Meteorologiczne tsunami uderzyło w wybrzeże Chorwacji

Chorwackie wybrzeże Adriatyku zostało wczoraj dotknięte przez niezwykły fenomen zwany meteorologicznym tsunami. W niektórych miejscowościach poziom wody podniósł się o dwa metry co spowodowało częściowe ich zalanie.


Według Darko Dragojevica z chorwackiej organizacji Crometeo, zjawisko zostało zaobserwowane między innymi w miejscowości Vela Luka. Poziom wody wzrósł tam nagle o półtora metra. Na szczęście doszło tylko do podtopienia znajdujących się wzdłuż linii brzegowej zabudowań.

Gdyby do zdarzenia tego doszło nie o 8:30 rano czasu lokalnego, tylko w nocy, straty mogłyby być znacznie większe. Na szczęście ludzie widząc co się dzieje zareagowali odpowiednio wcześnie co uchroniło ich od większych strat.

Przeczytaj także

Prognoza pogody na 25 grudnia
W kraju Prognoza pogody na 25 grudnia 24 Grudnia 2023 16:00

Zjawisko wystąpiło również w miejscowościach Stari Grad i Rijeka Dubrovačka, gdzie poziom morza podniósł się o 2 metry i trwało to przez 3 godziny.

Meteorologiczne tsunami jest dosyć rzadkim zjawiskiem, które pod wieloma względami przypomina to powstające po na skutek aktywności sejsmicznej. Takie fale pływowe tworzą się wtedy gdy dochodzi do nagłej zmiany ciśnienia nad małym obszarem. Powstają wtedy, gdy zaburzenia atmosferyczne powodują rezonans wpływający na powierzchnię morza.

Zwykle meteorologiczne tsunami mają wysokość do 20 cm, dlatego nie jest to często spotykane, aby mógł powstać tak znaczący przybór wody. W normalnych okolicznościach może dojść do wahań ciśnienia o 1 hPa, ale w sytuacjach ekstremalnych nawet 10 hPa.

W tym przypadku, według informacji crometeo.hr w ciągu dwudziestu minut doszło do wzrostu ciśnienia atmosferycznego o 4 hPa i to wystarczyło do takiej manifestacji przyrody.

Źródlo - ZNZ

Powiązane wiadomości
Średnia ocena to 4,8/5 na podstawie 64 recenzji

Pogoda w Polsce

+20°
Olsztyn
Poznań
+21°
Łódź
+23°
Lublin
+19°
Gorzów Wielkopolski
+23°
Warszawa
Kraków
+20°
Wrocław
+21°
Opole
+22°
Rzeszów
+23°
Białystok
+19°
Gdańsk
+21°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+19°
Szczecin
+17°
Bydgoszcz

Wideo

Prognoza w innych regionach

Warszawa
+23°
Kraków
+21°
Łódź
+21°
Wrocław
+20°
Poznań
+19°
Gdańsk
+19°
Szczecin
+17°
Bydgoszcz
+19°
Lublin
+23°
Katowice
+21°
Białystok
+23°
Częstochowa
+21°
Gdynia
+19°
Sosnowiec
+21°
Radom
+22°
Kielce
+21°
Toruń
+19°
Gliwice
+21°
Rzeszów
+22°
Zabrze
+21°
Wszystkie miasta