When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Galeria zdjęć: 12 Apostołów

T
4 czerwca 2018, 16:22

Zanikający cud Australii.

Galeria zdjęć: 12 Apostołów

Dwunastu Apostołów - ogromne kolumny z wapienia leżące na wybrzeżu Oceanu Południowego. Znajdują się blisko siebie, tworząc malowniczy krajobraz, który jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych kraju.

Skały Dwunastu Apostołów znajdują się w parku narodowym Port Campbell, na tzw. Great Ocean Road, w odległości 250 km od Melbourne.

Dwunastu apostołów

20 milionów lat temu "Apostołowie" były częścią kontynentu. Wapień, z którego składają się klify, jest dość miękki. Fale oceaniczne bezlitośnie niszczą ten cud natury, tworząc jaskinie w klifach, a następnie łuki, które w pewnym momencie kruszą się. Szybkość erozji wynosi około 2 cm rocznie.

Dwunastu apostołów

Wysokość niektórych skał wynosi około 45 metrów, jako 15-piętrowy budynek.

Zobacz koniecznie: Konkurs fotograficzny National Geographic Travel Photographer

Dwunastu apostołów

Początkowo klify wapienne miały dziwaczną nazwę "świnia i prosiaczki", która nie przyciągała szczególnie uwagi turystów. Aby zmienić sytuację, w 1950 r. miejscowe władze postanowiły zmienić nazwę na „Dwunastu Apostołów”.

Dwunastu apostołów

Dwunastu apostołów również mają złą reputację - zatonęło tu ponad 700 statków, a dokładna liczba ofiar śmiertelnych nie jest znana.

Dwunastu apostołów