Dobra pogoda? Na urlop – zawsze!

T
26 marca 2018, 13:10

Pogoda to jeden z najważniejszych czynników, który bierzemy pod uwagę, gdy planujemy wypoczynek. Co roku tłumy Polaków podążają za ciepłem i słońcem, którego brakuje w naszym kraju podczas zimowych miesięcy.

Dobra pogoda? Na urlop – zawsze!

Wakacje planujemy prawie zawsze z wyprzedzeniem, jednak pogodę trudno precyzyjnie przewidzieć nawet na kilka dni naprzód, a co dopiero na kilka miesięcy! Jak pogodzić pragnienie słonecznej pogody i urlopowe plany? Jeśli z podjęciem decyzji będziemy czekać do ostatniej chwili, może się okazać, że nie uda się nam znaleźć hotelu czy pensjonatu w wybranej lokalizacji. Ale jest na to rada – możemy wybrać się na wakacje samochodem kempingowym, czyli kamperem. Taki pojazd nie dość, że dowiezie nas na miejsce, to jeszcze będzie naszą wakacyjną kwaterą. Zapewni przy tym mobilność, dzięki której w każdej chwili będziemy mogli poszukać miejsca, w którym pogoda będzie sprzyjała realizacji wakacyjnych planów.

Wakacje w drodze

Historia kamperów w Europie sięga początków ubiegłego wieku. Ich ojczyzną są Stany Zjednoczone, zaś w Europie prekursorem była Wielka Brytania. Samo słowo „kemping” to spolszczenie angielskiego „camping”. Jeśli chodzi o kraje Europy, to właśnie Wielka Brytania przoduje w liczbie zarejestrowanych kamperów – działają tam nawet specjalistyczne firmy, które ubezpieczają samochody kempingowe, oferty takie nazywają się Motorhome Insurance. Jedną z firm specjalizujących się w takich usługach jest Motorhome Protect. W Polsce turystyka kempingowa zaczęła rozwijać się na początku lat trzydziestych XX wieku, a pierwszy ośrodek, w którym mogli się zatrzymywać właściciele samochodów kempingowych powstał w Czorsztynie (źródło: http://caravaningworld.pl/przyczepa-kempingowa/).

Kamper dobrze ubezpieczony

Gdy zatrzymujemy się na kempingu, jego pracownicy zapewniają nam ochronę samochodu i jego wyposażenia. Jednak podczas podróży może pojawić się potrzeba zatrzymania się w okolicy, w której nie znajdziemy strzeżonego parkingu. Aby nie martwić się o samochód, który do tanich przecież nie należy (cena średniej klasy kampera wynosi nawet 100 tysięcy złotych) oraz o jego wyposażenie, dobrze jest wykupić polisę. Nie chodzi tutaj jedynie o OC, które jest przecież obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy samochodów. Wyruszając w drogę, warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenie samochodu kempingowego na wypadek jego kradzieży lub zniszczenia.

Kamper daje nam swobodę w podróżowaniu. Możemy w każdej chwili wyruszyć tam, gdzie właśnie pojawiło się słońce, a zostawić za sobą chmury i deszcz.