Najpiękniejsze parki narodowe świata [ZDJĘCIA]

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!


Park Narodowy Krugera

Park narodowy w RPA, założony w 1898 roku przez ówczesnego prezydenta Transwalu - Paula Krugera. Rozciąga się na 350 kilometrów wzdłuż granicy z Mozambikiem, ma ok. 60 kilometrów szerokości. Zajmuje powierzchnię powyżej 2 milionów hektarów. Znajduje się tam wiele rzek, które płyną wzdłuż całego parku.

Przeczytaj także

Park Narodowy Sagarmatha

Park narodowy położony w północno-wschodnim Nepalu, w paśmie Wielkich Himalajów, w górnym zlewisku rzeki Dudh Kosi. Utworzony został w 1976, a w 1979 wpisano go na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zajmuje obszar 1148 km². Prawie cała powierzchnia Parku położona jest powyżej 3000 m n.p.m. Znajdują się na jego terenie trzy ośmiotysięczniki: Mount Everest, Lhotse i Cho Oyu.

Park Narodowy Galapagos

Park narodowy utworzony w roku 1959, na terenie należącego do Ekwadoru archipelagu wysp Galapagos na Oceanie Spokojnym. Zajmuje powierzchnię 6938 km².

Wyspy Galapagos są w większości pochodzenia wulkanicznego. Najwyższe wzniesienie sięga 1859 m n.p.m. Klimat jest ochładzany przez przepływający w pobliżu Prąd Peruwiański.

Szatę roślinną tworzą suche zarośla krzewiaste, kaktusy, zarośla paprociowe, obszary trawiaste, oraz lasy ze skalezją. Ze zwierząt wymienić należy między innymi pingwiny, legwana morskiego, albatrosy, kormorany, zięby Darwina, oraz żółwia słoniowego. W wodach wokół archipelagu żyją rekin młot, uchatka galapagoska, i lew morski.

Park Narodowy Tikál

Miasto Majów położone na terenie Gwatemali w departamencie Petén, w gminie San Andrés, w pobliżu jeziora Petén Itzá. Najprawdopodobniej dawna stolica państwa Majów. Zostało założone w początkowym okresie klasycznym, w III wieku. W 1979 roku stanowisko archeologiczne w Tikál wraz z otaczającym je parkiem narodowym zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Huanglong

Dolina w północno-zachodniej części chińskiej prowincji Syczuan, w 1992 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Typową formą rzeźby terenu są tu tarasowe sadzawki na stokach gór, powstałe w wyniku erozji kalcytowych osadów. Występują tu także liczne wodospady i gorące źródła.

Zobacz koniecznie: TOP-25: najpiękniejsze ogrody świata

Park Narodowy Iguazú

Park narodowy w Argentynie, położony na południowym brzegu rzeki Iguaçu. Utworzony został w 1934. W 1984 roku Park Narodowy Iguazú został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Park Narodowy Iguazú sąsiaduje z brazylijskim Parkiem Narodowym Iguaçu obejmującym leżący w Brazylii północy brzeg tej rzeki. Ochroną objęte są lasy deszczowe otaczające wodospad Iguaçu.

Park Narodowy Kakadu

Park narodowy położony w północnej części Terytorium Północnego w Australii. Utworzony w 1981, następnie dwukrotnie rozszerzony, w 1987 i 1992. Zajmuje powierzchnię 19 804 kilometrów kwadratowych (rozciąga się mniej więcej na powierzchni prostokąta o bokach 100 i 200 kilometrów). W 1981 park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Południe parku stanowią skaliste regiony, doskonałe miejsce dla węży i jaszczurek. Występują tam niewielkie lasy palmowe. Centrum parku to trawiaste równiny z gęstą siecią rzek, z kępami eukaliptusów, na północy znajduje się podmokłe nadbrzeże. Park jest domem 50 gatunków ssaków, 100 gatunków gadów i 280 gatunków ptaków. Na terenie parku mieszka aborygeńskie plemię Gagudju.

Wideo

Ciekawostki

Pełna wersja