When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Dobra pogoda? Na urlop – zawsze!

T
26 marca 2018, 13:10

Pogoda to jeden z najważniejszych czynników, który bierzemy pod uwagę, gdy planujemy wypoczynek. Co roku tłumy Polaków podążają za ciepłem i słońcem, którego brakuje w naszym kraju podczas zimowych miesięcy.

Dobra pogoda? Na urlop – zawsze!

Wakacje planujemy prawie zawsze z wyprzedzeniem, jednak pogodę trudno precyzyjnie przewidzieć nawet na kilka dni naprzód, a co dopiero na kilka miesięcy! Jak pogodzić pragnienie słonecznej pogody i urlopowe plany? Jeśli z podjęciem decyzji będziemy czekać do ostatniej chwili, może się okazać, że nie uda się nam znaleźć hotelu czy pensjonatu w wybranej lokalizacji. Ale jest na to rada – możemy wybrać się na wakacje samochodem kempingowym, czyli kamperem. Taki pojazd nie dość, że dowiezie nas na miejsce, to jeszcze będzie naszą wakacyjną kwaterą. Zapewni przy tym mobilność, dzięki której w każdej chwili będziemy mogli poszukać miejsca, w którym pogoda będzie sprzyjała realizacji wakacyjnych planów.

Wakacje w drodze

Historia kamperów w Europie sięga początków ubiegłego wieku. Ich ojczyzną są Stany Zjednoczone, zaś w Europie prekursorem była Wielka Brytania. Samo słowo „kemping” to spolszczenie angielskiego „camping”. Jeśli chodzi o kraje Europy, to właśnie Wielka Brytania przoduje w liczbie zarejestrowanych kamperów – działają tam nawet specjalistyczne firmy, które ubezpieczają samochody kempingowe, oferty takie nazywają się Motorhome Insurance. Jedną z firm specjalizujących się w takich usługach jest Motorhome Protect. W Polsce turystyka kempingowa zaczęła rozwijać się na początku lat trzydziestych XX wieku, a pierwszy ośrodek, w którym mogli się zatrzymywać właściciele samochodów kempingowych powstał w Czorsztynie (źródło: http://caravaningworld.pl/przyczepa-kempingowa/).

Kamper dobrze ubezpieczony

Gdy zatrzymujemy się na kempingu, jego pracownicy zapewniają nam ochronę samochodu i jego wyposażenia. Jednak podczas podróży może pojawić się potrzeba zatrzymania się w okolicy, w której nie znajdziemy strzeżonego parkingu. Aby nie martwić się o samochód, który do tanich przecież nie należy (cena średniej klasy kampera wynosi nawet 100 tysięcy złotych) oraz o jego wyposażenie, dobrze jest wykupić polisę. Nie chodzi tutaj jedynie o OC, które jest przecież obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy samochodów. Wyruszając w drogę, warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenie samochodu kempingowego na wypadek jego kradzieży lub zniszczenia.

Kamper daje nam swobodę w podróżowaniu. Możemy w każdej chwili wyruszyć tam, gdzie właśnie pojawiło się słońce, a zostawić za sobą chmury i deszcz.