślinności. Czemu południe zawdzięcza korzystniejszy klimat? Centralnie położony łańcuch gór stanowi barierę dla chmur i dreszczów, gwarantując niemal cały czas czyste niebo.To doskonałe miejsce na kąpiele słoneczne, ponieważ niebo jest tu rzadziej zachmurzone niż w innych częściach wyspy. Podczas plażowania warto pamiętać o odpowiednim filtrze i ograniczonym czasie przebywania na słońcu. Promieniena Teneryfie padają pod kątem ok. dwukrotnie większym niż w Polsce!

Miasteczka takie jak Los Cristianos czy Playa de las Américas są odwiedzane przez wczasowiczów cały rok. Jeśli planujesz urlop jeszcze w lipcu, przejrzyj oferty last minute na Teneryfie dostępne pod adresem http://r.pl/hiszpania/teneryfa.

Teide – na szczycie wulkanu

Park Narodowy Teide, którego centrum stanowi masyw wulkaniczny o wysokości 3718 m n. p. m. to flagowa atrakcja turystyczna Wysp Kanaryjskich. Mało kto wie, że to najczęściej odwiedzany park narodowy w Europie i drugi na Świecie. Swoją oryginalność ten teren zawdzięcza unikalnym formom krajobrazu, fauny i flory. Wszystko za sprawą ekstremalnych warunków klimatycznych – zmian poziomu wilgoci, ciągłego nasłonecznienia i dużych różnic temperatur.

Na wycieczkę do Teide trzeba zabrać ze sobą coś ciepłego do ubrania i wygodne buty. Wysokogórski klimat (Teide jest najwyższym europejskim szczytem poza Alpami) daje się we znaki. W zależności od pory roku wulkan może być ośnieżony, więc planując wyjazd kolejką i spacery po szczycie, należy się zaopatrzyć w odpowiednie obuwie.

Góry Anaga – tam gdzie diabeł mówi dobranoc

Masyw, podobnie jak Teide charakteryzuje się odmiennym klimatem, fauną i florą. Wysoka wilgotność powietrza sprawiła, że tutejsza roślinność przypomina bardziej lasy skandynawskie niż przyrodę wyspiarską. Góry Anaga to geologicznie najstarszy obszar Teneryfy, położony na jej północnym wschodzie. Planując wędrówkę w tej dzikiej części wyspy, należy uzbroić się w cierpliwość i czekać na odpowiednią pogodę. Nawet w niższych partiach gór można natknąć się na zachmurzenie. Trzeba być gotowym także na gwałtowne opady i silny wiatr. Warto jednak podjąć wyzwanie, bo ta oddalona od kurortów kraina dostarcza niezapomnianych doznań.

Calima – wyspa w chmurze

Calima (czyt. kalima) to zjawisko, na które lepiej nie trafić podczas wakacji na Teneryfie. Przypomina burzę piaskową i jest efektem wiejącego znad Sahary sirocco. Drobiny piasku i pył unoszą się wtedy w powietrzu, a ich duża gęstość powoduje, że stan może trwać nawet kilka dni. Zjawisku towarzyszą też wysokie temperatury. Podczas calimy można zaobserwować w oddali linię piasku nad wzgórzami.

Średnia ocena to 4,9/5 na podstawie 34 recenzji
Horoskop dla wszystkich znaków zodiaku
Czytaj więcej

Pogoda w Polsce

+16°
Olsztyn
Poznań
+19°
Łódź
+21°
Lublin
+18°
Gorzów Wielkopolski
+20°
Warszawa
Kraków
+20°
Wrocław
+20°
Opole
+19°
Rzeszów
+20°
Białystok
+14°
Gdańsk
+19°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+17°
Szczecin
+14°
Bydgoszcz

Wideo