Zobacz jak oszczędzać na ogrzewaniu!

Przed nami zima. To oznacza nie tylko chłód w naszych domach, ale i pustki w portfelu. Bo wydatki na ogrzewanie to lwia część wydatków!


 

Odczuwają to nie tylko właściciele domów, ale i miliony Polaków mieszkający w blokach, którzy ogrzewają mieszkania tzw. ciepłem systemowym – czyli centralnym ogrzewaniem z sieci.

Przeczytaj także

Rachunki, które przychodzą po zakończonym sezonie grzewczym, potrafią przyprawić o zawrót głowy. Znane są przypadki gdy właściciele 50-metrowych mieszkania dopłacają po 3-4 tysiące złotych.

[gallery porada2]

Ale można uniknąć takich niespodzianek, słuchając porad fachowców. Naszym Czytelnikom doradza Bogusław Regulski (53 l.), wiceprezesa Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Porady

1. 

Pamiętajmy, iż temperatura optymalna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia to 19- 21 st. C. Każdy wzrost temperatury o 1 stopień powoduje około 10 proc. wzrostu kosztów ogrzewania.

[gallery porada1]

2.

Używajmy zaworów – temperaturę najlepiej regulować zaworem termostatycznym przy grzejniku. Mieszkanie wietrzyć krótko i intensywnie, koniecznie przy zakręconym kaloryferze przez najwyżej 10 minut, by go nie wychładzać. Zawory otwierajmy po około 5 minutach po zamknięciu okien.

3.

Nie zostawiajmy uchylonych lufcików lub okien na długo. W trakcie takiego wietrzenia nie tylko nie przewietrzymy dobrze pomieszczenia, ale dodatkowo przyczynimy się do wyziębienia ścian i wyposażenia, które są znakomitym akumulatorem ciepła. Nagrzanie tak „wywietrzonego” pomieszczenia wymagać będzie dostarczenia znacznie większej ilości ciepła

4.

Uwolnijmy nasze grzejniki – skróćmy firanki odsłaniając źródło ciepła, nie zasłaniajmy kaloryferów meblami czy innymi przedmiotami. Zamontowanie za kaloryferem specjalnych blach „odbijających” ciepło w stronę pokoju, to oszczędność ok. 5 proc. ciepła

5.

Podczas nieobecności w domu, w nocy oraz w pomieszczeniach rzadko używanych temperatura może być niższa. Ustawmy zawory grzejników na minimalny poziom poboru ciepła. Należy dbać o zamykanie drzwi i okien w pomieszczeniach wspólnych – na klatkach schodowych, w piwnicach czy suszarniach.

Jak wskazują badania, zmiany nawyków użytkowników lokali mogą doprowadzić do obniżenia opłat za ciepło nawet o 15 proc. Dla przeciętnej rodziny oznacza to 500-800 zł oszczędności rocznie i zapobiegnie astronomicznym rachunkom. Jeszcze większych oszczędności możemy spodziewać się po ociepleniu budynku lub wymianie okien. Dlatego warto „naciskać” spółdzielnię i żądać wykonania niezbędnych prac.

Źródło - fakt.pl

Autor: Dariusz Gacek

 

Średnia ocena to 4/5 na podstawie 43 recenzji

Pogoda w Polsce

+3°
Olsztyn
Poznań
+5°
Łódź
+5°
Lublin
+3°
Gorzów Wielkopolski
+6°
Warszawa
Kraków
+5°
Wrocław
+5°
Opole
+6°
Rzeszów
+4°
Białystok
+2°
Gdańsk
+4°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+5°
Szczecin
+1°
Bydgoszcz
Poprzednia wiadomość Życiodajna woda 16 Listopada 2011 10:57

Wideo

Prognoza w innych regionach

Warszawa
+6°
Kraków
+6°
Łódź
+5°
Wrocław
+5°
Poznań
+5°
Gdańsk
+2°
Szczecin
+3°
Bydgoszcz
+3°
Lublin
+5°
Katowice
+4°
Białystok
+4°
Gdynia
+2°
Sosnowiec
+4°
Radom
+5°
Kielce
+4°
Toruń
+3°
Gliwice
+4°
Rzeszów
+6°
Zabrze
+4°
Wszystkie miasta