ukraine-flag UWAGA! Możesz pomóc Siłom Zbrojnym Ukrainy, dokonując przelewu ze swojej karty płatniczej za pomocą tego linku

Stare ZOO świętuje 140 urodziny!

Jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce właśnie obchodzi rocznicę powstania. Radosna okazja znalazła się jednak w cieniu walki o darmowy wstęp do wiekowego ogrodu.


Pierwsze w mieście ZOO oficjalnie powstało 24 lutego 1874 roku. – Wszystko zaczęło się jeszcze w 1871 roku od pomysłowego prezentu dla ówczesnego właściciela – tłumaczą przedstawiciele ogrodu. Z okazji 50 urodzin szef dawnej, przydworcowej restauracji otrzymał od swoich pracowników dwanaście zwierząt. Były to: baran, gęś, kaczka, kot, koza, królik, kura, małpa, niedźwiedź, paw, świnia i wiewiórka.

Zwierzęta trafiły do restauracyjnego ogródka i szybko stały się atrakcją, zwłaszcza dla dzieci. Zwierzyniec był jednak drogi w utrzymaniu, stąd też pomysł powołania 24 lutego 1874 roku Towarzystwa Akcyjnego Ogród Zoologiczny. – Obchody 140-lecia ZOO świętować będziemy w maju – zapowiadają pracownicy ogrodu. Tajemnicą pozostaje jednak to, jakie atrakcje zostaną przygotowane dla mieszkańców i turystów.

Przeczytaj także

Historyczna rocznica ogrodu zoologicznego, udostępnionego mieszkańcom jako miejski park, znalazła się jednak w cieniu innej historii. Od 1 stycznia 2014 roku wprowadzone zostały symboliczne opłaty za wstęp. Bilety za złotówkę miały odstraszyć wandali i bezdomnych. Walka o przywrócenie darmowego wstępu trwała cztery miesiące. Ostateczne wiceprezydent Mirosław Kruszyński ugiął się pod presją mieszkańców i wycofał opłaty.

Źródło - Fakt.pl

Średnia ocena to 4,5/5 na podstawie 2 recenzji

Pogoda w Polsce

+1°
Olsztyn
Poznań
+1°
Łódź
+1°
Lublin
+4°
Gorzów Wielkopolski
+1°
Warszawa
Kraków
+3°
Wrocław
+2°
Opole
+1°
Rzeszów
+1°
Białystok
+3°
Gdańsk
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+2°
Szczecin
+2°
Bydgoszcz

Wideo