Jak upał wpływa na zdrowie i samopoczucie?

Gdy upał dopada cię na wakacjach, gdzieś nad wodą, jest szansa, że wysoka temperatura ci nie zaszkodzi i uznasz ją po prostu za wspaniałą pogodę. Inaczej znosimy upały w mieście.


Intensywne promieniowanie słoneczne i wysoka temperatura wywołują w miejskiej atmosferze takie reakcje chemiczne, że smog wręcz utrudnia oddychanie, drażni oczy i skórę. W dodatku mury kamienie nagrzewają się tak mocno, że temperatura jest tam o kilka stopni wyższa niż na otwartej przestrzeni. Jak sobie z tym wszystkim poradzić?

Jak się chronić przed oparzeniem słonecznym?

Przeczytaj także

Pogoda w Polsce na 05.06.2021
W kraju Pogoda w Polsce na 05.06.2021 4 Czerwca 2021 15:39

Gdy jest upał - warto, byś zmieniła swoje zachowanie. Nie chodzi oczywiście o jakąś rewolucję, ale o wykazanie się większą dozą rozsądku. Między godziną 10 a 16 lepiej nie planuj wytężonego wysiłku fizycznego i unikaj dłuższego przebywania na słońcu. Gdy musisz wyjść z pomieszczenia - chroń się w cieniu, noś kapelusze lub czapkę z daszkami i okulary przeciwsłoneczne, koniecznie z filtrem pochłaniającym promieniowanie UVA i UVB.

Upał: pot schładza ciało

Zbyt wysoka temperatura potrafi w dużym stopniu zakłócić pracę organizmu - wpływa negatywnie na pracę układu trawiennego, oddechowego i krążenia. Do pewnego stopnia organizm potrafi się przed nią bronić sam. Uruchamia wtedy szereg tzw. reakcji termoregulacyjnych, zapobiegających przegrzaniu. Pod wpływem ciepła rozszerzają się naczynka krwionośne, znajdujące się w skórze, co automatycznie przyspiesza krążenie krwi (tej reakcji, na szczęście rzadko, może towarzyszyć wzrost częstości skurczów serca i obniżenie ciśnienia tętniczego krwi).

Największe zasługi w obronie organizmu przed wysoką temperaturą ma pot, a konkretnie - gruczoły potowe. Rosnąca temperatura pobudza je do zwiększonej produkcji potu, który parując - schładza organizm.

W upał pij więcej niż masz ochotę

Wraz z potem, prócz ciepła, usuwasz z organizmu wodę i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania sole mineralne. Dlatego, niezależnie czy masz pragnienie czy nie, pij co najmniej 2 litry płynów dziennie, np. wody mineralnej, soków, herbatek ziołowych lub owocowych. Nie polecamy napojów zawierających kofeinę, ze względów na jej działanie moczopędne i pobudzające. Podczas upałów lepiej unikaj także alkoholu.

wiadomości pogoda na www.meteoprog.ua

Średnia ocena to 5.0/5 na podstawie 80 recenzji

Pogoda w Polsce

+11°
Olsztyn
Poznań
+12°
Łódź
+17°
Lublin
+12°
Gorzów Wielkopolski
+13°
Warszawa
Kraków
+14°
Wrocław
+16°
Opole
+17°
Rzeszów
+12°
Białystok
+13°
Gdańsk
+15°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+11°
Szczecin
+11°
Bydgoszcz

Wideo

Prognoza w innych regionach

Warszawa
+13°
Kraków
+17°
Łódź
+12°
Wrocław
+14°
Poznań
+12°
Gdańsk
+13°
Szczecin
+11°
Bydgoszcz
+11°
Lublin
+17°
Katowice
+17°
Białystok
+12°
Częstochowa
+15°
Gdynia
+13°
Sosnowiec
+17°
Radom
+15°
Kielce
+15°
Toruń
+11°
Gliwice
+17°
Rzeszów
+17°
Zabrze
+17°
Wszystkie miasta