Powłoka ozonowa jest w coraz lepszym stanie

Wiele lat temu naukowcy bili na alarm, ostrzegając przed uwalnianiem się szkodliwych gazów powodujących powstawanie dziury w powłoce ozonowej. Nowe modele klimatyczne obrazują, jak źle mogła wyglądać sytuacja, gdyby nie podjęto odpowiednich kroków.


Podpisanie przez ponad 160 państw Protokołu Montrealskiego, którego celem było podjęcie wspólnych działań w celu ochrony powłoki ozonowej poprzez rezygnację ze stosowania szkodliwych gazów, przynosi pozytywne efekty. Okazuje się, że dzięki niemu powłoka ochraniająca Ziemię jest w dużo lepszej kondycji.

– Nasze badania potwierdzają znaczenie Protokołu Montrealskiego i pokazują realne korzyści, które dzięki niemu odnosimy – powiedział główny autor badań profesor Martyn Chipperfield z Uniwersytetu w Leeds w Wielkiej Brytanii. – Najgorszy moment już jest za nami – dodał.

Do sprawdzenia, w jakim stanie byłaby teraz warstwa ozonowa, gdyby porozumienie w jej sprawie nie zostało zawarte, naukowcy wykorzystali trójwymiarowy komputerowy model chemiczny atmosfery. Natomiast powodem, dla którego profesor Chipperfield w ogóle podjął się badań, była niezwykle ostra arktyczna zima na przełomie roku 2010 i 2011. Wywołała ona duże straty w ozonosferze. Nowy model udowadnia, że mogły być one znacznie większe.

– Na ubytek ozonu w regionach polarnych mają wpływ warunki meteorologiczne. Zwłaszcza temperatura na wysokości około 20 kilometrów. Kiedy jest bardzo niska, powoduje większe straty – powiedział profesor. – Poprzednie modele nie były w stanie przewidzieć tak ekstremalnych wydarzeń – dodał.

Naukowcy sugerują, że ilość ozonu nad Antarktydą zmniejszyłaby się o dodatkowe 40 procent przed 2013 rokiem, powodując jego ubytek także w pozostałych częściach globu. Gdyby nie Protokół Montrealski kolejne braki ciągłości w warstwie byłyby na porządku dziennym. Na szczęście w ciągu ostatnich lat porozumienie zostało, dzięki prowadzonym badaniom, wielokrotnie wzmocnione poprzez dodawanie kolejnych pozycji do listy zakazanych gazów.

W tej chwili, według naukowców, najważniejsze jest monitorowanie sytuacji, aby jak najszybciej przeciwdziałać wszystkim potencjalnym zagrożeniom ozonosfery.

Źródło - losyziemi.pl

Powiązane wiadomości
Średnia ocena to 4,3/5 na podstawie 6 recenzji

Pogoda w Polsce

+4°
Olsztyn
Poznań
+4°
Łódź
+2°
Lublin
+6°
Gorzów Wielkopolski
+4°
Warszawa
Kraków
+4°
Wrocław
+4°
Opole
+2°
Rzeszów
+2°
Białystok
+6°
Gdańsk
+2°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+4°
Szczecin
+5°
Bydgoszcz

Wideo

Prognoza w innych regionach

Warszawa
+4°
Kraków
+2°
Łódź
+4°
Wrocław
+4°
Poznań
+5°
Gdańsk
+6°
Szczecin
+5°
Bydgoszcz
+5°
Lublin
+2°
Katowice
+3°
Białystok
+2°
Gdynia
+6°
Sosnowiec
+3°
Radom
+3°
Kielce
+2°
Toruń
+5°
Gliwice
+4°
Rzeszów
+2°
Zabrze
+4°
Wszystkie miasta