Wpływ pogody na samopoczucie

O związkach między zmianami w środowisku atmosferycznym a samopoczuciem, zdrowiem i chorobami, 2000 lat temu wspominał Hipokrates. Pisał, że „pory roku są pozornie jednakowe, lecz różnią się znacznie zarówno same w sobie, jak i w swoich przemianach... Wraz z porami roku choroby ludzi zmieniają się”.


Obecnie meteoropatia, czyli wrażliwość na zmiany pogody nie jest postrzegana przez lekarzy jako choroba. Jednak niektóre ośrodki medyczne na świecie (we Freiburgu czy Wiedniu) opracowały i wprowadziły procedury zapobiegania dolegliwościom spowodowanym zmianami pogody. Stwierdzono, że bardzo silny wpływ na nasze samopoczucie ma promieniowanie elektromagnetyczne o bardzo niskich częstotliwościach, pojawiające się między innymi podczas burzy. Tłumaczy się to zbieżnością częstotliwości promieniowania w atmosferze z częstotliwościami bioprądów w organizmie człowieka. U osób wrażliwych wywołuje zdolności do „przewidywania” pogody na kilka dni naprzód.

Zjawiskiem pogodowym o niekorzystnym wpływie na organizm ludzki są wiatry fenowe, na przykład w naszym kraju wiatr halny. Jest on ciepły i suchy, o dużej prędkości i porywistości, powstający podczas przemieszczania się mas powietrza przez łańcuchy górskie. Pojawienie się go zawsze powoduje nagłą zmianę wielu czynników meteorologicznych, co wyzwala negatywne skutki w organizmie.Toteż pobudliwość układu wegetatywnego ludzi zdrowych zależy od frontów atmosferycznych.

Na kilka godzin przed jego nadejściem wzrasta aktywność układu przywspółczulnego, zaś aktywność układu współczulnego wzrasta po 3-5 godzinach po jego przejściu. Front ciepły powoduje osłabienie aktywności wydzielniczej tarczycy, nadejście powietrza polarnego aktywuje przysadkę.

Najwcześniej, bo już na początku XX wieku, stwierdzono jednoznaczny związek między zmianami pogody a dolegliwościami kostno-stawowymi u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów.

Ponad 70 procent osób z tym schorzeniem reaguje na spadek ciśnienia atmosferycznego zaostrzeniem dolegliwości. U 80 procent chorych dolegliwości nasilają się podczas przejścia frontów chłodnych, przy spadku temperatury oraz w czasie silnych wiatrów.

Inna grupa chorych z dolegliwościami bólowymi w obrębie kości i stawów to ludzie reagujący na niekorzystne zmiany bólami umiejscowionymi w obrębie blizn po urazach kostnych (po złamaniach kończyn) lub bólami dawno amputowanej kończyny (bóle fantomowe).

Zwrócono uwagę na zależność między powstawaniem zaostrzeń choroby wieńcowej oraz zawałów serca: zawały występują najczęściej jesienią i zimą, rzadziej wiosną, a stosunkowo rzadko – w czerwcu. Tłumaczy się to zaburzeniami mechanizmów termoregulacji oraz wzrostem lepkości krwi podczas przechodzenia chłodnych frontów atmosferycznych.

Chorzy na nadciśnienie tętnicze są najbardziej narażeni na zwyżki ciśnienia podczas przechodzenia frontów chłodnych, na spadki zaś – w ciepłych porach roku i podczas frontów ciepłych. Niże atmosferyczne sprzyjają obniżeniu się wartości ciśnienia tętniczego zarówno u chorych z nadciśnieniem, jak i u osób zdrowych.

Znany jest związek infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych, stanów zapalnych gardła, kataru i grypy z obniżoną temperaturą otoczenia.

Zachorowaniom wirusowym sprzyjają gwałtowne zmiany temperatury powietrza oraz pogoda niżowa z wilgotnym powietrzem i silnymi wiatrami. To obniża naturalną odporność organizmu, przyspiesza rozwój i szerzenie się wirusów. Chorzy z astmą oskrzelową częściej mają napady duszności wraz z nagłym napływem chłodnego powietrza. Nie obserwuje się tego przy stopniowym spadku temperatury.

Zaostrzenie choroby wrzodowej żołądka następuje późną wiosną i wczesną jesienią. Powikłania, krwawienie i perforacja wrzodów zdarzają się częściej w okresie ciepłych frontów atmosferycznych. Tłumaczy się to większą wrażliwością na promieniowanie nadfioletowe w tym czasie, które pobudza wydzielanie histaminy, a w następstwie kwasu solnego, co drażni błony śluzowe żołądka i powoduje ból. Szczególną formą reakcji na czas ekspozycji na światło słoneczne jest depresja zimowa, związana z krótszym dniem w okresie zimowym. Objawia się apatią, uczuciem stałego zmęczenia i osłabieniem reakcji na bodźce zewnętrzne.

Stwierdzono także zależność między występowaniem udarów mózgu a warunkami pogody. Wyodrębniono trzy czynniki znacząco zwiększające częstość występowania udarów: obniżenie temperatury powietrza i wzrost ciśnienia atmosferycznego w przeddzień oraz wzrost wilgotności powietrza w dniu zachorowania.

Źródlo - sabibon.info

Średnia ocena to 4.6/5 na podstawie 21 recenzji

Pogoda w Polsce

Olsztyn
Poznań
-1°
Łódź
-2°
Lublin
Gorzów Wielkopolski
Warszawa
Kraków
Wrocław
-1°
Opole
-1°
Rzeszów
Białystok
Gdańsk
-2°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
Szczecin
-1°
Bydgoszcz

Wideo

Prognoza w innych regionach

Warszawa
Kraków
Łódź
-1°
Wrocław
Poznań
Gdańsk
Szczecin
Bydgoszcz
Lublin
-2°
Katowice
-1°
Gdynia
+1°
Sosnowiec
-1°
Radom
-1°
Kielce
-2°
Toruń
Gliwice
-1°
Rzeszów
-1°
Zabrze
-1°
Wszystkie miasta