Jak walczyć z wiosennym przesileniem


Zmęczenie wiosenne może trwać od kilku dni do kilku tygodni będąc dla wielu osób zagadką. W rzeczywistości taki stan jest zupełnie naturalny. Takie uczucie ma związek z niedoborami witamin C, D i E oraz mikroelementów w zimowej, ubogiej diecie - tłumaczy Dorota Bajczyk, ekspert portalu Zdronet.pl. - Ich niedobór objawia się właśnie m.in. apatią i problemami z pamięcią oraz koncentracją.

Dieta

Przeczytaj także

Pogoda w Polsce na 05.06.2021
W kraju Pogoda w Polsce na 05.06.2021 4 Czerwca 2021 15:39

Tego typu niedobór najszybciej możemy zlikwidować suplementami, ale zamiast tego lepiej sięgnąć po zbilansowaną dietę bogatą m.in. w ryby lub chude mięso, pełnoziarniste pieczywo, nabiał i nowalijki. Powinniśmy pamiętać o częstszych, a mniejszych posiłkach (optymalną ilością jest 5) i obowiązkowo – o śniadaniu. Jeśli nie jesteśmy do niego przyzwyczajeni i niechętnie rano jemy kanapkę, bądź płatki z mlekiem, warto pomyśleć choćby o jogurcie, bądź owocu.

Zamiast wielu filiżanek kawy i mocnej herbaty warto także sięgnąć po herbaty ziołowe i owocowe oraz dużą ilość wody mineralnej.

Odpoczynek

Kolejną przyczyną wiosennego zmęczenia jest zmiana funkcjonowania naszego układu odpornościowego – dodaje Dorota Bajczyk. - W zimie był on nastawiony na maksymalną obronę, teraz może trochę odpocząć. Jednak nim się do tego przystosuje - niezbędne jest zwolnienie tempa życia i dużo odpoczynku.

Choć odpoczynek w napiętym grafiku często wydaje się nam często niemożliwy, to jednak jest niezbędny. Przede wszystkim organizm w tym okresie potrzebuje wiele snu (7-8 godzin nie jest w tym okresie zbędnym luksusem), a także możliwość wyciszenia (choćby poprzez krótkie spacery, czy słuchanie muzyki relaksacyjnej).

Równie pomocne mogą się okazać śmiech (dotlenia, a także pobudza do pracy przeponę i płuca) oraz słońce. To właśnie ono pomaga osiągać szczęście – uśmiecha się Dorota Bajczyk ze Zdronet.pl – W rzeczywistości stymuluje pracę przysadki, która z kolei produkuje serotoninę, zwaną hormonem szczęścia. Dalej następuje pobudzenie układu nerwowego i krwionośnego, a my czujemy się po prostu coraz lepiej.

Osobom, które nie mają możliwości skorzystania z uroków słońca pozostaje możliwość kuracji tzw. światłem spolaryzowanym, bądź lampą fluoroscencyjną. Tego typu światło poprawia nastrój i samopoczucie, jednak działa na ludzki organizm znacznie mniej kompleksowo niż światło słoneczne, dlatego taka zamiana powinna być dyktowana raczej koniecznością niż zachcianką.

Kolory

Na koniec – niezwykle pomocne są także… kolory. Oprócz wiosennego odświeżenia szafy (chowamy grube swetry, wyciągamy cienkie bluzki/koszule, czy też sukienki), zwróćmy uwagę na kolory. Wyrzućmy stare, szare ubrania z naszej szafy, które wprowadzają nas tylko w zły nastrój – zachęca Bajczyk. W ich miejsce niech przyjdą jasne (żółte, zielone) lub intensywne (czerwone, fioletowe) kolory, które działają na nas energetycznie i pozytywnie wpływają na nasz nastrój.

Źródło - dlastudenta.pl

Średnia ocena to 4.0/5 na podstawie 87 recenzji

Pogoda w Polsce

+29°
Olsztyn
Poznań
+29°
Łódź
+27°
Lublin
+35°
Gorzów Wielkopolski
+30°
Warszawa
Kraków
+32°
Wrocław
+31°
Opole
+28°
Rzeszów
+27°
Białystok
+31°
Gdańsk
+28°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+30°
Szczecin
+31°
Bydgoszcz

Wideo

Prognoza w innych regionach

Warszawa
+30°
Kraków
+29°
Łódź
+29°
Wrocław
+32°
Poznań
+31°
Gdańsk
+31°
Szczecin
+35°
Bydgoszcz
+31°
Lublin
+27°
Katowice
+30°
Białystok
+27°
Częstochowa
+30°
Gdynia
+30°
Sosnowiec
+30°
Radom
+29°
Kielce
+28°
Toruń
+31°
Gliwice
+30°
Rzeszów
+28°
Zabrze
+30°
Wszystkie miasta