When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

TOP-5 najpiękniejszych szczytów świata

T
10 grudnia 2017, 13:17

11 grudnia – Międzynarodowy dzień gór

TOP-5 najpiękniejszych szczytów świata

Matterhorn (4478 m n.p.m.) położony jest w Alpach Zachodnich, na granicy między Szwajcarią a Włochami. Jest to jeden z najbardziej znanych szczytów i jeden z najpóźniej zdobytych szczytów alpejskich. Z wierzchołka Matterhornu opadają cztery wybitne granie: Hörnli, Lion, Zmütt oraz Furgen.

najpiękniejsze szczyty świata

Alpamayo (5947 m n.p.m.) – najpiękniejszą górą świata. Znajduje się w Andach w Kordylierze Białej. Na wystawie fotograficznej w Monachium w 1966 roku nazwany "Najpiękniejszą górą świata".

Zobacz koniecznie: Najpiękniejsze góry świata [ZDJĘCIA]

najpiękniejsze szczyty świata

Fitz Roy, Dymiąca Góra (3375 m n.p.m.) – szczyt w pobliżu wioski El Chaltén na południu Patagonii, na granicy chilijsko-argentyńskiej. Pierwszego wejścia dokonali w 1952 francuscy alpiniści Lionel Terray i Guido Magnone.

najpiękniejsze szczyty świata

Denali, McKinley (6190m n.p.m.) - najwyższy szczyt Ameryki Północnej w górach Alaski, na terenie Parku Narodowego o tej samej nazwie.Po raz pierwszy szczyt został zdobyty 7 czerwca 1913 przez Hudsona Stucka, Harry’ego Karstensa, Waltera Harpera i Roberta Tatuma. Pierwszym Polakiem, który tego dokonał – 31 lipca 1970 – był Marek Głogoczowski.

najpiękniejsze szczyty świata

Legendarny wulkan Fudżi (3776 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Japonii. Znajduje się na wyspie Honsiu. W 2013 roku góra Fudżi została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.Jest to czynny stratowulkan leżący na skałach morskich paleogenu i neogenu. Średnica krateru wynosi 500 m, a głębokość 250 m.

najpiękniejsze szczyty świata

Zobacz też: Najbardziej niebezpieczne góry świata