Rozpoczął się sezon na obłoki srebrzyste [WIDEO]

Rozpoczął się sezon na obłoki srebrzyste 2015. Pierwsze jaśniejące w mroku chmury pojawiły się 19 maja.


Statek kosmiczny NASA AIM zaobserwował niebieską świecącą plamę, dryfującą przez Koło podbiegunowe, co oznacza początek sezonu na obłoki srebrzyste 2015. „Pierwsze obłoki pojawiły się 19 maja – wcześniej niż zwykle” – poinformowała Kora Rendall członek grupy naukowej AIM na Uniwersytecie w Kolorado. Obłoki znajdują się na 90° długości geograficznej. Zdjęcie zostało zrobione przy pomocy CIPS AIM:

Obłoki srebrzyste – polarne chmury mezosferyczne. Najczęściej obserwowane są w pasie pomiędzy 50° i 70° (północnej i południowej szerokości geograficznej). Obłoki srebrzyste są najwyższymi chmurami obserwowanymi z Ziemi, znajdują się w mezosferze około 75–85 km ponad powierzchnią ziemi.

Obłoki srebrzyste są najczęściej obserwowane późną wiosną i latem. Na półkuli północnej najlepszy okres do ich obserwacji zaczyna się w połowie maja i trwa do końca sierpnia.

Obłoki srebrzyste odkrył Witold Ceraski rosyjski astronom polskiego pochodzenia 13 czerwca 1885 roku, dwa lata po wybuchu wulkanu Krakatau, z którym je początkowo wiązano. Jednak z biegiem czasu, obserwacje obłoków srebrzystych nie stawały się rzadsze, ale coraz częstsze.

Zobacz też: Miasta w chmurach [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku

Średnia ocena to 4,8/5 na podstawie 77 recenzji
Horoskop dla wszystkich znaków zodiaku
Czytaj więcej

Pogoda w Polsce

+18°
Olsztyn
Poznań
+18°
Łódź
+15°
Lublin
+15°
Gorzów Wielkopolski
+18°
Warszawa
Kraków
+17°
Wrocław
+17°
Opole
+14°
Rzeszów
+16°
Białystok
+16°
Gdańsk
+15°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+18°
Szczecin
+14°
Bydgoszcz

Wideo