Dziś przestawiamy zegarki. Bez sensu?

W nocy z soboty na niedzielę dzięki zmianie czasu będziemy spali godzinę dłużej - wskazówki zegarów cofniemy z godz. 3 na godz. 2. W teorii zmiana czasu ma być korzystna dla gospodarki. W rzeczywistości opinie co do tych korzyści są podzielone.


 

Badania zużycia energii elektrycznej w stanie Indiana (USA) wykazały, że po wprowadzeniu czasu letniego rachunki mieszkańców za prąd wzrosły. Badania w Wielkiej Brytanii pokazały natomiast, że dzięki zmianie czasu zużycie energii elektrycznej spada w miesiącach zimowych o około 2 proc. Czy przestawianie czasu ma zatem sens?

Przeczytaj także

[gallery czas]

Japończycy wyliczyli, że stosowanie czasu letniego może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla 400 tys. ton i pomóc zaoszczędzić do 930 mln litrów paliw. Ponadto, zdaniem Japończyków, przyczynia się do spadku liczby ulicznych kradzieży o 10 proc. Jednocześnie badania prowadzone w Kalifornii dowodzą, że w tym stanie zmiana czasu nie powoduje zmian w zapotrzebowaniu na energię elektryczną.

[gallery czas2]

Na czas zimowy nie przejdzie tej jesieni Rosja. Ostatni raz zmieniono tam czas wiosną tego roku. Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew w lutym wyraził przekonanie, że wprowadzana zmiana będzie korzystna, bo "konieczność przystosowania się do nowego czasu wiąże się ze stresem i chorobami".

Ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz powiedział PAP, że nie spotkał się z żadnymi obliczeniami dotyczącymi tego, ile traci lub zyskuje polska gospodarka z powodu zmiany czasu. - Nie sądzę, żeby to były jakieś wielkie wartości - powiedział.

Piotr Rogowiecki, ekspert Pracodawców RP zwrócił uwagę, że firmy zatrudniające pracowników na nocną zmianę - jak stacje benzynowe czy zakłady z ciągłą produkcją - będą musiały im zapłacić za przepracowanie dodatkowej godziny.

Jako pierwsi zmianę czasu odczują w niedzielę pasażerowie kolei - pociągi PKP Intercity, które będą tej nocy w trasie, zatrzymają się na godzinę na najbliższej stacji. Dzięki temu rozkład jazdy się nie rozreguluje, ale dla pasażerów pociągów tej nocy podróż potrwa o godzinę dłużej.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka PKP Intercity Małgorzata Sitkowska, przez zmianę czasu koszty przewoźnika rosną. - Za dostęp do infrastruktury płacimy tyle samo, co w inne dni, ale musimy zapłacić obsłudze pociągu za dłuższą pracę. Jednak w skali roku nie powoduje to większych zmian, ponieważ przy zmianie czasu z zimowego na letni w marcu ta różnica się niweluje, gdyż obsługa pociągów pracuje o godzinę krócej - powiedziała rzeczniczka.

Zmiany nie dotyczą pociągów Przewozów Regionalnych, gdyż w nocy, kiedy dojdzie do zmiany czasu, nie będzie kursował żaden pociąg tego przewoźnika. Zmiany nie dotyczą również pasażerów linii lotniczych. Rzecznik największego w Polsce warszawskiego lotniska Chopina Przemysław Przybylski powiedział PAP, że z lotniska nie są wykonywane nocne rejsy regularne.

[gallery czas3]

Pierwsi na świecie czas zaczęli zmieniać Niemcy - w 1916 r. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964 i stosuje się ją nieprzerwanie od 1977 roku. Zmiana czasu odbywa się dwa razy w roku. Jej celem jest efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego i związana z tym oszczędność energii. Od 2000 r. w Unii Europejskiej czas letni kończy się w ostatnią niedzielę października, a zaczyna w ostatnią niedzielę marca.

Zmianę czasu stosuje około 70 krajów. W Europie jedynym państwem, które tego nie praktykuje, jest Islandia. Zmiana czasu obowiązuje też m.in.: w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii. Czasu letniego nie wprowadziła natomiast Japonia.

Żródło - fakt.pl

 

Średnia ocena to 4.1/5 na podstawie 83 recenzji

Pogoda w Polsce

+14°
Olsztyn
Poznań
+17°
Łódź
+15°
Lublin
+17°
Gorzów Wielkopolski
+18°
Warszawa
Kraków
+19°
Wrocław
+18°
Opole
+14°
Rzeszów
+17°
Białystok
+13°
Gdańsk
+15°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+18°
Szczecin
+13°
Bydgoszcz
Poprzednia wiadomość Halloween 2017 23 Października 2017 15:35

Wideo

Prognoza w innych regionach

Warszawa
+18°
Kraków
+16°
Łódź
+17°
Wrocław
+19°
Poznań
+17°
Gdańsk
+13°
Szczecin
+16°
Bydgoszcz
+15°
Lublin
+15°
Katowice
+17°
Białystok
+17°
Częstochowa
+17°
Gdynia
+13°
Sosnowiec
+16°
Radom
+16°
Kielce
+15°
Toruń
+15°
Gliwice
+17°
Rzeszów
+14°
Zabrze
+17°
Wszystkie miasta