Kalendarz księżycowy ogrodnika i rolnika: maj 2020
Kalendarz księżycowy ogrodnika na każdy dzień maja 2020
Kalendarz siewu na maj 2020 r. pomoże Polakom zorientować się, w jakich dniach lepiej sadzić i siać warzywa, owoce, przycinać drzewa i krzewy, spulchniać glebę, przeprowadzać odchwaszczanie i wykonywać inne prace. Eksperci twierdzą, że jeśli będziesz podążać za fazami księżyca, plony mogą Cię przyjemnie zaskoczyć.
Udowodniono naukowo, że to Księżyc determinuje wiele procesów, w tym zachowanie roślin. Główne fazy Księżyca wyznaczano na podstawie poziomu jego oświetlenia. Rozróżnia się osiem faz satelity Ziemi: Nowy Księżyc, Młody Księżyc, Pierwsza Kwadra, Przybywający Księżyc, Księżyc w pełni, Słabnący Księżyc, Ostatnia Kwadra, Stary Księżyc.
Kalendarz księżycowy na maj 2020 r. według dni:
Przeczytaj także
1 maja. Można sadzić krzewy i drzewa, kosić trawę, aby spowolnić jej wzrost. Dozwolone jest również mulczowanie, chwastowanie i zwalczanie szkodników. Nie można natomiast sadzić i przesadzać upraw ogrodowych.
2 maja. Można uprawiać rośliny dekoracyjne, które nie przynoszą plonów. Dozwolone jest ponadto koszenie trawy, pozwalające spowolnić jej wzrost. Dzień dobrze nadaje się do sadzenia dzikiej róży, wiciokrzewu, pnących kwiatów. Natomiast w tym dniu nie powinny być sadzone drzewa owocowe, warzywa oraz wszelkie odmiany nasion.
3 maja. Zalecenia są te same, co w poprzednim dniu (2 maja), ale można sadzić warzywa korzeniowe.
4 maja. Ten dzień jest idealny do sadzenia kwiatów, drzew owocowych odmian pestkowych, sadzania bulw i przygotowania nasion do przechowywania. W tym dniu można sadzić: cukinię, dynię, ogórki, fasolę, groszek, sadzonki kapusty, zieloną cebulę. Można również kosić trawę, podlewać ziemię, nawozić rośliny domowe, ścinać kwiaty.
5 maja. Tak samo jak w dniu 4 maja, ale lepiej nie sadzić dyni. Zamiast tego można sadzić arbuzy i melony.
6 maja. Dzień dobrze nadaje się do sadzenia kapusty, ogórków, pomidorów, papryki, dyni, cukinii, ziemniaków. W tym dniu można szczepić rośliny, nawozić, nawadniać, zatruwać szkodniki, spulchniać glebę. Natomiast nie należy niepokoić ogrodu, ponieważ następnego dnia zaczyna się pełnia Księżyca.
7 maja. W tym dniu odbywa się pełnia Księżyca, więc nie zaleca się nic sadzić ani uprawiać.
8 maja. Jest to dzień po pełni Księżyca, a więc nie można w nim nic sadzić ani siać. Można w tym dniu można dokonywać odchwaszczania oraz zalecane jest koszenie trawnika - trawa i chwasty będą rosły powoli.
9 maja. Można siać rzodkiewkę i rzepę, sadzić ziemniaki, w tym dniu również warto uprawiać poziomki.
10 maja. Dobry dzień na spulchnienie i nawożenie gleby, przycinanie drzew. W przypadku warzyw obowiązują te same zalecenia, co w dniu 9 maja, ale w tym dniu można również uprawiać kwiaty dekoracyjne, zwłaszcza róże.
11 maja. W tym dniu warto zająć się sadzeniem ziemniaków, rzodkiewki, rzepy, zielonej cebuli, groszku, fasoli, dyni, papryki, czosnku, a także spulchnieniem i nawożeniem gleby, warto zadbać o drzewa. Jednak nie powinno się sadzić lub przesadzać kwiatów dekoracyjnych.
12 maja. Warto dostosować się do zaleceń z 11 maja, dodatkowo w tym dniu można przesadzać na nowe miejsce kwiaty dekoracyjne.
13 maja. Tego dnia lepiej nie sadzić nic, ale można kosić trawę na trawniku, usuwać chwasty, zwalczać szkodniki, ścinać drzewa i krzewy, szczypać i mulczować.
14 maja. Można spulchnić ziemię, usuwać chwasty, mulczować, zwalczać choroby roślin i szkodniki. Nie można natomiast angażować się w sadzenie roślin.
15 maja. Dzień jest dobry do sadzenia selera, rzodkiewek, cebuli, dyń, ogórków, truskawek, malin. Można sadzić paprykę, kapustę, bakłażan, pomidory. Zaleca się szczepienie drzew, krzewów jagodowych, podlewanie i nawożenie ziemi.
16 maja. W tym dniu można sadzić ziemniaki, rzodkiewki, seler, cebulę, sadzonki pomidorów, kapusty, pieprzu, bakłażana, a także buraki i rośliny cebulowe. Można również szczepić drzewa i krzewy jagodowe, a także nawozić i podlewać.
17 maja. W tym dniu warto sadzić rośliny cebulowe, cebulę, rzodkiewkę, seler, a rośliny warzywne ze szklarni można przenieść na otwarte grządki. Dzień jest odpowiedni do uprawy lub nawożenia gleby, szczepienia drzew, krzewów jagodowych.
18 maja. Nie zaleca się siać i sadzić. Lepiej jest ścinać drzewa, krzewy, spulchniać ziemię i usuwać chwasty, zwalczać szkodników, składać kompost.
19 maja. Lepiej powstrzymać się od sadzenia, ale można kosić trawnik, poddawać obróbce rośliny przeciw chorobom, dodawać nawożenie lub spulchniać glebę.
20 maja. To dobry dzień do sadzenia roślin okopowych, cebulowych oraz bulwiastych odmian roślin, kwiatów wieloletnich. Można ścinać drzewa i krzewy.
21 maja. Można siać nasiona roślin jednorocznych, czerwonej fasoli, ozdobnych dyń, roślin okopowych, cebulowych i bulw.
22 maja. Pojawia się Nowy Księżyc. W tym dniu sadzenie, siew lub uprawianie ziemi w jakikolwiek sposób nie jest zalecane.
23 maja. Można sadzić fasolę i rośliny pnące (takie jak winogrona lub pnące się róże). Dobry moment na przycięcie nadmiaru pędów, usunięcie chwastów z grządek, przygotowanie miejsca do sadzenia, mulczowania, opryskiwania i fumigacji szkodników.
24 maja. To dobry dzień do sadzenia roślin strączkowych i pnących, usuwania nadmiaru pędów, mulczowania, zwalczania szkodników i chorób. W tym dniu można również siać pietruszkę i przesadzać truskawki.
25 maja. Doskonały czas na sadzenie i przesadzanie prawie wszystkich roślin, zwłaszcza melonów, roślin strączkowych, bakłażana, cukinii, dyni i ogórków. Szczególnie dobrze jest sadzić rośliny niewymiarowe, aby uzyskać mocną łodygę. Dobrze ukorzenią się w tym dniu sadzonki kwiatów i kapusty.
26 maja. Dobry czas na sadzenie runa leśnego, ale w przypadku wysokich roślin lepiej poczekać. Zaleca się sadzić sadzonki niskich odmian pomidorów, papryki, kapusty, bakłażana, siać ogórki, cukinię i rośliny strączkowe.
27 maja. Księżyc niekorzystnie wpływa na wysadzane w tym dniu rośliny ogrodowe. Ale możesz sadzić drzewa lub krzewy, kosić trawę, aby spowolnić jej wzrost, mulczować i zwalczać szkodniki. W tym dniu ziemię warto spulchnić, usunąć chwasty i przygotować się na mróz, jeśli prognoza pogody o nim ostrzega.
28 maja. W tym dniu ryzykowne jest sadzenie warzyw i kwiatów, lepiej poświęcić uwagę krzewom i drzewom: można je sadzić, kształtować ich korony, spryskiwać w celu walki ze szkodnikami i chorobami. W ogrodzie można przerzedzić pędy.
29 maja. Dzień nie nadaje się do sadzenia roślin ogrodowych. Można jednak siać zioła kochające ciepło, takie jak: rozmaryn, majeranek i bazylia. Trzeba pamiętać, aby przykryć zasianą działkę na jakiś czas.
30 maja. Niekorzystny czas do sadzenia zarówno nasion, jak i sadzonek, ale udany - dla roślin dekoracyjnych i krzewów (wiciokrzew lub dzika róża). W tym okresie dobrze się ukorzenią pnące się gatunki roślin. Zaleca się też uprawianie już zasadzonych truskawek.
31 maja. Lepiej nie sadzić warzyw, drzew owocowych ani jagodowych. Można natomiast kosić trawę, aby rosła powoli, dzielić i przesadzać rośliny wieloletnie.