When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Audyt biologa terenowego - standardy i obowiązki

T
20 marca 2018, 15:43

Rosnące standardy dla producentów żywności powodują, że kontrola biologa terenowego to w firmie spożywczej nie widzimisię, ale obowiązek.

Audyt biologa terenowego - standardy i obowiązki

Audyt biologa terenowego (field biologist) jest niezbędny - pozwala bowiem określić stopień aktywności szkodników w zakładzie i jego otoczeniu. Tworzona na jego podstawie ogólna ocena stanu przedsiębiorstwa i zabezpieczeń obejmuje każdy etap produkcji. Audyt biologa terenowego jest więc jednym z fundamentów działalności w branży przetwórczej czy spożywczej - daje pewność produkcji zgodnie z przyjętymi standardami.

Kontrola zakończona raportem

Na czym polega weryfikacja? Audyt biologa terenowego to kompleksowa ocena potencjalnych ryzyk zanieczyszczenia przez szkodniki, a zarazem - konkretne wskazania jak chronić zakład przez zagrożeniem. Zakres weryfikacji to m.in.:

  • ocena stanu mikrobiologicznego obszarów produkcji
  • analiza zastosowanych już standardów ochrony
  • ocena poprawności przeprowadzonej dokumentacji
  • sprawdzian szczelności budynku pod kątem szkodników
  • opracowanie mapy ewentualnych dróg szkodników
  • wyliczenie potencjalnych zagrożeń surowcowych

Na podstawie International Food Standard, audyt biologa terenowego jest obowiązkiem. Zobligowani są do niego wszyscy producenci żywności. Inspekcje powinny być wykonywane minimum raz w roku; coraz częściej - w zależności od profilu działalności - to jednak nawet cztery kontrole. Na ich podstawie, w regularnych odstępach czasu, weryfikowana jest skuteczność firmy pod kątem zwalczania szkodników i zapobiegania ich aktywności.

Audyt - co szczególnie istotne - stanowi również weryfikację pracy firm wdrażających w przedsiębiorstwie mechanizmy ochrony. Kontrola wyspecjalizowanego biologa pozwala więc sprawnie i jednoznacznie ocenić sprawność i skuteczność podmiotów odpowiedzialnych za deratyzację czy dezynsekcję.

Więcej o usługach DDD i audytach biologa terenowego przeczytasz na stander.pl - audyt biologa terenowego.

Kiedy skorzystać z kontroli biologa?

Choć przepisy precyzyjnie określają liczbę rocznych audytów, weryfikacja prowadzona przez specjalistę nie powinna ograniczać się wyłącznie do wyznaczonych odgórnie okresów. Należy traktować ją również zadaniowo - reagować w zależności od sytuacji przedsiębiorstwa. Audyt niezbędny jest nie tylko wtedy, gdy narzuca go system. Zewnętrzna kontrola uprawnionego biologa powinna być zrealizowana również w sytuacji, gdy pojawiają się podejrzenia, że skuteczność ochrony przed szkodnikami jest niewystarczająca. Coraz więcej firm myśli o audycie z wyprzedzeniem - traktuje go jako formę udoskonalenia i podwyższenia standardów zabezpieczeń niezależnie od regularnie zaplanowanych kontroli. To pozwala elastycznie reagować do zmieniających się potrzeb, możliwości i warunków panujących w zakładzie.

Techniczny zakres audytu biologa terenowego

Wyspecjalizowana firma zajmująca się kontrolą biologiczną oferuje zawsze kompleksową ocenę ryzyk - obejmuje ona doradztwo w zakresie dezynsekcji, deratyzacji i dezynfekcji. Co szczególnie istotne: audyt biologa terenowego łączy wiedzę i umiejętności praktyczne oraz teoretyczne - obejmuje zarówno sprawdzenie wdrożonych rozwiązań jak i analizę sporządzonej na potrzeby kontroli dokumentacji. Każda kontrola kończona jest przygotowaniem ostatecznego raportu biologa.