Sonda Curiosity wylądowała na Marsie (foto i wideo)
NASA opublikował pierwsze kolorowe zdjęcia zrobione przez łazik Curiosity.
W poniedziałek 6 sierpnia na powierzchni Marsa wylądowała amerykańska sonda Curiosity. Podróż do Czerwonej Planety trwała 8,5 miesięcy, sonda pokonała 567 milionów kilometrów. Łazik ma badać planetę w ramach misji Mars Science Laboratory.
Pierwsze kolorowe zdjęcie zostało zrobione przez kamerę MAHLI (Mars Hand Lens Imager), która znajduje się na manipulatorze łazika, kamera przeznaczona do superzbliżeń gruntu choć zdolna też fotografować krajobraz. Na zdjęciu można zobaczyć północny wał krateru Gale.
Przeczytaj także
Łazik Curiosity będzie badać geologię Marsa przez dwa lata. Jego głównym zadaniem jest badanie powierzchni krateru Gale. Zdaniem ekspertów na dnie tego krateru są największe szanse na znalezienie śladów życia na poziomie mikroorganizmów.
[gallery curiosity]