Najstarsze miejsce na Ziemi

Nasza planeta ma 4,6 miliarda lat. Lądy powstawały i zapadały się w tym czasie wiele razy. Gdzie jest najstarsze miejsce na Ziemi, na którym można postawić stopę?


Życie wyszło na ląd w Polsce. Zdarzyło się to 395 milionów lat temu w okolicy Kielc. Ten Sensacyjny wniosek wysnuli dwaj polscy naukowcy: Marek Niedźwiedzki i Piotr Szreka. Na początku 2010 roku ujawnili swoje odkrycie, w którym udział miał jeszcze Zbigniew Złonkiewicz. W nieczynnym kamieniołomie w Zachełmiu widnieją odciśnięte najstarsze ślady stóp tetrapoda. To taka przerośnięta traszka o długości 2,5 metra. 395 milionów lat temu tetrapod postawił swoją łapę na brzegu morza, które wówczas znajdowało się w tym miejscu. Tak rozpoczęło się zasiedlanie lądów i powstawanie coraz to nowych gatunków, aż do nas, ludzi. Można śmiało przyjąć, że najstarsze znane miejsce na Ziemi, na którym jakaś forma życia postawiła swoją stopę, to kamieniołom w Zachełmie. Do Adama i Ewy jeszcze jednak sporo brakuje. W skali czasu jaki upłynął od wyjścia zwierząt z morza na ląd to ledwie chwila. Pierwsi ludzie pojawili się zaledwie 250 tysięcy lat temu. I nie na terenach Polski, ale w Afryce.

 

Polskie dinozaury

Co ciekawe ci sami naukowcy odkryli także najstarsze znane ślady dinozaurów. Niedaleko zachełmskiego kamieniołomu, w Górach Świętokrzyskich. Były to małe prorotodactylusy wielkości kota. Biegały po Ziemi jakieś 250 milionów lat temu. Wygląda na to, że okolice Kielc są najważniejszym polskim miejscem prehistorii. Za to najstarsze osady ludzkie na terenie dzisiejszej Polski znajdowały się w Wielkopolsce, w Biskupinie, który był regularną osadą już 2700 lat temu. Do dziś tak naprawdę nie wiadomo co skłoniło rolnicze plemiona łużyckie do zbudowania sobie osady i zamknięcia  się w jej murach. Zapewne była to obawa przed napadami koczowniczych plemion. Ale istnieje też naukowa teoria sugerująca, że to moda i próżność zdecydowały o powstaniu Biskupina. Kupcy łużyccy mieli kontakty z Grecją. Snuli opowieści o pięknych miastach, solidnych domach  świątyniach. To coś zupełnie odmiennego niż prowizoryczne szałasy przenoszone z miejsca na miejsce w poszukiwaniu urodzajnej ziemi. Łużyczanie postanowili, że nie będą gorsi i też zbudują sobie miasto.

 

Źródło - http://turystyka.wp.pl

Średnia ocena to 4/5 na podstawie 22 recenzji

Pogoda w Polsce

+7°
Olsztyn
Poznań
+8°
Łódź
+10°
Lublin
+4°
Gorzów Wielkopolski
+8°
Warszawa
Kraków
+8°
Wrocław
+9°
Opole
+9°
Rzeszów
+8°
Białystok
+6°
Gdańsk
+8°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+7°
Szczecin
+6°
Bydgoszcz

Wideo

Prognoza w innych regionach

Warszawa
+8°
Kraków
+8°
Łódź
+8°
Wrocław
+8°
Poznań
+6°
Gdańsk
+6°
Szczecin
+4°
Bydgoszcz
+7°
Lublin
+10°
Katowice
+8°
Białystok
+8°
Gdynia
+6°
Sosnowiec
+8°
Radom
+9°
Kielce
+8°
Toruń
+7°
Gliwice
+9°
Rzeszów
+9°
Zabrze
+9°
Wszystkie miasta