Czy warto zaadaptować strych na cele mieszkalne?

Jeżeli oglądamy film grozy to jego akcja w którejś części będzie rozgrywała się na strychu. Pewnie dlatego, że dawniej strych domu nie był zamieszkały, więc w jego wnętrzu gnieździły się nietoperze. Z kolei te latające ssaki uważane są za synonim wampirów. Trochę w tym prawdy, ale zostawmy tę sprawę właściwym naukowcom :)


Strych we współczesnym domu to pomieszczenie użytkowe i raczej w jego wnętrzu nie spotkamy nietoperza, nie mówiąc o wampirze. Strychy zostały całkowicie odarte z tajemnicy, gdy z powodu braku mieszkań zaczęto je adaptować na mieszkania. Okazało się wtedy, że to bardzo sympatyczne i atrakcyjne miejsce. Od tego czasu strychy zaczęły być wykorzystywane na pomieszczenia mieszkalne. Domy z dachami dwu spadzistymi z wykorzystaniem strychu jest bardzo popularny. Wpływ na to ma wiele czynników. Przede wszystkim na strych raczej nie dostają się gryzonie (szczury i myszy), więc można przechowywać tam zborze, tym bardziej, że strych jeżeli jest dobrze wentylowany to nasze zborze nie ulegnie zepsuciu. Na strychu można również suszyć pranie, a jeżeli w domu brakuje pomieszczeń to można tam również urządzić mieszkanie.Projekty domów z zaadoptowanym na poddasze użytkowe strychem należą do najchętniej budowanych obiektów w Polsce.

Aby posiadać strych, należy budować dom z dachem dwu lub więcej spadowym. Jeżeli nasz strych ma być użytkowany najlepiej uwzględnić to w projekcie wtedy możemy do niego zamontować schody i nie będzie problemy z dostaniem się na górę. Poza tym strop dzielący strych od zasadniczej powierzchni domu musi być mocniejszy, bo przecież musi utrzymać osoby stale tam przebywające, meble (jeżeli ma to być mieszkanie) lub ciężkie worki ze zbożem. Jeżeli cięższy strop to i fundament musi być solidniejszy. Dlatego tak ważne jest, aby przeznaczenie naszego strychu było ustalone, gdy dom jest w fazie marzeń, ewentualnie projektu. Sam dach oczywiście zaczniemy przygotowywać gdy mury sięgną stropu. Najpierw należy wybrać odpowiednie drewno na więźbę. Następnie przygotowujemy szkielet konstrukcji. Łączymy ze sobą krokwie, wzmacniamy jętkami (wiele zależy od projektu. Dach ocieplamy i zabezpieczamy przed wilgocią i pokrywamy dachówką.

Przeczytaj także

Jeżeli strych będzie mieszkaniem to należy zamontować w nim jedno lub więcej okien oraz zabezpieczyć więźbę przed działaniem pary wodnej. Okna nie powinny kolidować z konstrukcją więźby, więc najlepiej montować małe okienka w dachu lub większe w powstałym w wyniku rozpięcia połaci dachu trójkącie. Sufit w wewnętrznej części strychu można wykończyć płytą gipsową.

W domu jednorodzinnym, na poddaszu niezbędny jest przynajmniej jeden przewód kominowy, a jeżeli będzie tam łazienka to potrzebne będą dwa kominy. Ważne jest również zamontowanie oświetlenia (centralnego i punktowego), a to wiąże się z doprowadzeniem energii elektrycznej, poza tym zainstalować należy wodę, odpływ kanalizacyjny i gaz jeżeli tego paliwa używamy do gotowania potraw i rur oraz kaloryferów, bowiem strych będzie trzeba ogrzać. Jak widać budując dom ze strychem przeznaczonym do zamieszkania trzeba uwzględnić wiele dodatkowych czynników, których nie musimy brać pod uwagę gdy strych będzie tylko pomieszczeniem gospodarczym. Jeżeli na strychu nie zamierzamy urządzać mieszkania, to oczywiście okna i przewody kominowe nie będą potrzebne, ale na wszelki wypadek można je oczywiście zamontować.

Jeżeli prowadzimy gospodarstwo rolne to strych może nam służyć jako magazyn zbożowy. Inne plony (ziemniaki, buraki) lepiej przechowywać w piwnicy, ale dla zboża najlepszy jest strych. Dachy spadziste, ostatnio są bardzo popularne również w miastach, a strychy wykorzystuje się jako pomieszczenia gospodarcze lub adaptuje się ja na mieszkania.

Budowa domu ze strychem użytkowym wymaga nieco więcej nakładów, ale w zamian za to możemy korzystać z większej przestrzeni użytkowej, co pozwala nam rozwiązać wiele problemów. Tylko nietoperze na tym tracą, ale to zaradne zwierzęta, na pewno znajdą sobie inne miejsce do spania. Wampirów raczej nie będziemy żałować.

Średnia ocena to 4,4/5 na podstawie 31 recenzji
Horoskop dla wszystkich znaków zodiaku
Czytaj więcej

Pogoda w Polsce

+2°
Olsztyn
Poznań
+3°
Łódź
+4°
Lublin
+5°
Gorzów Wielkopolski
+4°
Warszawa
Kraków
+5°
Wrocław
+5°
Opole
+5°
Rzeszów
+3°
Białystok
+4°
Gdańsk
+4°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+2°
Szczecin
+3°
Bydgoszcz

Wideo